Ciekawostki

10 Niesamowitych Ciekawostek o Azocie

ciekły azot

Azot to pierwiastek chemiczny i niemetal z grupy azotowców. W warunkach naturalnych jest to bezbarwny i pozbawiony zapachu gaz. Co warto o nim wiedzieć?

Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki o Azocie.

1. Podstawowym składnikiem powietrza

Azot jest podstawowym składnikiem powietrza, stanowiąc niemal 80 procent jego objętości. Tlen znajduje się dopiero na drugim miejscu, a na kolejnych pozycjach są rownież dwutlenek węgla, argon, neon czy metan.

2. Daniel Rutherford

Azot został odkryty w 1772 roku przez Daniela Rutherforda, który był szkockim chemikiem i fizykiem. Naukowiec był studentem, kiedy odkrył ten pierwiastek i dodatkowo opisał cząsteczkę tlenu.

3. Niedobór azotu

Niedobór azotu u człowieka i zwierząt skutkuje obrzękami i utratą wagi. Długotrwały niedobór może w skrajnych przypadkach prowadzić do marskości lub martwicy wątroby.

4. Ciekły azot

Ciekły azot jest używany jako środek chłodzący do temperatury minus 100 stopni Celsjusza. W Nowym Jorku istnieje lodziarnia, która używa go do mrożenia wybieranych na bieżąco składników zmiksowanych na jednolitą masę. W postaci ciekłej pierwiastek ten jest również wykorzystywany do zabiegów krioterapii.

5. Powietrze spalone

Azot nazywany jest czasami „powietrzem spalonym” lub też „pozbawionym zapaleń”.

6. Żywe organizmy

Wszystkie żywe organizmy zawierają azot. W przypadku ludzi jego zawartość to około trzech procent. Pierwiastek ten znajduje się również w żywności, nawozach, materiałach wybuchowych oraz truciznach.

7. Pierwiastek

Azot jest tym pierwiastkiem chemicznym, który odpowiada za zabarwienie zorzy polarnej, którą najczęściej można podziwiać w krajach skandynawskich, a zwłaszcza na Islandii. Obecność tego pierwiastka sprawia, że zorza ma kolor zielony, fioletowy, niebieski lub czerwony.

8. Tytan

Największy księżyc Saturna, zwany Tytanem, jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym o gęstej atmosferze. Składa się ona z azotu w ponad 98 procentach.

9. Bardzo słaby przewodnik

W związku z tym, że azot jest niemetalem, w postaci stałej jest bardzo słabym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Brakuje mu również metalicznego połysku.

10. Mars

Chociaż stanowi bardzo powszechny pierwiastek chemiczny na Ziemi, na innych planetach nie występuje w tak dużych ilościach. Na przykład na Marsie jego ilość to niecałe 3 procent.