Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Morzu Egejskim

Santorini

Morze Egejskie jest w najprostszym możliwym ujęciu morzem wewnątrzkontynentalnym zlokalizowanym we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jakie są najważniejsze ciekawostki związane z wspomnianym morzem?

1. Morze Egejskie jest położone na obszarze płyty tektonicznej egejskiej

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na terytorium omawianego Morza Egejskiego wyróżnia można wyróżnić trzy dodatkowe akweny. Są to Morze Kreteńskie w południowej części, Morze Trackie w północnej części, a także Mirtejskie znajdujące się pomiędzy Peloponezem i Cykladami. Godny uwagi jest również fakt, że znajdują się tutaj także rowy. Doskonałymi przykładami mogą być Anatolijski i Kreteński.

2. Bardzo silna linia brzegowa

Należy mieć świadomość, że Morze Egejskie ma niezwykle silnie rozwiniętą linię brzegową. Tworzy ją bowiem wiele półwyspów i zatok. Warto zaznaczyć, że na wspomnianym morzu znajdują się także wyspy, które tworzą archipelagi.

3. Największa wyspa

Eubea jest nie tylko największą wyspą Morza Egejskiego, ale również drugą pod względem wielkości wyspą w Grecji. Jej powierzchnia wynosi bowiem 4167 km2. Warto wiedzieć, że od kontynentu oddzielają ją zatoki Eubejska Południowa oraz Północna. Należy zaznaczyć, że miedzy wspomnianymi cieśninami znajduje się cieśnina Ewripos. Godny uwagi jest fakt, że najwęższe miejsce cieśniny liczy zaledwie 40 metrów. Ponadto Eubea jest połączona mostem z Grecją kontynentalną.

4. Największe porty morskie

Koniecznie trzeba wspomnieć o największych portach morskich, które znajdują się nad Morzem Egejskim. Są to Saloniki, Eleusis, Pireus po stronie greckiej, a także Izmir po stornie tureckiej. Z kolei głównymi rzekami wpływającymi do morza są Struma, Wardar, Menderes. Marica.

5. Archipelagi i wyspy

Do archipelagów należy zaliczyć Dodekanez, Cyklady i Sporady. Warto również wymienić następujące wyspy: Samotraka, Lesbos, Thasos, Imroz, Chios, Eubea, Limnos.

6. Etymologia nazwy

Warto wiedzieć, że etymologia nazwy omawianego morza nie została jednoznacznie określona. Przeważnie podaje się, że Morze Egejskie zawdzięcza nazwę Egeuszowi, czyli mitycznemu królowi Aten.

7. Występowanie rekinów

Należy mieć świadomość, że w Morzu Egejskim występuje aż 35 gatunków rekinów. Oczywiście zdecydowaną większość z nich stanowią zupełnie niegroźne gatunki dla człowieka. Nie tylko żyją na stosunkowo dużych głębokościach, ale również żywią się planktonem i rybami.

8. Ryby

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na Morzy Egejskim poławiane są barweny, sardele, gąbki, głowonogi, krewetki, barweny, makrele, ostroboki, sardynki.

9. Spór między Grecją i Turcją

Warto zaznaczyć, że terytorium Morza Egejskiego dzieli się między Turcję i Grecję. Ponadto stanowi to przedmiot ogromnej liczby sporów pomiędzy wspomnianymi państwami. W najprostszym możliwym ujęciu dotyczą one przynależności niektórych wysp, szelfu kontynentalnego, zasięgu wód terytorialnych, czy nawet prawa do eksploatacji surowców, które znajdują się w głębi omawianego morza.

10. Kanał Koryncki

Należy mieć świadomość, że Kanał Koryncki powstał w latach 1881-1893. Został poprowadzony przez Przesmyk Koryncki, który łączył półwysep Peloponez z pozostałą częścią Grecji. Oznacza to, że Peloponez jest wyspą. Służy głównie kabotażowcom, statkom turystycznym, portowym służbom technicznym czy  jednostkom marynarki wojennej.