Polska

15 Najlepszych Restauracji w Białym Dunajcu i okolicy

obiad

Biały Dunajec to stosunkowo niewielka wieś w powiecie tatrzańskim, która w ostatnich latach zyskuje na popularności jako miejsce docelowe spędzenia urlopu w górach. Oprócz zapierających dech w piersiach widoków można tu skosztować również lokalnych specjałów, które są serwowane przez karczmy i restauracje na terenie miejscowości oraz w niedalekiej odległości od niej. Oto piętnaście najlepszych lokali, do których warto zajrzeć podczas pobytu w Białym Dunajcu!

1. Karczma u Furtoka

fot. fb.com/people/Karczma-u-Furtoka-Biały-Dunajec/100078119856183

„U Furtoka” można zapoznać się z regionalnymi potrawami, które są podawane w tradycyjny, niezmieniony od lat sposób. Sałatki z kozim serem, oscypki, kaszanki, moskole, polędwiczki i golonki – wybór jest ogromny, a nie można zapominać również o zasobnym w słodkie przysmaki menu deserowym.

Adres: Jana Pawła II 290, Telefon: 18 207 38 50

2. Miedzuch

fot. fb.com/miedzuch

„Miedzuch” stanowi pewnego rodzaju przełamanie dla wszechobecnej kuchni góralskiej. W lokalu tym można zjeść najlepsze pizze i burgery w całym Białym Dunajcu, a położenie restauracji zaraz przy jednej z głównych ulic sprawia, że do środka „zagląda” codziennie kilkaset turystów i lokalnych mieszkańców. Nawet słynna „Zakopianka” nie cieszy się taką popularnością!

Adres: Jana Pawła II 167, Telefon: 884 857 857

3. Karczma Polaniorka

fot. fb.com/KarczmaPolaniorka

Menu „Polaniorki” opiera się na klasycznych daniach, które są doskonale znane każdej osobie odwiedzającej przynajmniej raz w życiu polską część Tatr. Znajdziemy tutaj między innymi rosół, żurek, golonkę, schab z grilla, pierogi z mięsem oraz przystawki z oscypkiem. Na wyróżnienie zasługuje również oferta dań rybnych, przy których przygotowaniu wykorzystuje się pochodzące z własnej hodowli pstrągi.

Adres: Jana Pawła II 312, Telefon: 18 207 34 94

4. Pizzeria u Janusza

fot. fb.com/PizzeriaBialyDunanec

Jeśli ktoś uważa, że w górach nie można zjeść dobrej pizzy, to jest w ogromnym błędzie! Zaprzeczeniem tej tezy jest „Pizzeria u Janusza”, która serwuje kilkanaście rodzajów włoskich placków, a także burgery, makarony oraz zestawy przekąsek. Miejsce to będzie idealnym wyborem na typowy „cheat day”.

Adres: Tadeusza Kościuszki 23, Telefon: 18 207 36 40

5. Karczma Jędruś

fot. fb.com/WitajUJedrusia

Karczma „Jędruś” stanowi połączenie kwater noclegowych z przyjemną restauracją, w której można skosztować domowych zup, dań głównych oraz przekąsek na bazie oscypków. Atrakcyjne są również ceny, które zaprzeczają tezie, że w górach trzeba być gotowym na wysokie koszty wyżywienia.

Adres: Skupniowa 33, Telefon: 18 533 13 38

6. Karczma Wiyrchowo

fot. fb.com/wiyrchowo

Karczma „Wiyrchowo” to duża, przestronna restauracja, która wydaje się wręcz idealna do zjedzenia obiadu w większym gronie rodzinnym. W miejscu tym można zjeść klasyczne potrawy góralskie, dania z baraniny oraz wieprzowiny, a także rybę. Dla osób przejeżdżających przez Bańską Wyżnę – pozycja obowiązkowa!

Adres: Szlak Papieski 48, Bańska Wyżna, Telefon: 667 797 979

7. Restauracja Beef Master Steak House

fot. fb.com/restauracjabeefmaster

Dla ukojenia żołądków spragnionych amerykańskiego jedzenia świetną alternatywą będzie „Beef Master”. Lokal znajduje się w odległości około siedmiu kilometrów od centrum Białego Dunajca, a dokładniej we wsi Szaflary. W miejscu tym można spróbować klasycznego T-bone’a, rostbeefa oraz kilkanaście rodzajów burgerów. Dla fanów kuchni międzynarodowej to miejsce to prawdziwy „must have”!

Adres: Osiedle Nowe 45, Szaflary, Telefon: 733 333 118

8. Pizzeria Cafe Bar Borowo

fot. fb.com/p/Pizzeria-Borowo-100064102864428

Inny rodzaj posiłków serwowanych jest w „Cafe Bar Borowo”, będącej połączeniem klimatycznej restauracji z kawiarnianą atmosferą. Nie ma znaczenia, czy preferujesz pizzę na grubym, czy też na cienkim cieście – w tym miejscu zaspokoisz nawet największy głód!

Adres: Jana Pawła II 13, Telefon: 533 700 713

9. Karczma Litworowy Staw

fot. fb.com/people/Karczma-Restauracja-Hotel-Litworowy-Staw-Białka-Tatrzańska

W niedalekiej odległości od Białego Dunajca położona jest Białka Tatrzańska. Jednym z najlepszych lokali w okolicy jest „Litworowy Staw”, czyli karczma serwująca między innymi tatary, moskole, żury, barszcze oraz grillowaną jagnięcinę. Brzmi smakowicie, a jeszcze lepiej wygląda!

Adres: Środkowa 63, Białka Tatrzańska, Telefon: 535 822 255

10. Karczma u Wdowca

fot. fb.com/UWdowca

Poszukując wyjątkowych doznań kulinarnych koniecznie trzeba zajrzeć do karczmy „U Wdowca”. Schaby, karczki, kotlety, kwaśnice i kilka typów pierogów – jest w czym wybierać, a dodatkowym atutem jest klimatyczny wystrój całego wnętrza.
Adres: Budzowa 27A, Murzasichle, Telefon 881 722 034

11. Kiełbacha i Korale

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kowalik | Unsplash

Lokal zasłynął udziałem w telewizyjnym programie „Kuchenne rewolucje”, dzięki któremu stał się jedną z najlepszych restauracji w całej polskiej części Tatr. Można tutaj zjeść pizze, burgery oraz dania, które są charakterystyczne dla kuchni góralskiej.

Adres: Tadeusza Kościuszki 100, Bukowina Tatrzańska, Telefon: 696 739 729

12. Siuchajsko

fot. fb.com/RestauracjaSiuchajsko

„Siuchajsko” położone jest dalszej odległości od Białego Dunajca – w Zakopanem. Lokal serwuje przepyszne zupy i dania mięsne, jednak my polecamy szczególnie wszelkie typy przekąsek. Śledzie, oscypki i deski wędlin smakują w tym miejscu znakomicie!

Adres: Krzeptówki 49, Zakopane, Telefon: 18 201 70 16

13. Karczma Rąbanica

Zdjęcie ilustracyjne fot. Tim Bish | Unsplash

„Rąbanice” wyróżnia rustykalny wystrój wnętrza, które zostało zaaranżowane w taki sposób, że trudno nie poczuć w tym miejscu klimatu gór. Samo menu opiera się na tradycyjnej kuchni tatrzańskiej, co dodatkowo podkreśla charakter miejsca.

Adres: Za Torem 41A, Poronin, Telefon: 18 207 51 11

14. Restauracja U Studniara

fot. fb.com/ustudniara

„U Studniara” można napotkać na ciekawe połączenie nurtów kulinarnych – kuchnię włoską i regionalną. Większość pozycji z menu prezentuje się jednak tak samo okazale, dlatego warto skierować się na ulicę Sądelską w Murzasichlu i „poczuć to własnym żołądku”!

Adres: Sądelska 119, Murzasichle, Telefon: 726 923 568

15. Zajazd Śleboda

fot. fb.com/zajazdsleboda

„Zajazd Śleboda” to popularna baza noclegowa, która oferuje również opcję gastronomiczną. Ogromnym atutem są przystępne ceny, dzięki którym można w tym miejscu zjeść golonkę lub żeberka bez konieczności nadmiernego uszczuplania swojego portfela.

Adres: Szlak Papieski 252, Ząb, Telefon: 18 207 12 52