10 fascynujących ciekawostek o Ignacym Janie Paderewskim
Ignacy Paderewski robił wszystko, aby zwrócić uwagę i przeforsować działania w kierunku polskiej niepodległości, muzyki i filantropii.
Jest to człowiek określany, jako postać renesansu, gdyż jego zainteresowania i aktywności były tak rozległe, że pozwoliłyby obdzielić nimi kilka życiorysów.
Do najciekawszych faktów o Ignacym Paderewskim zalicza się:
1. Muzyka od 3 roku życia
Upodobanie do muzyki do muzyki przejawiał już w wieku 3 lat. Jego ojciec był przekonany o talencie syna
2. Ojciec Paderewskiego
Ojciec Paderewskiego za udział w powstaniu styczniowym musiał odbyć karę roku więzienia w Kijowie. Przez ten czas opiekę nad chłopcem sprawowała ciotka.
3. Instytut Muzyczny
W wieku 12 lat rozpoczął naukę w Instytucie Muzycznym (później znanym, jako Konserwatorium Warszawskie). Po jego ukończeniu grał na przyjęciach i weselach oraz dawał nauki gry na fortepianie, dzięki czemu zarabiał na życie. Pomimo uznania otoczenia ćwiczył czasem nawet 12 godzin dziennie.
4. Antonina Korsakówna
W 1880 roku ożenił się z Antoniną Korsakówną, która jednak zmarła po roku i zostawiła męża z kilkumiesięcznym synem Alfredem. Po śmierci żony wyjechał z synem do Berlina, aby doskonalić swój warsztat na studiach muzycznych.
5. Helena Modrzejewska
Dzięki wsparciu Heleny Modrzejewskiej, która była zachwycona jego talentem, mógł kontynuować naukę w Wiedniu u polskiego pianisty, kompozytora i nauczyciela Teodora Leszetyckiego, który później polecił Paderewskiego konserwatorium w Strasburgu (gdzie Paderewski pracował w latach 1880-1888).
6. Własnym recital
W Wiedniu w 1887 roku zadebiutował własnym recitalem, po którego sukcesie mógł wyjechać do stolicy Francji-Paryża. Po serii koncertów w muzycznej stolicy Europy Paderewski zyskał rozgłos i popularność. Przyjaźnił się z kompozytorem Camille Saint-Saëns.
7. Trasa koncertowa
Odbył trasę koncertową w Anglii. Sławę przyniosły mu także koncerty w USA w latach 1891-1892, po których na stałe zamieszkał w USA.
8. Helena Górska
W 1899 roku ożenił się z Heleną Górską, z którą zakupił dworek w Polsce, lecz zamieszkali w Morges, niedaleko szwajcarskiej Lozanny.
9. Henryk Sienkiewicz
We współpracy z Henrykiem Sienkiewiczem organizował Komitet Pomocy Polskim Ofiarom Wojny w Vevey oraz Polski Komitet Ratunkowy w Londynie.
10. Urodziny i śmierć
Urodził się w listopadzie 1860 roku w Kuryłówce, a zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku.