Ciekawostki

10 Bezsensownych Ciekawostek

Każdy lubi czasami zabłysnąć w towarzystwie, wygłaszając ciekawostkę, o której nikt inny nie miał pojęcia. Niektóre z nich zawierają wiedzę, która może przydać się w praktyce, inne stanowią raczej nikomu niepotrzebne informacje, które mimo wszystko są ciekawe. Poniżej znajdują się wybrane bezsensowne ciekawostki.

1. Zjadanie owadów

W ciągu całego życia przeciętny człowiek zjada kilkadziesiąt różnych owadów. Wbrew obiegowej opinii rzadko są to pająki, które zdecydowanie wolą tkać swoje pajęczyny w ustronnych miejscach i nie mają czego szukać na twarzy śpiącego z otwartymi ustami człowieka.

2. Odciski palców

Nie tylko odciski palców są unikatowe dla każdego człowieka. Okazuje się, że gdyby stworzyć wydruk odzwierciedlający języki ludzi, nie będzie można znaleźć dwóch takich samych.

3. O krokodylach

Krokodyle nie są w stanie przeżuwać ani ruszać językiem. Ta umiejętność nie jest im jednak potrzebna. Ich soki trawienne są na tyle silne, że mogą zniszczyć stalowe gwoździe.

4. Amerykańskie banknoty

Amerykańskie banknoty nie są wykonane z papieru. Charakterystyczne dolary robi się z odpowiedniej mieszanki bawełny i lnu oraz kilka ściśle tajnych składników.

5. Herbata

Herbata została wynaleziona w starożytności przez chińskiego cesarza, któremu liście herbaty wpadły do naczynia z wrzątkiem. Nie był to pierwszy raz, kiedy przypadek doprowadził do wielkiego odkrycia.

6. Lucy Australopithecus

Lucy Australopithecus to skamielina mająca ponad trzy miliony lat. Była istotą dwunożną, a swoje imię zawdzięcza paleontologom, którzy podczas pracy często słuchali „Lucy in the Sky with Diamonds” brytyjskiego zespołu The Beatles.

7. Zdmuchnąć świeczkę

Dlaczego często potrzeba kilku prób, aby zdmuchnąć świeczkę? Ponieważ w jej knocie znajduje się niewielka ilość magnezu, który wciąż płonie w środku i często ponownie rozpala cały knot.

8. Płaszczki i rekiny

Płaszczki i rekiny to jedyne odkryte zwierzęta, które nie chorują na raka. Naukowcy przypuszczają, że ma to związek z faktem, iż nie mają kości, tylko chrząstki.

9. Bóbr

Kilkaset lat temu mięso bobra mogło być spożywane w dni postne. Ze względu na to, że zwierzęta te żyją głównie w wodzie, a na dodatek mają pokryty łuską ogon, były uznawane za spokrewnione z rybami.

10. Las Vegas

W kasynach hazardowych w Las Vegas czy Monte Carlo nie ma zegarów. Jest to działanie z premedytacją, które sprawia, że gracze tracą poczucie czasu i nie odchodzą od stołów przez długie godziny.