Ciekawostki

10 Ciekawostek i Informacji o Zieleńcu

Fot. Jacek Halicki / Wikipedia

Zieleniec stanowi część uzdrowiskowego miasta Dusznik-Zdroju. Jest jednak dosyć istotną częścią tego niewielkiego miasta, mającą spory wpływ na gospodarczy rozkwit tego regionu. Zieleniec graniczy z Czechami i jest usytuowany w Górach Orlickich.

Z perspektywy turystycznej jest doskonałym miejscem dla osób, które poszukują idealnej bazy na zimowy aktywny wypoczynek. Oto ciekawostki i ciekawe informacje o Zieleńcu

1. Powstanie

Pierwszą ciekawostką jest to, że Zieleniec jako wieś powstał już w pierwszej połowie XVIII wieku. W drugiej połowie tego samego stulecia powstał na tych terenach pierwszy kościół wykonany z drewna. W kolejnych latach wieś stopniowo się rozwijała. Pojawiła się szkoła oraz kamieniołom.

2. Trasy narciarskie

Kolejna ciekawostka: pierwsze trasy narciarskie powstały na samym początku XX wieku. Potencjał miejsca postanowiono wykorzystać, tworząc kompleks idealny do uprawiania sportów zimowych. Zamiar osiągnięto, a powstałe schroniska stały się bazą noclegową dla wielu turystów z różnych zakątków Polski.

3. Ośrodek sportów zimowych

Kryzys działalności Zieleńca jako ważnego ośrodka sportów zimowych miał miejsce tuż po wojnie. Dopiero ponad dwie dekady po zakończeniu wojennych działań postanowiono ponownie zainwestować w to miejsce.

4. Odrębna i niezależna wieś

Zieleniec przez wiele lat funkcjonował jako odrębna i niezależna wieś. Dopiero później zdecydowano o jej przyłączeniu do Dusznik-Zdroju.

5. Kościół św. Anny

Zieleniec może pochwalić się kościołem zabytkowym. Kościół św. Anny jest ewenementem na skalę całego regionu, ponieważ jest najwyżej usytuowaną budowlą sakralną w całych Sudetach. Powstał na początku XX wieku.

6. Św. Jan Nepomuce

Niedaleko słynnego schroniska Orlica znajduje się figurka św. Jana Nepomucena. Ta zabytkowa rzeźba powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Dla mieszkańców jest bardzo ważną wizytówką.

7. Wyciągi narciarskie

Na terenie Zieleńca znajduje się aż 30 wyciągów narciarskich. Miłośnicy narciarstwa mogą tutaj spróbować swoich sił na trasach trudnych, a osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem mogą pobierać nauki na trasach łatwych i przyjemnych.

8. Szlaki rowerowe

Zieleniec to również raj dla kolarzy. Szlaki rowerowe są bardzo dobrze rozbudowane. Wystarczy tylko dodać, że to właśnie tutaj do mistrzostw przygotowuje się polska kadra kolarzy.

9. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

W Dusznikach-Zdroju każdego roku odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

10. Wody mineralne

Ostatnią ciekawostką jest to, że Duszniki-Zdrój to również miejsce, w którym można delektować się niezwykle zdrowymi wodami mineralnymi.