CiekawostkiEuropa

Biblioteka Celsusa w Efezie w Turcji – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Biblioteka Celsusa w Efezie

Biblioteka Celsus jest jedną z najpiękniejszych budowli w Efezie. Biblioteka Celcjusza została wybudowana w 117 r. n.e. Oto ciekawostki o tej budowli.

Biblioteka Celsusa była monumentalnym grobowcem dla Gajusza Juliusza Celsusa Polemaeanusa, gubernatora prowincji Azji. Grób Celsusa znajdował się pod parterem, po drugiej stronie wejścia, a nad nim znajdował się pomnik Ateny. Ponieważ Atena była boginią mądrości.

Zwoje rękopisów przechowywane były w kredensach we wnękach na ścianach. Za regałami na książki znajdowały się podwójne ściany, aby nie dopuścić do skrajnych temperatur i wilgotności. Pojemność biblioteki wynosiła ponad 12000 zwojów. Była to trzecia najbogatsza biblioteka w starożytności.

Fasada biblioteki jest dwupiętrowa, z kolumnami w stylu korynckim na parterze i trzema wejściami do budynku. Na górnym piętrze znajdują się trzy otwory okienne. Zastosowali oni optyczny trik polegający na tym, że kolumny po bokach fasady są krótsze niż te po środku, co daje złudzenie, że budynek jest większy.

Wnętrze biblioteki i jej zawartość zostały zniszczone w pożarze, który powstał w wyniku trzęsienia ziemi lub inwazji gotyckiej w 262 r. p.n.e., a fasada w wyniku trzęsienia ziemi w X lub XI w. Przez wieki leżała w ruinie, aż do czasu, gdy fasada została odbudowana przez archeologów w latach 1970-1978.

Posągi we wnękach kolumn są dziś kopiami oryginałów. Posągi symbolizują mądrość – Sophia – , wiedzę – Episteme – , inteligencję – Ennoia – i męstwo – Arete. Są to cnoty Celsusa.

Biblioteka została odrestaurowana z pomocą Austriackiego Instytutu Archeologicznego, a oryginały posągów zostały przewiezione do Muzeum Efezjańskiego w Wiedniu w 1910 roku.

Za panowania cesarza Hadriana wybudowano w Wiedniu audytorium, w którym odbywały się wykłady i prezentacje.

Co ciekawe, Celsus cieszył się udaną karierą wojskową i polityczną, ponieważ służył jako dowódca w rzymskiej armii, zanim został wybrany na konsula w Rzymie w 92 r. n.e. Celsus, pochodzący z Sardis, był jednym z pierwszych mężczyzn z greckojęzycznych prowincji wschodnich, który służył jako konsul, najwyżej wybierany urząd w cesarskim Rzymie.

Do czego służyła Biblioteka Celsusów?

Biblioteka została zbudowana w celu przechowywania 12000 zwojów i służyła jako monumentalny grób Celsusa. Celsus jest pochowany w sarkofagu pod biblioteką, w głównym wejściu. Jest to zarówno krypta zawierająca jego sarkofag, jak i pomnik grobowy.

Ile lat ma biblioteka Efezu?

Biblioteka Celsusa w starożytnym Efezie, znajdująca się w zachodniej Turcji, była repozytorium ponad 12000 zwojów i jednym z najbardziej imponujących budynków Cesarstwa Rzymskiego. Zbudowana w II wieku naszej ery, została nazwana na cześć byłego rzymskiego gubernatora miasta.

Z czego znany jest Efez?

Efez był starożytnym miastem portowym, którego dobrze zachowane ruiny znajdują się we współczesnej Turcji. Miasto było kiedyś uważane za najważniejsze miasto greckie i najważniejsze centrum handlowe w regionie Morza Śródziemnego. Na przestrzeni dziejów Efez przetrwał wiele ataków i wielokrotnie przechodził z rąk do rąk w ręce zdobywców.

Kto zbudował miasto Efez?

W IV wieku p.n.e. Lizymach, jeden z dwunastu generałów Aleksandra Wielkiego, założył nowe miasto Efez. Kiedy w 133 r. p.n.e. Azja Mniejsza została włączona do Cesarstwa Rzymskiego, Efez został wyznaczony jako stolica nowej prowincji Azji.

Czy Efez jest wart odwiedzenia?

Jeśli masz okazję go odwiedzić, to zrób to – warto do niego pojechać. Efez jest fascynujący i niesamowity, a także całkiem piękny. Miejsce jest bardzo duże i zajmuje co najmniej kilka godzin, aby je zwiedzić.