Ciekawostki

13 Interesujących Ciekawostek na temat Bawołów

Bawół

Bawoły to podrodzina, która należy do ssaków wołowatych i obejmuje wiele różnych rodzajów. Przedstawiamy ciekawe informacje, fakty i ciekawostki o bawołach.

1. Rodzajami, które można wyróżnić wśród bawołów są: bizon (Bison), bydło (Bos), nilgau (Boselaphus), wół (Bubalus), saola (Pseudoryx), bawół (Syncerus), Taurotragus, czykara (Tetracerus), niala (Tragelaphus).

2. Bawoły to najstarsza pod względem filogenetycznym grupa zwierząt krętorogich, które zalicza się do bydła.

3. Bawoły mają przeważnie dość masywne ciało. Mogą osiągać nawet do 170 cm wysokości w kłębie.

4. Podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, które zalicza się do krętorogich, bawoły są przeżuwaczami, a co za tym idzie mają specjalnie przystosowany układ pokarmowy to trawienia takiego pożywienia.

5. Bawoły mogą zajmować przeróżne siedliska, jednak najczęściej spotkać je można blisko wody, gdyż właśnie takie otoczenie najbardziej im sprzyja.

6. Bawoły mogą również poruszać się w różny sposób. Mogą poruszać się stępem, galopem lub kłusem.

7. Bawoły mogą osiągać znaczną prędkość. Prędkość ta w galopie osiągać może nawet 35 km na godzinę.

8. Większość z tych zwierząt to zwierzęta stadne. Jednakże nieliczne mogą żyć również samotnie lub też w parach.

9. Z mleka bawolic produkowany jest ser mozzarella, czyli znany i bardzo popularny na całym świecie tradycyjny ser włoski.

10. Jednym przedstawicielem Syncerus jest bawół afrykański. Wcześniej był on klasyfikowany jako Bubalus.

11. Wśród rodzaju Bubalus znajduje się większość tych zwierząt. Należą do nich wszystkie gatunki anoa. Są to zarówno anoa niziny, jak i anoa góry, a także bawoły arni azjatycki oraz wół mindorski. Należą do nich też bawoły udomowione, czyli woły domowe.

12. Wół domowy hodowany jest w wielu różnych częściach świata. Występują one w Azji, w północnej części Afryki, na Bliskim Wschodzie, czy też w Ameryce Środkowej, w Ameryce Południowej, w Australii i na południu Europy.

13. Wół domowy jest znanym zwierzęciem na świecie, które odgrywa duże znaczenie dla gospodarki ludzkiej. Jest wykorzystywany przede wszystkim na mięso. Mogą być też zwierzętami pociągowymi.