10 ciekawych informacji i ciekawostek o Uniejowie
Uniejów jest to miasto w Polsce, które znajduje się w województwie łódzkim, a dokładnie w powiecie poddębickim. Leży nad rzeką Wartą.
Co warto zwiedzić w Uniejowie: Termy Uniejów; Kasztel Rycerski; Zamek Królewski; Kwietne dywany na Boże Ciało; Zoo Safarii; Kolej gondolowa „Szyndzielnia”; Osadnik Gajówka – Lazurowe Jezioro.
Uniejów jest miastem historycznym. Trzeba zaznaczyć, że jest najmłodszym w Polsce uzdrowiskiem, bazującym na wodach termalnych, który w 2008 roku zamienił się w kurort.Miasto i cała gmina to atrakcje turystyczne.
W 2008 r. otwarto Uniejów, w którym słona woda jest leczona termicznie.
W skład kompleksu wchodzą trzy obiekty: basen, gastronomia i zamek rycerski, na początku XVI wieku Uniejów składał się z trzech części: starego miasta z rynkiem, kolegiaty i kościoła św. Mikołaja otaczały wały, fosy i bramy miejskie, pochodził z podmiejskiej wsi Kościelna i nowego miasta ciągnącego się na zachód od wsi Ostrowska.
Uniejowska sól fizjologiczna z powodzeniem leczy reumatoidalne zapalenie stawów, a także pomaga w schorzeniach ortopedycznych, dyskopatii i nerwobólach.
Przychodzą tu również pacjenci leczący gardło, nos i uszy. Basen to także raj dla dzieci. Tutaj znajdziesz pokój lodowy, statek piracki i zjeżdżalnie. Dla dorosłych przygotowano gabinety masażu i sauny.
Ciekawości na temat miasta Uniejów:
1. Uniejów leży w historycznej ziemi sieradzkiej;
2. Co roku w miejscowości odbywa się tu wielki turniej rycerski oraz jarmark średniowieczny.
3. Od roku 2012 miasto uzyskało status miejscowości uzdrowiskowej. Co sprawiło, że uzyskał taki status? Przede wszystkim to dzięki właściwościom miejscowych ciepłych wód leczniczych, zawierających m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku.
4. Według niektórych źródeł początki miasta datowane są na XI wiek ;
5. W XIV–XV wiek w Uniejowie znajdowała się rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich;
6. Po wybuchu II wojny światowej w okolicy Uniejowa doszło do walk polsko-niemieckich. Walka była o przeprawę na Warcie;
7. Pod koniec XIX wieku Uniejów wymienia Słownik geograficzny Królestwa Polskiego
8. Na przełomie XV–XVI wieku Uniejów był miastem o charakterze rzemieślniczo-handlowym,
9. W XV wieku, w czasie trwania wojny trzynastoletniej, która miała miejsce w zamku uniejowskim były przechowywane różnego rodzaju cenne kosztowności z Gniezna,
10. Park Zamkowy jest duży, ma 34 hektary i charakteryzuje się różnorodnością drzewostanu. Dzięki temu jest jedną z najbogatszych w Polsce