11 najlepszych atrakcji w Darłówku i okolicach
Darłówko to nadmorska miejscowość położona pomiędzy Dąbkami a Jarosławcem w województwie zachodniopomorskim. Położona u ujściu rzeki Wieprza do Bałtyku, stanowi dodatkowy atut.
Darłówko jest osadą, której historia sięga średniowiecza. Prawa miejskie nadano już w 1312 roku dla miasta Darłowa, którego częścią jest Darłówko. Rzeka Biebrza rozdziela miasto na dwie części, zachodnią i wschodnią, całe miasto należy do obszaru chronionego Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Plaża, podobnie jak miasto, również podzielona jest na dwie części, w części zachodniej powstała ażurowa promenada, dzięki której możliwy jest spacer po grzbietach wydm.
1. Latarnia morska
Wybudowana w XIX wieku przy ujściu rzeki Wieprzy przy wejściu do portu, ostatni remont latarni przeprowadzono w 1927 roku, obecnie latarnia ma 22 metry wysokości zainstalowano nowoczesny system wskazujący drogę statkom. Swoim wyglądem odbiega od tego typu budowli spotykanych na naszym wybrzeżu, latarnia posiada trzy kondygnacje i stację pilotów.
2. Most rozsuwany
Poprzedni most zwodzony na rzece Wieprzy, który łączył Darłówko Wschodnie z Zachodnim przebudowano w latach osiemdziesiątych XX wieku. Historia mostu sięga XVII wieku kiedy obie części osady łączył zwodzony most drewniany. Wraz z rozwojem portu most rozebrano, funkcje mostu do roku 1998 sprawował prom. Obecny most rozsuwany poza nowoczesną konstrukcją wyróżnia się specyficzną wieżą sterowniczą przypominającej wyglądem UFO. Most jest przeznaczony dla ruchu i pieszych i służb ratunkowych.
3. Port
Jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez spacerowiczów. Port położony jest na odcinku 3 km wzdłuż rzeki Wieprzy. Z portu Wschodniego można wybrać się na wycieczkę statkiem wycieczkowym lub wodnym tramwajem w kanale wieprzy. Można skorzystać z możliwości wędkowania na pełnym morzu korzystając z usług kutrów rybackich.
4. Szlak Cystersów
Udając się szlakiem średniowiecznych cystersów, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój regionu napotkamy wiele ciekawych zabytków i ślady pozostawione przez zakon. Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych tras w zachodniopomorskim, na trasie napotkamy obiekty sakralne i świeckie. Cystersi zwani „białymi mnichami” odegrali ważną rolę w rozwoju nauki, medycyny i kultury. Wprowadzali również wiele innowatorskich pomysłów do życia codziennego.
5. Szlak Wiatraków
Swoją nazwę wziął od elektrowni wiatrowej. Na jej terenie znajduje się 15 wiatraków o wysokości 115 metrów, jedne z największych w Europie. Udając się dalej szlakiem o długości 13 km. Zobaczymy obiekty sakralne i jezioro Kopań. Dużą popularność jezioro zdobyło wśród wędkarzy dzięki żyjącym w nim wielu gatunków ryb. Często zaglądają tu windsurferzy, położenie jeziora wzdłuż linii brzegowej Bałtyku zapewnia odpowiednie warunki dla miłośników tego sportu. Nad taflą wody wystaje sześciu metrowy granit różowy. Na trasie szlaku znajduje się mała wioska Wicie, wg. Statyk żyje tu mniej niż 100 niż stu mieszkańców. Dla zwolenników ciszy i spokoju jest to idealne miejsce, wioskę do morza dzielą jedynie wydmy a plaża jest piaszczysta i spokojna.
6. MegaLandia Park Rozrywki
MegaLandia Park to wyjątkowo dobry pomysł na spędzenie czasu. Ta zaczarowana kraina charakteryzuje się wieloma oryginalnymi atrakcjami związanymi z historią o czarodzieju. Zapoznacie się z nią podczas zwiedzania parku.
Odwiedzając MegaLandię Zaczarowaną Krainę, znajdziecie rzeczy stworzone przez czarodzieja takie jak zaczarowaną ścieżkę czarodzieja, labirynty w tym jedyny w Polsce z parawanów plażowych, wyścigowe tory dla kulek, kreatywne rodzinne gry i zabawy, strefę klocków lego w rozmiarze XXL, iluzje i złudzenia optyczne, strefę relaksu, króliczkowo, to i wiele innych nietuzinkowych atrakcji.
Całość uzupełniają dmuchane zjeżdżalnie, które są w cenie biletu bez limitu czasu.
Latem codzienne na scenie występują artyści, każdego dnia inni m.in. cyrk, iluzjoniści znani z „Mam Talent”, fakir, balonowe show, brzuchomówca, a także wyjątkowo zabawne spektakle.
A co najważniejsze wszystkie atrakcje są w cenie biletu do parku bez dodatkowych opłat.
7. Aquapark Balticlandia
Położony tuż przy plaży Aquapark oferuje mnóstwo atrakcji dla lubiących spędzać aktywnie czas. W swojej ofercie posiada duży basen z podgrzewaną wodą, 2 tory do pływania, bicze wodne i wiele innych atrakcji.
8. Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych
Zlot pojazdów odbywa się w ostatnim tygodniu czerwca każdego roku. Każdego roku przyjeżdżają kolekcjonerzy i pasjonaci militariów z całej europy. Możemy zobaczyć czołgi samochody, transportery, motocykle i inne pojazdy, które mają jakikolwiek związek z wojskiem. Imprezie towarzyszą występy zespołów, pokazy fajerwerków czy przejażdżki pojazdami wojskowymi.
9. Latarnia morska w Jarosławcu
Latarnia o wysokości ponad 30 metrów dysponuje tarasem widokowym, który jest doskonałym punktem widokowym na Jarosławiec i okolice. Latarnia usytuowana jest 400 metrów od morza, na wzgórzu w centrum Jarosławca. Łatwy dostęp zachęca do zwiedzania zabytkowej latarni i podziwiania panoramy na okolice.
10. Zamek Książąt Pomorski w Darłowie
Zamek powstał w XIV wieku za sprawą Bogusława V, okazał się na tyle okazałą budowlą, że otrzymał miano Zamku Książąt Pomorskich. Do 1929 roku zamek niszczał, dopiero w tym czasie rozpoczęto remont i adaptację na muzeum. Do dnia dzisiejszego pełni taką funkcję, możemy zobaczyć ekspozycję sztuki ludowej sztuki pomorskiej, sztuki sakralnej ale również pracę współczesnych artystów. ale należy pamiętać że zamek sam w sobie jest dziełem sztuki.
11. Bunkry Baterii „Schwerin”
W części zachodniej Darłówka można zwiedzać poniemieckie bunkry. Bateria miała mieć charakter zaporowy i przeciwlotniczy a jej budowę rozpoczęto w 1937 roku. Podobne punkty powstały w Ustce i Kołobrzegu. W tym miejscu testowano gigantyczne działo „Dorę’ i szkolono żołnierzy po kampanii wrześniowej. Bunkier składa się z części bojowej i socjalnej, usytuowany jest na wzniesieniu, dzięki czemu zapewniał dobrą obserwację terenu. W części podziemnej znajdują się izby żołnierskie i pomieszczenia socjalne.