Polska

10 intrygujących ciekawostek o Bielsko Białej

Bielsko Biała

Bielsko Biała to niezwykle interesujące miejsce, które pełne jest licznych atrakcji, zabytków, a co najważniejsze bardzo dużej liczby niesamowitych ciekawostek, które zainteresują niejedną osobę, która się nimi pasjonuje. Dlatego warto przedstawić te najciekawsze z nich, by pokazać, dlaczego to miasto budzi aż tak wielkie zainteresowanie.

1. Bielskie Studio Filmów Rysunkowych

Dla wielu osób może to być zwykłe studio, ale z nim wiąże się jedna niezwykle interesująca ciekawostka. To właśnie w tym miejscu powstałym w 1948 roku, swoje początki miały między innymi „Bolek i Lolek”, „Podróże profesora Baltazara Gąbki”, i „Reksio”.

2. Zakład PZL – Bielsko

Obecnie jest to miejsce Aeroklubu, ale bardzo mało osób wie, że przed wieloma laty mieścił się tu zakład PZL- Bielsko, który był w dawnych latach jedynym producentem szybowców w Polsce.

3. Pomnik Marcina Lutra

Bielsko-Biała jest jedynym miastem w całej Polsce, gdzie znajduje się pomnik Marcina Lutra. Oficjalne odsłonięcie odbyło się w roku 1900.

4. Dawne świetnie prosperujące miasto

Niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że w bardzo dawnych latach Bielsko-Biała było drugim najlepiej prosperującym miastem Cesarstwa Austro – Węgierskiego. Nieznacznie lepszy okazał się wtedy jedynie Wiedeń.

5. Codzienny hejnał

Prawdziwą tradycją stał się już codzienny, co trzygodzinny hejnał z wieży bielskiego ratusza. Pierwsze wykonanie nastąpiło 1 maja 1964 roku i trwa to nadal do dnia dzisiejszego.

6. Czerwony granit skandynawski

Dość częstym miejscem odwiedzanym przez turystów, jest okolica ratusza, gdzie znajduje się narzutowy głaz „Czerwony granit skandynawski” pochodzący z okresu zlodowacenia.

7. Tramwaje elektryczne

Niezwykłą ciekawostką jest fakt, że Bielsko Biała jest drugim miejscem w Polsce, w którym pojawiły się pierwsze tramwaje elektryczne. Stało się tak w 1895 roku. Tylko Wrocław okazał się w tej kwestii miastem szybszym.

8. Pływalnia Panorama

To obiekt powstały w 1936 roku. Na uwagę zasługuje fakt, że w tamtych latach była to jedna z najnowocześniejszych pływalni w całej Europie.

9. Muzeum Techniki i Włókiennictwa

To jedno z dwóch jedynych tego typu obiektów, znajdujących się na terenie całej Polski. Drugim takim miejscem jest Łódź.

10. Katedra

Ciekawostką jest również znajdująca się tuż przy rynku piętnastowieczna katedra. Zdobiona jest oryginalną wieżą, której pierwowzorem była dzwonnica znajdująca się na placu św. Marka w Wenecji.