Ciekawostki

26 Fascynujących Ciekawostek o Wiośnie

Polska kwitnie jak szalona

Wiosna to piękny czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Wszystko wokół zaczyna kwitnąć i zielenić się. Temperatura powietrza zaczyna wzrastać, a dni stają się dłuższe. Wiosna to czas, kiedy można cieszyć się słońcem i ciepłym powietrzem. To też czas czas, kiedy można zaplanować wycieczki i wyjazdy, aby cieszyć się pięknem otaczającego nas świata. Poznajcie fascynujące ciekawostki o jakże pięknej porze roku, czyli wiośnie.

1. Pierwsze wiosenne kwiaty to zazwyczaj żonkile, mlecze, lilie, tulipany, irysy bzy, by wymienić tylko kilka.

2. Wiosna rozpoczyna się w dniu równonocy wiosennej. W pierwszym dniu wiosny godziny światła dziennego i nocy są prawie równe, przy czym światło dzienne jest nieco dłuższe, ale można założyć, że równonoc wiosenna ma 12 godzin światła dziennego i 12 godzin ciemności.

3. Teoria głosi, że Sfinks z Egiptu spogląda na wschód, celując w dokładną pozycję wschodu słońca równonocy wiosennej.

4. Wiosna prawie zawsze przychodzi 20 lub 21 marca, ale czasami 19 marca. Powodem, dla którego równonoce i przesilenia nie zawsze następują tego samego dnia jest to, że Ziemia nie okrąża Słońca w ciągu dokładnie 365 dni.

Wiosna

5. Najcieplejszą wiosną w historii był rok 2011 ze średnią temperaturą dzienną 9,2 °C, a najzimniejszą wiosną była wiosna 1962 roku, ze średnią temperaturą maksymalną w ciągu dnia 5,8 °C.

6. Wiosna to czas, w którym wiele gatunków ptaków powraca do swoich siedlisk.

7. Śnieg pada średnio 3,9 dnia w grudniu, w porównaniu z 4,2 dniami w marcu. Ponieważ jednak Wielkanoc jest świętem ruchomym, może mieć miejsce także w kwietniu, w którym śnieg lub śnieg pada tylko przez 2,3 dnia. Tak więc zależy to od tego, kiedy dokładnie przypada Wielkanoc w danym roku.

8. Wiosna jest często kojarzona z początkiem sezonu pyłkowego. Jednak niektóre rodzaje pyłków mogą uwalniać się już w styczniu.

9. Wiosną kwiaty rosną szybciej i kwitną. Rośliny reagują na temperaturę i światło. Zwiększona temperatura oraz długość dnia mają duży wpływ na wzrost i kwitnienie wielu gatunków roślin.

10. Na półkuli południowej wiosna trwa podczas naszej jesieni. W miejscach położonych w strefie umiarkowanej, takich jak Australia i Nowa Zelandia, wiosna zaczyna się 1 września i kończy 30 listopada.

11. Wiosną małe ptaki uczą się śpiewać. Chociaż rodzą się z umiejętnością śpiewania, muszą nauczyć się specyficznych „piosenek” swojego gatunku. Często uczą się ćwierkania w ciągu dwóch miesięcy od urodzenia.

12. Dla większości zwierząt na średnich szerokościach geograficznych wiosna to czas, kiedy ich noworodki mają największe szanse na przeżycie dzięki łagodnej pogodzie i obfitości pożywienia.

dwa motyle

13. Wiosną pogoda staje się cieplejsza. Zwiększenie ilości światła dziennego powoduje wzrost temperatury, co skutkuje cieplejszą pogodą.

14. Gdyby Ziemia obracała się na osi prostopadłej do płaszczyzny jej orbity wokół Słońca, a nie na pochyleniu 23,4º, nie byłoby żadnych zmian w długości dnia i żadnych zmian w porach roku.

15. Wiosna jest czasem, w którym wiele roślin kwitnie i zaczyna się nowy cykl życia.

16. Święta, które przypadają na wiosnę to Wielkanoc, Prima Aprilis, Dzień Ziemi, Dzień Matki, Dzień Ojca.

17. Wiosna jest czasem, w którym wiele zwierząt budzi się z hibernacji.

18. Zmysł węchu może być bardziej wyostrzony wiosną, ponieważ w powietrzu jest zwykle więcej wilgoci.

19. Średnia średnia temperatura dla wiosny wynosi 7,7 °C.

20. Pierwszego dnia wiosny osoba na biegunie północnym zobaczy słońce przemykające po horyzoncie, rozpoczynając sześć miesięcy nieprzerwanego światła dziennego. Osoba na biegunie południowym zobaczyłaby, jak słońce przesuwa się po horyzoncie, sygnalizując początek sześciu miesięcy ciemności.

wiosna

21. Według badań przeprowadzonych na Facebooku, pary najczęściej rozpadają się wiosną oraz dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Najniższy czas zerwań to dzień Bożego Narodzenia i miesiące od sierpnia do października.

22. Najbardziej słoneczna wiosna miała miejsce w 1948 roku, w którym odnotowano łącznie 558 godzin słonecznych.

23. Wiosną dni stają się dłuższe. Podczas wiosny oś Ziemi jest nachylona w kierunku Słońca, co powoduje, że długość światła dziennego zwiększa się.

24. Choć wiosna przynosi kwiaty i cieplejszą pogodę, może to być najgorszy czas na urodzenie dziecka. Badania wykazały, że dzieci urodzone wiosną są bardziej narażone na rozwój schizofrenii, choroby dwubiegunowej, depresji i anoreksji.

25. Wielkanoc zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po równonocy wiosennej.

26. Wiosna jest czasem, w którym wiele zwierząt zaczyna swoje sezonowe migracje.