10 Najlepszych Atrakcji w Kłodzku i Okolicach w 2024 🏞️
Kłodzko, nazywane również „Kluczem do Polski” z powodu swojego strategicznego położenia, jest miastem o bogatej historii i kulturowym dziedzictwie, które przyciąga turystów z całego świata. To miejsce, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością w fascynujący sposób, oferując wiele atrakcji dla tych, którzy chcą zagłębić się w historię, przyrodę oraz kulturę tego wyjątkowego regionu Polski. W 2023 roku Kłodzko i jego okolice stały się jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki inwestycjom w turystykę oraz zachowaniu lokalnych tradycji. Oto lista 10 najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym niesamowitym zakątku Dolnego Śląska.
1. Twierdza Kłodzko
Największą atrakcja miasta jest system fortyfikacji obronnych stanowiących zamknięty obszar nazywany twierdzą. Dobrze zachowane poszczególne elementy budowli obronnych pochodzących z XVII I XVIII wieku, służą dzisiaj turystom jako obiekty do zwiedzania. Długość trasy wynosi około 1 kilometra, przebiegając częściowo w podziemiach.
2. Podziemna Trasa Turystyczna
Tuż po twierdzy podziemia Kłodzka to następna ważna atrakcja miasta. Historia powstania trasy ma swój początek w latach 60 XX wieku. W wyniku powtarzających się katastrof budowlanych w obrębie starówki odkryto istnienie głębokich, sięgających 2 kondygnacji w dół, piwnic. W przeszłości podziemia te wyposażone w duże komnaty i system łączników służyły mieszkańcom jako spichlerze i schronienie przed niebezpieczeństwami. Dzięki zabiegom naukowców z Akademii Górniczo Hutniczej z Krakowa udało się odbudować zapadliska a te nieuszkodzone zabezpieczyć. Te starania sprawiły, że 1976 roku otwarto licząca 700 metrów trasę turystyczną.
3. Kopalnia złota w Złotym Stoku
Niedaleko Kłodzka w miejscowości Złoty Stok znajduje się nieczynna kopalnia złota. W podziemiach kopalni prywatny właściciel utworzył Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Otwarcie nastąpiło w 1996 roku.
4. Wambierzyce
Zwane bywają śląską Jerozolimą. Mała wieś słynąca z uznawanej za jedną z największych kalwarii w Europie. Największą atrakcję stanowi oświetlenie zewnętrzne budynku składające się z 1390 żarówek dających w efekcie niesamowitą iluminację. Ciekawostką są też schody prowadzące do świątyni jest ich 57 i wyrażają pewną symbolikę, 9 – to liczba chórów anielskich, 33 – wiek Chrystusa, 15 – tyle lat miała Maria w chwili poczęcia Chrystusa, łącznie wychodzi 57. N terenie otaczającym świątynię znajdują się liczne kapliczki budowane na wzór kapliczek w Jerozolimie, powstało ich około 100.
5. Ogród Bajek w Międzygórzu
– niesamowite baśniowe miejsce stworzone przez Izydora Kriestena w latach 20 XX wieku. Wiele współczesnych bajkowych postaci zostało wykonanych przez innych twórców. Miejsce warte odwiedzenia nie tylko dla dzieci ale także dla dorosłych i udanie się w sentymentalną podróż do świata baśni z lat dzieciństwa.
6. Twierdza Srebrna Góra
Kolejny przykład zabudowy fortecznej pochodzący XVIII wieku. Sama twierdza stanowi niewątpliwą atrakcję zwłaszcza dla miłośników budowli fortecznych. Dodatkową atrakcję stanowi sam dojazd do położone wysoko budowli. Niezależnie od której strony wybrana zostanie droga dojazdowa warto ją pokonać z jednej na drugą stronę.
7. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Największa i najatrakcyjniejsza jaskinia w Sudetach. Rocznie jaskinię odwiedza 70 tysięcy osób, ze względów na panujący mikroklimat panujący we wnętrzu jaskini, aby uniknąć jego zachwianiu liczba zwiedzających jest regulowana i zasada ta jest stanowczo przestrzegana. Aby bezproblemowo zabezpieczyć sobie możliwość zwiedzenia, warto dokonać wcześniejszej rezerwacji. Jaskinia jest unikatowym miejscem, w którym można podziwiać tworzenie się skalnych nacieków w formie stalaktytów i stalagmitów.
8. Kopalnia Uranu
Jadąc drogą z Kletna do miejscowości Sienna tuż po pokonaniu wzniesienia i kilku zakrętów po lewej stronie drogi znajduje się srara sztolnia po nieczynnej kopalni uranu. Miejsce dobrze oznaczone, warto zatrzymać się i zwiedzić to miejsce. Przygotowana jest podziemna trasa licząca około 400 metrów długości. W miejscu tym wydobywano uran, cały system wydobywczy obejmował 20 sztolni z których wydobyto 20 ton uranu. Sztolnia udostępniona do zwiedzania ma numer 18. Jest ona całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.
9. Polanica Zdrój
Miasto uzdrowiskowe w centralnej części Kotliny Kłodzkiej u podnóża Piekielnej Góry. Park Zdrojowy ma powierzchnię około 13 hektarów, jest wpisany do rejestru zabytków, znajduje się w nim pijalnia wód, muszla koncertowa, Teatr Zdrojowy im. Ćwiklińskiej. Na terenie miasta znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Panuje tu specyficzna atmosfera typowa dla miejscowości uzdrowiskowych.
10. Zapora wodna w Międzygórzu
Rzeka Wilczka, to na niej na początku XX zbudowano kamienną zaporę o wysokości 29 metrów i długości 108 metrów. Powstały zbiornik może pomieścić milion metrów sześciennych wody. Głównym jego zadaniem jest zapobieganie powodzą. Przejście koroną zapory dostarczy niezapomnianych przeżyć.
Historia Kłodzka
Kotlina kłodzka ze względu na soje położenie stanowiła ważny strategicznie teren. Płaskie ukształtowanie, otoczone górami umożliwiało sprawne przedostawanie się z północy na południe i odwrotnie. Jak ważnym miejscem była kotlina świadczy fakt istnienia zapisków, że w czasach antycznych przez ten teren prowadziła jedna z nitek szlaku bursztynowego.
Właśnie w takim miejscu w X wieku na zboczach Gór Bardzkich powstał pierwszy gród dając początek przyszłemu miastu.
Historia Kłodzka jest nierozerwalnie związany z położeniem na pograniczu polsko-czeskim. Wiek XI to ciągnący się spór Piastów i Przemyślidów o dominację. Rozwój miasta datowany jest na XIII wiek. Niestety z braku odpowiednich dokumentów mówiących o wcześniejszej lokacji miasta, za datę tą przyjmuje rok około 1255, lokacja została dokonana na prawie magdeburskim.
Na przestrzeni wieków Kłodzko znajdowało się pod władaniem różnych rodów i sprawujących w ich imieniu urzędników. Oto najlepsze atrakcje w Kłodzku i okolicach, które warto zwiedzić w jeden dzień lub w weekend.