Polska

10 atrakcji w Biała Piska

fot. PanSG / Wikipedia

Biała Piska to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, które powstało jako wieś w pierwszej połowie XV wieku.

Miejscowość znajdowała się na popularnym szlaku handlowym, co umożliwiło jej dynamiczny rozwój w XVI i XVII wieku. Dziś znajdują się tutaj liczne zabytki i atrakcje, które przyciągają turystów.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki?

1. Ratusz

Ratusz w Białej Piskiej został wybudowany pod koniec XVIII wieku. Został zbudowany na planie litery „L” i znajduje się na nim ośmioboczna wieża z blaszanym hełmem.

2. Wieża Ciśnień

Wieża Ciśnień w Białej Piskiej powstała w dwudziestoleciu międzywojennym. Jej wysokość to 34 metry i znajduje się na niej taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

3. Kościół św. Andrzeja Boboli

Kościół św. Andrzeja Boboli powstał w drugiej połowie XVIII wieku i reprezentuje późnobarokowy styl. Jego wieża została dobudowana w 1832 roku.

4. Ulice

Ulice Białej Piskiej to dobre miejsce na długie spacery, podczas których można podziwiać zabudowę typową dla XIX i XX wieku. Urokliwe zakamarki kryją w sobie sporo tajemnic i historii.

5. Cmentarz żydowski

W mieście znajduje się cmentarz żydowski z drugiej połowy XIX wieku. Kirkut znajdował się w parku miejskim, a ostatni pochówek miał tutaj miejsce pod koniec XIX wieku.

6. Cmentarz ewangelicko-augsburski

W mieście znajduje się również zabytkowy cmentarz ewangelicko-augsburski z kwaterami żołnierzy, którzy polegli podczas pierwszej wojny światowej.

7. Miłośnicy historii i architektury

Miłośnicy historii i architektury powinni odwiedzić zabytkowy budynek stacji kolejowej z przełomu XIX i XX wieku.

8. Zabytkowy ołtarz

W kościele św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej znajduje się zabytkowy ołtarz główny z XVII wieku, a także barokowa chrzcielnica.

9. Jeziorko rekreacyjne

Jeziorko rekreacyjne o nazwie Biała Piska powstało na rzece Białce poprzez spiętrzenie jej wody. Wokół znajdują się alejki spacerowe, a na jeziorku podziwiać można trzy fontanny.

10. Pomnik pamięci żołnierzy

W mieście znajduje się pomnik pamięci żołnierzy z drugiej wojny światowej. Został odsłonięty w 2008 roku i znajduje się na Placu Mickiewicza. Poświęcono go żołnierzom Podlaskiej Brygady Kawalerii, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku oraz innym polskim żołnierzom, którzy walczyli o wyzwolenie tych okolic.