15 interesujących ciekawostek o Maksymilianie Kolbe
Czasy II wojny światowej to jeden z najcięższych i najsmutniejszych czasów w historii Polski. Niestety wielu z naszych przodków doznało głodu, cierpienia ze strony okupantów, ale też wielu z nich zginęło- czy to na frontach, czy w czasie Powstania Warszawskiego, ale przede wszystkim w nazistowskich obozach śmierci. Jedną z takich osób, która poświęciła swoje życie za życie kogoś innego był Maksymilian Maria Kolbe, dzisiejszy święty kościoła katolickiego. Pierwszy męczennik z okresu II wojny światowej, który został ogłoszony świętym.
Czy wiesz, że:
1. Maksymilian Maria Kolbe, a tak naprawdę Rajmund Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli, 8 stycznia 1894 roku. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku w KL Auschwitz, przyjmując na siebie karę śmierci głodowej za innego współwięźnia Franciszka Gajowniczka.
2. Maksymilian Maria Kolbe w obozie miał numer 16670
3. W 1907 roku Rajmund wstąpił do małego seminarium franciszkanów, zaś w 1910 rozpoczął nowicjat i wtedy przyjął imię Maksymilian
4. Maksymilian Maria Kolbe uzyskał doktorat z filozofii.
5. Franciszkanin interesował się również matematyką, fizyką, astronomią. Był pasjonatem militariów, wojska
6. W 1915 roku Kolbe złożył również w biurze patentowym własnoręcznie wykonany szkic Eteroplanu- pojazdu międzyplanetarnego umożliwiającego podróż w kosmos.
7. Maksymilian Maria Kolbe był założycielem miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”
8. Kolbe na ściernisku niedaleko Warszawy założył klasztor Niepokalanów, gdzie został pierwszym gwardianem.
9. Był misjonarzem, razem ze swoimi współbraćmi dotarł do Nagasaki w Japonii, gdzie założono placówkę misyjną. W drodze do Japonii zatrzymali się w Chinach, a dokładnie w Szanghaju, tam również chcieli założyć placówkę misyjną, jednak nie udało im się.
10. Pierwsze aresztowanie ojca Maksymiliana Marii Kolbe odbyło się 19 września 1939 roku. Aresztowany został wraz z współbraćmi i przewożony do różnych obozów, w końcu uwolniony został 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Drugi raz został aresztowany 17 lutego 1941 roku, przetrzymywany na Pawiaku, zaś 28 maja 1941 roku został przetransportowany do KL Auschwitz.
11. Po ojcu Kolbe pozostały dwie relikwie: mały obozowy kielich mszalny oraz różaniec, któy ojciec Maksymilian podarował innemu więźniowi- Wilhelmowi Żelaznemu z Chorzowa, numer obozowy 1126.
12. Ojciec Maksymilian Maria Kolbe będąc w obozie potajemnie sprawował posługę kapłańską- spowiadał, głosił kazania i odprawiał msze. W obozie pracował przy wyrębie drzew i znoszeniu gałęzi.
13. Ojciec Maksymilian Maria Kolbe wraz z innymi skazanymi na śmierć głodową został zaprowadzony do bloku 11. Do dnia dzisiejszego będąc w KL Auschwitz w celi można zobaczyć tablicę upamiętniającą. Po zaprowadzeniu do celi więźniowie musieli się rozebrać i zostali zamknięci w piwnicy. Świadkiem tego co działo się z więźniami był inny więzień, którzy przeżył obóz.
14. Maksymilian Maria Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku. Został dobity zastrzykiem z fenolu. Po śmierci jego ciało spalono w obozowym krematorium.
15. Więzień, za którego ojciec Kolbe oddał swoje życie- Franciszek Gajowniczek został przetransportowany do innego obozu, gdzie doczekał wyzwolenia przez amerykańskich żołnierzy.
Historia Maksymiliana Marii Kolbe to historia o tym jak pięknie można żyć i jak wiele można dać drugiemu człowiekowi bezinteresownie, nawet a chyba przede wszystkim wtedy, gdy rozpacz, ból i cierpienie zadawane jest przez ludzi, którzy wyzbyli się jakichkolwiek ludzkich uczuć.