Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Białce Tatrzańskiej i Okolicach

wyciąg narciarski i maszt telekomunikacyjny
źródło: lzur / Wikipedia

Białka Tatrzańska to górska wieś położona zaledwie 20 kilometrów od Zakopanego, nad rzeką Białką. Mieści się pomiędzy Wierchami o wysokości około 900 m n. p.m. przez które prowadzi Drogą Królewska – jeden z najpiękniejszych polskich szlaków.

Jest to istny raj dla narciarzy, którzy mają tu do dyspozycji kilka tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Jest to cudowne miejsce wypoczynku dla całej rodziny, w którym atrakcje czekają przez cały rok. Jeśli chciałbyś sprawdzić na jakie turystyczne atrakcje możesz liczyć będąc w tym uroczym miejscu, to koniecznie przeczytaj o dziesięciu najciekawszych miejscach w Białce Tatrzańskiej i okolicach.

1. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska

To miejsce bardzo popularne w Białce Tatrzańskiej. Dużą zaletą są bardzo wygodne krzesełkowe koleje, dobrze naśnieżone i szerokie stoki. Jest tu szkółka narciarska, także osoby, które chciałby nauczyć się jazdy, mają tu taką możliwość. Poza tym można wypożyczyć sprzęt snowboardowy i narciarski. Nie tylko zimą można się tu świetnie bawić, gdyż latem można spacerować, jeździć na rowerze, a także korzystać z Monsterrollerów, czyli specjalnie przystosowanych do terenowej jazdy, hulajnogach. Na szczyt Kotelnicy pomaga dotrzeć kolej krzesełkowa. W okolicy dostępnych jest mnóstwo tras zarówno rowerowych, jak i spacerowych o zróżnicowanym stopniu trudności, dlatego też rodziny z dziećmi znajdą tu cos dla siebie.

2. Lodowisko Białka Tatrzańska

Zajmujące obszar blisko 2000 m2 składa się z trzech obszarów: dużego zadaszonego lodowiska, mniejszego zadaszonego lodowiska przeznaczonego tylko dla dzieci oraz dużego lodowiska z lodowym torem mieszczącego się „pod gołym niebem”. Jest to miejsce idealne dla całej rodziny. Można skorzystać z nauki jazdy na łyżwach, co sprawia, że każdy się tutaj odnajdzie. Jeśli zima nie dopisała, nie jest to problem, gdyż za mrożenie lodu odpowiadają dwa agregaty. Lodowiska rusza zazwyczaj w okresie listopada i jest czynne do późnej wiosny.

3. Terma Bania

To bez wątpienia jedna z ciekawszych atrakcji znajdujących się w Białce. Składa się z kompleksu basenów zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych z mineralną, termalną wodą, która dochodzi do 38 stopni. Po narciarskim szaleństwie dobrze jest się tutaj udać, aby rozgrzać zmęczone mięśnie. W sezonie miejsce to jest bardzo oblegane przez turystów. W końcu to niesamowity widok kiedy podczas gdy pada śnieg, my jesteśmy po szyję zanurzeni w przyjemnie cieplutkiej wodzie, która na mrozie paruje.

4. Lodowy Zamek

Należy do kompleksu Termy Bania, jednak jest to atrakcja płatna dodatkowo, z tym, że nie są do duże kwoty. Zamek jest wykonany cały z lodu, dlatego też pojawia się wtedy, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają. Jest to niezwykłe miejsce szczególnie dla maluchów, które mogą zejść „do podziemi” czy też wejść „na piętro”. Na ścianach widnieją wyrzeźbione malowidła. Czasami są również organizowane przedstawienia. Jest to atrakcja szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi.

5. Dom do góry nogami

To mały, piętrowy domek, niby zwykły, ale tak naprawdę inny niż wszystkie bo sufit tu służy za podłogę, a podłoga stanowi sufit. Wszystko, poza schodami, jest tutaj odwrotnie. To ciekawa zabawa, gdyż im bardziej próbujesz zachować równowagę, tym mniej Ci to wychodzi. Jest to jeden z piękniejszych odwróconych domków w Polsce.

6. Śnieżny labirynt

Jest wykonany w całości z lodowych bloczków. Będzie to niesamowita atrakcja szczególnie dla maluchów, gdyż osoby dorosłe raczej się w nim nie zgubią. Obszar ten nie jest specjalnie duży, ale dodatkową rozrywką jest możliwość zjeżdżania z górki na materacach czy jabłuszkach dostępnych na miejscu.

7. Nocna przejażdżka kuligiem

To niesamowita atrakcja przeznaczona raczej dla dorosłych turystów. Czy może być coś wspanialszego niż przejażdżka saniami po ośnieżonej leśnej ścieżce i to jeszcze nocą? Końcowym punktem obowiązkowym jest ognisko z kiełbaskami.

8. Kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

To drewniana budowla stanowiąca jeden z najciekawszych zabytków Białki Tatrzańskiej. Kościół powstał prawdopodobnie w roku 1700, a za budowę odpowiadał Jędrzej Topór i Jan Chlipalski. Składa się on z nawy głównej, wieży i prezbiterium. We wnętrzu znajdują się trzy zabytkowe ołtarze w stylu rokokowo – klasycznym, wczesnobarokowym i barokowym oraz zabytkowe rzeźby. W sąsiedztwie świątyni położony jest murowany kościół z roku 1921. Na kościelnym terenie mieści się również cmentarz.

9. Przełom Białki

Jest rezerwatem przyrody, który został utworzony na fragmencie rzeki między skałkami Kranicą a Obłazową. Białka rozdzieliła ten niegdyś jeden masyw na dwie części. Przełom Białki został ogłoszony rezerwatem w roku 1931, natomiast w roku 1931 potwierdzono jego status prawnie. Ochroną objęty jest obszar 8. 51 hektara, na którym występują zabytki archeologiczne i reliktowa naskalna roślinność. Zwłaszcza latem jest tutaj dużo turystów, gdzie mogą się ochłodzić i odpocząć czy skorzystać z tras wspinaczkowych o zróżnicowanym stopniu trudności.

10. Morskie Oko

W odległości 20 kilometrów od Białki Tatrzańskiej, znajduje się największe tatrzańskie jezioro – Morskie Oko. Leży w Dolinie Rybiego Potoku. Nie można dojechać do samego jeziora samochodem czy innym środkiem – około 8 kilometrów trzeba pokonać na pieszo, ewentualnie można skorzystać z dorożki, chociaż największą frajdę sprawia właśnie dojście samemu. Miejsce to jest szczególnie popularne ze względu na piękny widok jaki rozciąga się na Tatry Wysokie i szczyt Rysy. Nad Morskim Okiem znajduje się także górskie schronisko.