Polska

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Jaśle

Jasło
źródło: Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Jasło to bardzo urokliwe miasteczko, które jest położone u podnóża Karpat, w południowo – wchodniej części kraju. Jasło otoczone jest trzema rzekami, Wisłoką, Ropą i Jasiołką. W Jaśle warto zatrzymać się przyjeżdżając w Karpaty. Oto najlepsze atrakcje dla dzieci w Jaśle.

1. Ogródek Jordanowski

To bardzo kolorowe i pełne atrakcji dla dzieci i całych rodzin atrakcji. Znajdują się tutaj świetne place zabaw, siłownia dla dzieci i dorosłych na świeżym powietrzu, skatepark, ścieżka zdrowia oraz liczne boiska sportowe. Jest tutaj również specjalnie dedykowany tor dla rowerów typu BMX, na którym regularnie odbywają się Mistrzostwa Polski BMX. Obok toru ma swoje miejsce również park linowy z trasami zróżnicowanymi pod względem posiadanych umiejętności przez uczestników. Niedaleko znajduje się również jezioro, na którym można popływać wypożyczonymi rowerkami wodnymi. Po spędzeniu tutaj aktywnego dnia, można zrobić grilla w wyznaczonych specjalnie do tego miejscach.

2. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Miejsce bardzo nowoczesne, posiadające kryty basen. Na terenie pływalni znajdują się wanny z hydromasażem, basen rekreacyjny oraz sportowy, a także spa, sauny fińskie oraz parowe i specjalny gabinet rehabilitacji i masażu. Poza atrakcjami wodnymi, dostępne są również korty tenisowe, kawiarnia, hala sportowa, sala przeznaczona do sportów walki, siłownia, boiska sportowe do gry w piłkę nożną lub baseball i ścianka wspinaczkowa. W okresie letnim Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oferuje także otwarty basen ze zjeżdżalniami i boiskami przeznaczonymi do gry siatkówkę plażową. Natomiast zimą otwiera się tutaj sztuczne lodowisko.

3. Gry miejskie

Jasło posiada aż 4 trasy miejskich gier turystycznych. Są one niepowtarzalną atrakcją dla dzieci, młodzieży oraz ich rodzin. Na całej trasie należy rozwiązać wiele ciekawych zagadek, które ostatecznie prowadzą do okrycia jakiejś wyjątkowej tajemnicy, a nawet skarbu. Zwiedzając Jasło, naprawdę warto skorzystać z tej opcji, ponieważ usprawnia to również poznawanie najważniejszych miejsc w miasteczku.

4. Skałki

Jest to odsłonięcie geologiczne, które jednak jest sztucznie stworzone, lecz doskonale wyeksponowane. Jasielskie skałki należą do 100 najciekawszych obiektów geologicznych w całym kraju. Skałki powstały z piaskowców, łupków i wapieni, w których odkryto odciski ryb. Skałki znajdują się w pobliżu rekreacyjnego terenu nazywanego „Przystanek Kwiatowa” i stanowi dużą atrakcję na mapie geoturystyki.

5. Obserwatorium astronomiczne

Obserwatorium jest niepowtarzalną i bardzo dużą atrakcją dla wielkich pasjonatów astronomii. W obserwatorium można podziwiać takie zjawiska astronomiczne jak zaćmienia, przejścia, a także wszystkie planety całego układu słonecznego. Choć w całym kraju znajduje się więcej tego typu obiektów, warto odwiedzić ten znajdujący się na terenie Jasła, gdy już się jest w mieście lub jego okolicach.

6. Muzeum Regionalne

Miejsce, w którym zgromadzonych jest wiele eksponatów powiązanych bezpośrednio z kulturą oraz tradycjami Jasła oraz jego okolic. Zbiory zawierają także liczne sztuki zbiorów archeologicznych i będące wyrobami sztuki ludowej. Dzieci mogą w bardzo przystępny sposób poznać najciekawsze dzieje z historii tutejszych ludności oraz ich zwyczajów kulturowych i obyczajowych. W muzeum obecne są również liczne obrazy, które stanowią atrakcję dla starszych odwiedzających, będących miłośnikami sztuki.

7. Karpacka Troja

Jest to skansen archeologiczny znajdujący się w pobliżu Jasła. Bardzo ciekawe miejsce, które posiada wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd oraz klimat. W skansenie dzieci mogą zapoznać się z najodleglejszymi zwyczajami panującymi wśród ówczesnych mieszkańców. W skansenie często odbywają się imprezy tematyczne, które przyciągają bardzo wielu odwiedzających i pasjonatów historii oraz jej reliktów.

8. Centrum Dziedzictwa Szkła

Położone jest nieopodal Jasła i stanowi wyjątkowe muzeum artystycznego szkła oraz wyrobów z niego powstałych. Dzieci mogą tutaj zobaczyć jak wytwarza się niezwykłe okazy sztuki artystycznej. Poza samym oglądaniem eksponatów, dzieci mogą tutaj odbyć niepowtarzalne lekcje rzemiosła i poznać wszystkie jego tajemnice. Wyrabianie artystycznego szkła uczy przede wszystkim cierpliwości i kreatywności i z całą pewnością może być wartościową lekcją dla najmłodszych.

9. Muzeum Lizaka

Bardzo wyjątkowa i niepowtarzalna atrakcja dla osób w każdym wieku. Muzeum przedstawia historię fabryki lizaków, poprzez plakaty edukacyjne i bardzo ciekawe eksponaty. Dzieci mogą również zapoznać się z wiedzą na temat samych lizaków oraz cukru. Warsztaty z wyrabiania lizaków to zdecydowanie największa i najciekawsza część wizyty w Muzeum Lizaka, z której dzieci najbardziej się ucieszą.

10. Sala zabaw Totupark

Ciekawe miejsce, które pozwala dzieciom na wyładowanie swojej energii w bardzo komfortowy i bezpieczny sposób. Liczne atrakcje, takie jak baseny z kulkami, konstrukcje typu małpi gaj oraz wiele innych ciekawych elementów. Całej zabawie towarzyszy również specjalna muzyka dedykowana dla dzieci. W sali zabaw można także organizować prywatne przyjęcia, takie jak urodziny lub inne okazje do świętowania w gronie dziecięcych przyjaciół.