Ciekawostki

Księżna Cambridge, Katarzyna – 15 informacji i ciekawostek

Katarzyna
źródło: Northern Ireland Office / Wikipedia

Księżna Cambbridge Katarzyna, znana jako Kate Middleton od 2011 roku jest brytyjską księżną. Jej pełen tytuł brzmi – Jej Królewska Wysokość księżna Cambridge, hrabina Strathearn, baronessa Carrickfergus. Poznajmy kilka ciekawych faktów na jej temat.

1 – Narodziny i pochodzenie

Przyszła księżna urodziła się w styczniu 1982 roku w Reading w hrabstwie Berkshire w nieposiadającej szlacheckich tytułów rodzinie Middletonów.

2 – Najstarsza z rodzeństwa

Księżna Kate jest najstarszą

Katarzyna
źródło: Northern Ireland Office / Wikipedia

z trójki dzieci swoich rodziców. Ma młodszą siostrę Philippę oraz brata Jamesa.

3 – Odlotowa rodzinka

Rodzice Kate poznali się w przestworzach. Niemal dosłownie, bo doszło do tego kiedy oboje pracowali w branży lotniczej. Mama Katarzyny była stewardessą, a jej ojciec dyspozytorem lotów.

4 – Firma z akcesoriami imprezowymi

Mimo, iż Katarzyna nie ma szlacheckiego pochodzenia, jej rodzina była dość zamożna. W 1987 roku jej rodzice założyli prywatną spółkę z akcesoriami na imprezy „Party Pieces”, która może poszczycić się obrotami na poziomie około 30 milionów funtów rocznie.

5 – Królewskie zaręczyny

Przyszła księżna i książę William zaręczyli się w 2010 roku podczas wycieczki do Kenii. Fakt ten oficjalnie ogłoszono miesiąc później. Wówczas Katarzyna udzieliła swojego pierwszego wywiadu jako narzeczona następcy brytyjskiego tronu.

6 – Pierścionek księżnej Diany

Pierścionek zaręczynowy, który otrzymała od Wiliama, był również pierścionkiem zaręczynowym jego matki. Ma więc dla rodziny ogromną wartość sentymentalną.

7 – Ogromny ślub

Książe Wilhelm i księżna Kate pobrali się 29 kwietnia 2011 roku. Na ich ślub zaproszono jedynie… 1900 gości!

8 – Zaufanie

Co może wydać się ciekawe, biorąc pod uwagę skomplikowane historie miłosne, które miały miejsce w rodzinie królewskiej, para nie podpisała intercyzy.

9 – pierwszy potomek

W grudniu 2012 roku oficjalnie ogłoszono, że książęca para spodziewa się pierwszego dziecka. Jerzy urodził się 22 lipca 2016 roku.

10 – Spotkanie na szczycie

Pierwsze oficjalne wystąpienie księżnej po jej ślubie miało miejsce podczas spotkania z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą i jego żoną Michelle.

11 – Herb dla Middletonów

Przed książęcym ślubem rodzina Middleton otrzymała herb. Widnieją na nim na trzy żołędzie dębu, mające symbolizować trójkę rodzeństwa (Kate, siostrę Pippę oraz brata Jamesa) umieszczone dwie nad i jedna pod złotą krokwią (szewron), która nawiązuje do panieńskiego nazwiska matki Kate (Goldsmith). Dwie przylegające do krokwi linie symbolizują wzgórza z rodzinnej miejscowości panny młodej.

12 – Kopciuszek

Historia miłości Kate i Williama wielokrotnie porównywana była do bajki o Kopciuszku. Co ciekawe, Katarzyna wcieliła się w rolę Kopciuszka w wieku 10 lat, podczas szkolnego przedstawienia.

13 – Pasja

Pasją księżnej jest fotografia. Do pewnego momentu mało kto o tym wiedział. Jednak od jakiegoś czasu w mediach społecznościowych książęcej pary regularnie publikowane są zdjęcia rodziny, zrobione właśnie przez księżną.

14 – Ikona stylu

Stylizacje księżnej inspirują miliony kobiet na całym świecie. Wiele z jej kreacji pochodzi z sieciówek. Zazwyczaj wyprzedają się one w ciągu kilku minut od momentu, kiedy Katarzyna się w nich pojawi.

15 – Nikt nie zna jej poglądów

Mimo, że o księżnej Katarzynie wiemy całkiem sporo, nikt do tej pory nie miał okazji usłyszeć ani słowa o jej poglądach politycznych. Neutralność godna członka rodziny królewskiej krytykowana jest przez środowiska feministyczne.