Europa

30 najlepszych ciekawostek o Birmingham

Birmingham

Birmingham, drugie co do wielkości miasto w Wielkiej Brytanii, było znane w okresie wiktoriańskim jako „warsztat świata”, ale ostatnio stało się magnesem przyciągającym turystów. Przeczytaj te fascynujące ciekawostki oraz mało znane informacje na temat miasta Birmingham.

1. Birmingham jest domem dla 1,1 miliona ludzi i jest jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo miast w Wielkiej Brytanii.

2. J. R. Tolkien dorastał od czwartego roku życia w Birmingham i okolicach. Krajobraz miasta i okolic był inspiracją dla sag takich jak „Władca pierścieni” i „Hobbit”.

3. Nazwa Birmingham pochodzi od wyznawców Inga’s of Birm z roku 700 n.e., którzy tworzyli wioskę, stąd Birm-ing-ham.

4. Birmingham ma do tej pory dziewięć miast bliźniaczych, które wzorowały się na nim. Należą do nich Chicago, Frankfurt, Johannesburg, Lyon, Mediolan, Lipsk, Kanton, Changchun i Nanjing.

5. Metropolia jest jednym z najmłodszych miast w Europie, a prawie 40% jej mieszkańców to osoby poniżej 25 roku życia.

6. Birmingham’s Bullring jest jednym z największych centrów handlowych w Europie i od średniowiecza jest ważnym ośrodkiem miejskim.

7. Birmingham ma bogatą historię jako centrum sportu, a oryginalna koncepcja Angielskiej Ligi Piłkarskiej i tenisa pochodzi z tego miasta. Jego najbardziej utytułowany klub piłkarski Aston Villa zdobył 7 tytułów ligowych i jest jednym z zaledwie 5 angielskich klubów w historii, które zdobyły Puchar Europy.

8. Birmingham przyciąga ponad 41 milionów turystów rocznie, z czego nieco ponad 1 milion to goście międzynarodowi.

9. Wielebny Wilbert Awdry napisał tutaj książki o silnikach czołgowych Thomas.

10. Lotnisko Birmingham jest trzecim co do wielkości w Wielkiej Brytanii.

11. Birmingham’s Jewellery Quarter ma największą koncentrację sklepów jubilerskich w Europie.

12. Prawdziwym domem tenisa jest Birmingham, gdzie w latach 50-tych XIX wieku rozegrano pierwsze oficjalne mecze tego sportu rakietowego.

13. Miasto jest gospodarzem ponad 50 festiwali rocznie, w tym Moseley Folk Festival, Flat Pack film festival, Fierce art festival i ogromny Birmingham International Jazz Festival.

14. Biblioteka w Birmingham jest największą regionalną biblioteką w Europie, wypożyczającą 8 milionów książek rocznie. W 2014 roku biblioteka odwiedziło 2,4 mln osób, co czyni ją 10. największą atrakcją turystyczną w Wielkiej Brytanii. Jest to ogromny projekt o wartości 189 mln funtów, który został otwarty w 2013 roku.

15. Birmingham Museum and Art Gallery to największa na świecie kolekcja sztuki prerafaelickiej, a także jedna z największych w Europie kolekcji metaloplastyki i ceramiki.

16. W Birmingham znajduje się pięć uniwersytetów i ponad 70 000 studentów.

17. Z ponad 600 parkami o powierzchni 8000 akrów, Birmingham jest jednym z najbardziej zielonych miast w Wielkiej Brytanii i ma więcej otwartych przestrzeni niż Paryż.

18. Katedra w Birmingham posiada witraże zaprojektowane przez samego brytyjskiego mistrza witraży, Edwarda Burne-Jonesa, który sam pochodził z Birmingham.

19. Birmingham ma najwyższy odsetek parków spośród wszystkich miast europejskich.

20. Sutton Park, jeden z największych parków miejskich w Europie, jest Narodowym Rezerwatem Przyrody, gdzie odwiedzający mogą cieszyć się wrzosowiskami, bagnami, lasami.

21. Znani muzycy z Birmingham to Roy Wood, Jamelia i Ozzy Osbourne.

22. Thomas Newcomen z Birmingham stworzył w 1712 r. pierwszy na świecie praktyczny silnik wykorzystujący moc pary wodnej. James Watt zaprojektował później w 1776 roku ulepszoną wersję, która podwoiła jego wydajność paliwową.

23. 90% Wielkiej Brytanii znajduje się w zasięgu 4 godzin od Birmingham.

24. Oprócz Londynu, w Birmingham znajduje się więcej restauracji z gwiazdkami Michelin niż gdziekolwiek indziej w Wielkiej Brytanii.

25. Birmingham zostało okrzyknięte „Miastem Tysiąca Handlowców” po uzyskaniu statusu miasta w 1889 roku, dzięki liczbie firm, które zdecydowały się na osiedlenie się w tym rejonie, głównie ze względu na rozległą sieć wodną.

26. W Birmingham powstało wiele pionierskich zespołów heavy metalowych, do których należą Black Sabbath czy Judas Priest. Inne znane grupy muzyczne i artyści z Birmingham to Duran Duran czy połowa muzyków Led Zeppelin.

27. Hipodrom w Birmingham jest najbardziej ruchliwym teatrem w Wielkiej Brytanii, który odwiedza ponad 520 000 osób rocznie.

28. New York Times umieścił kiedyś Birmingham w swoich 20 najlepszych miejscach do odwiedzenia.

29. Jeśli chodzi o kanały, to Birmingham ma ich prawie 50 kilometrów, czyli więcej niż Wenecja.

30. Birmingham jest ojczyzną czekolady, a Cadbury rozpoczęło produkcję w Bull Street w 1824 roku. Uważa się, że powieść „Charlie i fabryka czekolady” została zainspirowana doświadczeniami Roald Dahl’a z Cadbury’s.