10 ciekawostek dla dzieci o jeleniach
1. Jeleń to jedno z najbardziej charakterystycznych zwierząt. Głównie przez swoje pokaźne poroże, ale też długie nogi, masywne ciało i kształt pyska.
2. Sarna nie jest samicą jelenia. Samica jelenia to łania, zaś samiec to byk. Nazwa jeleń odnosi się do całego gatunku. Podobnie jest z psami na przykład owczarkiem. Owczarek to nazwa gatunku, pies to samiec, a suczka to samiczka.
3. Tylko samce mają poroża, ale nie cały rok. Co roku zrzucają je na przełomie lutego i marca, a wraz z kwietniem rogi zaczynają odrastać. Największe i najpiękniejsze są latem.
4. Umaszczenie – czyli kolor sierści jeleni – jest zwykle jednolite, przynajmniej w przypadku dorosłych osobników. Młode jelenie – tak zwane cielęta – mają nakrapiane futerko w żółte plamki. Mają one pomagać w maskowaniu się młodych w wysokich trawach.
5. Najpopularniejszym na świecie gatunkiem jelenia jest jeleń szlachetny. Zamieszkuje on naturalnie tereny Europy, Azji i północnej Afryki. Sztucznie wprowadzony do ekosystemu został przez człowieka na terenach Australii, Nowej Zelandii i w Ameryce Północnej.
6. Jelenie mogą żyć nawet 23 lata.
7. Jelenie to zwierzęta bardzo płochliwe. W dzień skore są ukrywać się w lasach, w mniej dostępnych obszarach. Na żer wychodzą głównie zmrokiem lub w nocy, mimo że są zwierzętami dziennymi. Jest to jednak spowodowane tym, że w nocy jest ciszej i nie słychać ludzi. Jelenie bowiem słysząc najcichszy niepokojący szmer uciekają.
8. Jelenie większość część doby czuwają lub jedzą. Śpią tylko 100 minut dziennie, lecz jest to również czujny sen, z którego łatwo mogą się wybudzić.
9. Jelenie mogą być hodowane przez ludzi na przykład w zoo, parku, ogrodzie zoologicznym.
10. Łanie zazwyczaj łączą się w stada, zwłaszcza na wiosnę, kiedy mają potomstwo i zimą, kiedy łatwiej jest w dużej grupie utrzymać im ciepło. Byki natomiast są samotnikami, którzy pojawiają się przy stadzie jedynie jesienią i przychodzą później zimą. Pozostałą część roku żyją samotnie.