Europa

10 najlepszych atrakcji w Bawarii

Bawaria

Bawaria to bardzo wyjątkowe miejsce, kojarzące się ze światem baśni i marzeń. Liczne zamki i pałace, przypominają znane wszystkich obiekty bajkowe. Bawaria jest idealnym miejscem na odpoczynek w ciągu całego roku i zachwyca swoimi zabytkami oraz roślinnością.

Najlepiej odwiedzić Bawarię własnym samochodem, dzięki czemu pozwoli nam to na zapoznanie się z jak największą liczbą wartych odwiedzenia i urokliwych miejsc.

Przedstawiamy najciekawsze atrakcje jakie znajdziemy w Bawarii.

1. Ogród Angielski – jest to ogród położony w samym centrum Monachium. Ma on powierzchnię ponad czterech kilometrów kwadratowych i jest naturalnym parkiem. Leży on tuż przy rzece, która przebiega przez miasto. Ogród został utworzony w 1789 roku i do dzisiaj jest niezwykłym miejscem pełnym spokoju i harmonii, idealnie nadającym się na znalezienie wytchnienia i odpoczynku od zgiełku miasta. Znajduje się tutaj również japońska herbaciarnia, która kusi swoimi specjalnościami i aromatami.

2. Plac Mariacki w Monachium – jest to centralny plac w mieście, który zachwyca swoim wyglądem wszystkich odwiedzających. Przy tym placu obecne są najstarsze i zarazem najważniejsze budynki miasta. Jest to między innymi stary oraz nowy ratusz. Na placu znajduje się wiele bardzo atrakcyjnych obiektów, takich jak fontanna, kolumna maryjna. Na tym słynnym placu tuż przed świętami Bożego Narodzenia Odbywa się wielki świąteczny targ, który przyciąga wielu odwiedzających.

3. Teatr Alexandra Krista – jest to bardzo nietypowa atrakcja, znajdująca się w Monachium. Teatr stworzony na wzór starożytnych amfiteatrów, skupia widzów na odległość 4 do 5 metrów. W samym środku znajduje się stół, przy którym magicy i inni artyści wykonują magiczne sztuczki i pokazy. Atmosfera podczas występów jest naprawdę niezwykła i urzekająca swoją tajemniczościa, a jednocześnie bezpośredniością i bliskością występujących. Każda sztuczka jest bacznie obserwowana, lecz i tak bardzo ciężko jest odgadnąć jak została wykonana.

4. Oktoberfest – jedna z najważniejszych atrakcji całej Bawarii. Coroczne wydarzenie odbywające się jesienią, które kojarzone jest z piwem oraz regionalnymi przysmakami. Są to w rzeczywistości dożynki chmielne, które organizowane są w Monachium już od 1810 roku. Uznawane są za największy ludowy festyn na całym świecie. Przeciętnie można naliczyć aż 6 milionów ludzi odwiedzających coroczne edycje wydarzenia. Tradycją jest, że pierwszą beczkę piwa otwiera zawsze burmistrz i w ten sposób rozpoczyna zabawę. Piwo dostępne na festynie pochodzi jedynie z monachijskich browarów.

5. Pałac na wyspie Herreninsel – jest to swego rodzaju Wersal, czyli odpowiednik prawdziwego francuskiego Wersalu. Zbudowany przez Ludwika II w 1878 roku. Miał on być obiektem wyrażenia uwielbienia dla ówczesnego władcy francuskiego Ludwika XIV. Bryła obiektu, panujący we wnętrzach przepych i bogactwo ozdób, uderzająco przypominają francuski odpowiednik. Klatka schodowa, która jest bardzo bogato zdobiona robi największe wrażenie, tak jak i sala lustrzana oraz dawna sypialnia samego króla. Również fontanny znajdujące się w ogrodzie, jak i sam ogród są silnym nawiązaniem do prawdziwego Wersalu. Warto więc zobaczyć ten obiekt i samemu porównać podobieństwo.

6. Dawna rezydencja Hitlera – jest to bardzo ważne i ciekawe historycznie miejsce, związane z bardziej współczesną historią, która wielu ludzi jeszcze pamięta jako naoczni świadkowie. Działa tutaj już od blisko 500 lat kopalnia soli. Orle Gniazdo, bo tak nazwano to miejsce, zostało stworzone i zbudowane na obchody 50 urodzin Hitlera. Część drogi, prowadzącej do rezydencji należy pokonać wyjątkową, złotą windą, która prowadzi na sam szczyt. Widok z Orlego Gniazda zapiera dech w piersiach i zachwyca od pierwszej chwili.

7. Pałac Linderhof – jest to jeden z kolejnych i licznych wymysłów króla Ludwika II. W przeciwieństwie do pałacu przypominającego francuski Wersal, Linderhof jest budowlą oryginalnie zaprojektowaną i zbudowaną. Natomiast da się bez problemu zauważyć silne nawiązania do architektury francuskiej. Pomieszczenia są pełne bogatych ozdób, dostępne są również sztuczne gejzery i grota, dostępna dla zwiedzających.

8. Garmisch – Partenkirchen – miejsce, w którym w roku 1936 odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, otwarte przez samego Adolfa Hitlera. Cześć obiektów sportowych wykorzystywanych w dzisiejszych czasach, pochodzi jeszcze i używana była również w tamtych latach. Największe wrażenie na odwiedzających robi skocznia narciarska, na której odbywają się Turnieje Czterech Skoczni. Widoki ze szczytu górskiego, do którego prowadzi tunel skalny są niesamowite i warte każdego wysiłku.

Neuschwanstein

9. Zamek Neuschwanstein – tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać. Choć nie każdy zna jego nazwę i ma świadomość jego położenia, to jednak prawie każdy kojarzy go i widział przynajmniej kilkukrotnie. Jest to zamek, który stał się inspiracją dla Walta Disneya i do dnia dzisiejszego pojawia się w logo najsłynniejszej wytwórni bajek. Piotr Czajkowski po wizycie w zamku, stworzył powszechne Jezioro Łabędzie. Jest to więc zamek o niezwykłej urodzie, która inspiruje wielu różnych artystów do twórczości znanej na prawie całym świecie. Z bliska zamek jest mieszanką wielu stylów i według niektórych urządzony został w nieco kiczowaty sposób, jednak otoczenie sprawia tak wielkie wrażenie, że przestaje mieć to znaczenie.

10. Rezydencja – znajdująca się w Monachium Rezydencja, była siedzibą królów Bawarii. Jest do kompleks kilku budynków, które gromadzą się dookoła dziesięciu placów i dziedzińców. Architektura nawiązuje do bardzo różnorodnych stylów, od renesansu, przez rokoko oraz barok aż do klasycyzmu. Obecnie w Rezydencji obecne jest chętnie odwiedzane i bogate w eksponaty muzeum, otwarte dla turystów.