15 Interesujących Ciekawostek o Zaskrońcu Zwyczajnym
Zaskroniec zwyczajny to gatunek niejadowitego węża, który występuje właściwie w całej Europie z niewielkimi wyjątkami w postaci części Skandynawii, Krety, Szkocji oraz Irlandii. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym jaśniejszym plamkom, które znajdują się tuż za skroniami.
1. W przypadku zaskrońców występuje dymorfizm płciowy. Oznacza to fizyczne różnice pomiędzy samicami i samcami. Samica na ogół jest niemal dwukrotnie dłuższa od samca, przekraczając czasem nawet 150cm.
2. Jaja składane są na przełomie wiosny i lata. Szacuje się, że w tym okresie samica może złożyć od kilku do dwudziestu i więcej jaj, z których wykluwają się młode po upływie dwóch miesięcy.
3. Najskuteczniejszą ochroną przed drapieżnikami jest udawanie martwego. Zaskrońce opanowały tę sztukę do perfekcji, wydalając jednocześnie ciesz o bardzo nieprzyjemnym zapachu, co dodatkowo działa na ich korzyść.
4. Zaskrońce zwyczajne żyją przede wszystkim na podmokłych terenach. Doskonale radzą sobie w wodzie, w której poruszają się zwinnie i dosyć szybko. Potrafią również nurkować.
5. W karcie dań zaskrońców zwyczajnych znajdują się przede wszystkim niewielkie gryzonie, płazy oraz ryby.
6. Ich obecność w okolicach gospodarstw domowych nie powinna niepokoić. Wręcz przeciwnie. Na ogół unikają konfrontacji z ludźmi, a jednocześnie są doskonałym sposobem na pozbycie się szkodników w postaci małych gryzoni.
7. Zaskroniec zwyczajny dosyć często mylony jest ze żmiją zygzakowatą, która należy do gatunku jadowitych węży. Jedną z głównych różnic jest mniej wyodrębniona głowa w przypadku zaskrońca, mniej masywne ciało i brak charakterystycznego zygzaku na grzbiecie.
8. Największym wrogiem naturalnym zaskrońca zwyczajnego jest człowiek, który na ogół myli to zwierzę z jadowitą żmiją zygzakowatą i w „obronie własnej” zabija. Zaskrońce często są także atakowane przez psy i koty.
9. Zaskrońce zwyczajne odznaczają się bardzo dobrym węchem. Nie znoszą zapachu chmielu oraz czarnego bzu. W niektórych gospodarstwach rośliny są sadzone wyłącznie po to, by odstraszyć zaskrońce oraz inne węże.
10. Zaskrońce nie atakują w przeciwieństwie do jadowitych węży, które tuż przed atakiem układają ciało w literę „S”.
11. Niektóre zaskrońce nie posiadają charakterystycznych żółtych plam. To właśnie te odmiany najczęściej padają ofiarami ludzi, którzy z niewiedzy i obaw o własne życie atakują jako pierwsi.
12. Zaskrońce zwyczajne są najbardziej aktywne w ciągu dnia. To właśnie wtedy polują i poszukują pożywienia. Warto dodać, że węże zimują aż do końca marca. Na ten okres wyszukują jam lub norek, w ktorych będę mogły spokojnie zaczekać na cieplejszy okres.
13. Zaskrońce zwyczajne podlegają ochronie. Nie wolno zabierać ich do domu. Zabronione jest również podnoszenie ich, ponieważ każdy kontakt z człowiekiem stanowi dla tych zwierząt ogromny stres.
14. Malutkie zaskrońce tuż po wykluciu z jaj liczą sobie raptem kilkanaście centymetrów. Są niewielkie, ale muszą bardzo szybko nauczyć się zdobywać pożywienie i nabierać sił przed siarczystą zimą.
15. W niektórych wierzeniach zaskroniec występuje jako zwierzę święte. Charakterystyczne żółte plamy były utożsamiane z koroną, dlatego w niektórych regionach świata wciąż jest traktowane z odpowiednim szacunkiem.