Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o Ignacym Janie Paderewskim

popiersie - ignacy jan paderewski

Ignacy Paderewski robił wszystko, aby zwrócić uwagę i przeforsować działania w kierunku polskiej niepodległości, muzyki i filantropii.

Jest to człowiek określany, jako postać renesansu, gdyż jego zainteresowania i aktywności były tak rozległe, że pozwoliłyby obdzielić nimi kilka życiorysów.

Do najciekawszych faktów o Ignacym Paderewskim zalicza się:

1. Muzyka od 3 roku życia

Upodobanie do muzyki do muzyki przejawiał już w wieku 3 lat. Jego ojciec był przekonany o talencie syna

2. Ojciec Paderewskiego

Ojciec Paderewskiego za udział w powstaniu styczniowym musiał odbyć karę roku więzienia w Kijowie. Przez ten czas opiekę nad chłopcem sprawowała ciotka.

3. Instytut Muzyczny

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

W wieku 12 lat rozpoczął naukę w Instytucie Muzycznym (później znanym, jako Konserwatorium Warszawskie). Po jego ukończeniu grał na przyjęciach i weselach oraz dawał nauki gry na fortepianie, dzięki czemu zarabiał na życie. Pomimo uznania otoczenia ćwiczył czasem nawet 12 godzin dziennie.

4. Antonina Korsakówna

W 1880 roku ożenił się z Antoniną Korsakówną, która jednak zmarła po roku i zostawiła męża z kilkumiesięcznym synem Alfredem. Po śmierci żony wyjechał z synem do Berlina, aby doskonalić swój warsztat na studiach muzycznych.

5. Helena Modrzejewska

Dzięki wsparciu Heleny Modrzejewskiej, która była zachwycona jego talentem, mógł kontynuować naukę w Wiedniu u polskiego pianisty, kompozytora i nauczyciela Teodora Leszetyckiego, który później polecił Paderewskiego konserwatorium w Strasburgu (gdzie Paderewski pracował w latach 1880-1888).

6. Własnym recital

W Wiedniu w 1887 roku zadebiutował własnym recitalem, po którego sukcesie mógł wyjechać do stolicy Francji-Paryża. Po serii koncertów w muzycznej stolicy Europy Paderewski zyskał rozgłos i popularność. Przyjaźnił się z kompozytorem Camille Saint-Saëns.

7. Trasa koncertowa

Odbył trasę koncertową w Anglii. Sławę przyniosły mu także koncerty w USA w latach 1891-1892, po których na stałe zamieszkał w USA.

8. Helena Górska

W 1899 roku ożenił się z Heleną Górską, z którą zakupił dworek w Polsce, lecz zamieszkali w Morges, niedaleko szwajcarskiej Lozanny.

9. Henryk Sienkiewicz

We współpracy z Henrykiem Sienkiewiczem organizował Komitet Pomocy Polskim Ofiarom Wojny w Vevey oraz Polski Komitet Ratunkowy w Londynie.

10. Urodziny i śmierć

Urodził się w listopadzie 1860 roku w Kuryłówce, a zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku.

One thought on “10 fascynujących ciekawostek o Ignacym Janie Paderewskim

  • Fajna strona, potrzebowałem informacje na prace domową.

Komentarze są wyłączone.