18 Ciekawostek o Gruzji
Gruzja jest nadal niedocenianym i nieznanym celem podróży wielu osób. Ci, którzy byli w Gruzji pamiętają o uroku, urodzie i gościnności tego kraju. Położony w połowie drogi między Europą a Azją, ten mały kraj ma wiele do zaoferowania – starożytne miasta, obiekty światowego dziedzictwa UNESCO, zaśnieżone góry, bujną przyrodę i pyszne wino.
1. Od czasu wyłonienia się z rozpadającego się Związku Radzieckiego jako niepodległe państwo w 1991 roku Gruzja ponownie stała się areną sprzecznych interesów. Rosnące wpływy gospodarcze i polityczne USA w tym kraju od dawna budzą obawy sąsiedniej Rosji, podobnie jak aspiracje Gruzji do przystąpienia do NATO i UE.
2. Archeologiczna wyprawa w Dmanisi odnalazła najstarsze czaszki ludzkie na Kaukazie, sugerując, że człowiek z Afryki podróżował do Europy przez Gruzję. Czaszka licząca 1,8 miliona lat jest pozostałością ludzkiej pary Gruzinów zwanej Zezwą i Mzią. Najprawdopodobniej Gruzja jest ojczyzną pierwszego Europejczyka.
3. Gruzja produkuje wino od co najmniej 8000 lat i jest uważana za miejsce narodzin tego napoju. Produkcja wina była przypadkowa. Sok winogronowy przelano do płytkiego dołu i zakopano pod ziemią, zamieniając go w wino. UNESCO wpisało tradycyjną gruzińską metodę produkcji wina – w glinianym słoiku zwanym Qvevri.
4. Mówiony gruziński jest jak żaden inny język. Zawiera rzadkie dźwięki, których wielu odwiedzających mogło nigdy wcześniej nie słyszeć. Na przykład niektóre spółgłoski są wymawiane z tylnej części gardła.
5. Gruzini nazywają swój kraj Sakartvelo. Pochodzenie nazwy kraju w języku angielskim jest niejasne. Jedna z teorii wskazuje na średniowiecze, kiedy chrześcijańscy krucjaty przemierzali ten region w drodze do Ziemi Świętej. W tym czasie Gruzja była częścią Imperium Perskiego, a jej mieszkańcy nazywani byli „Gurj”.
6. Góry Kaukazu wyznaczają granicę Gruzji i Rosji. Podczas gdy najwyższy szczyt znajduje się w Rosji, Gruzja zajmuje drugie miejsce, Shkara, ma 5193 metrów wysokości i bije Mont Blanc o prawie 400m. T
7. Giorgi Kvirikashvili objął urząd premiera w następstwie nagłej rezygnacji jego poprzednika, Iraklego Garibaszwilego, w grudniu 2015 roku.
8. Obaj mężczyźni należą do gruzińskiej koalicji marzeń, którą założył miliarder Bidzina Iwaniszwili, kierując partią ówczesnego prezydenta Micheila Saakaszwilego w wyborach parlamentarnych w 2012 roku.
9. Flaga Pięciu Krzyży ma białe tło z dużym czerwonym krzyżem pośrodku. Wielki krzyż jest krzyżem św. Jerzego, patrona Gruzji. W każdym z czterech białych rogów znajduje się mniejszy czerwony krzyż. Biały kolorsymbolizuje pokój, a pięć krzyży reprezentuje chrześcijaństwo i ofiarę.
10. W Gruzji istnieje zaskakująca ilość architektury w stylu kosmicznym. Nowy budynek parlamentu to ogromna szklana i betonowa bańka, wyglądająca jak gigantyczne oko żaby. Zbudowano mnóstwo nowych komisariatów policji, które są przeszklone, co symbolizuje aspiracje Gruzji do demokratycznej przejrzystości.
11. Tbilisi jest doskonałym miejscem na wypoczynek w mieście. Oczywiście, dojazd do miasta jest bolesny, ale kiedy wreszcie dotrzesz do miasta w stolicy Gruzji, znajdziesz miasto bogate w fantazyjną architekturze czy tętniące życiem bary.
12. Najgłębsza jaskinia na świecie – Jaskinia Krubera w Gruzji. Dojazd do dna jaskini zajmuje około 27 dni.
13. Flaga była pierwotnie sztandarem średniowiecznego królestwa gruzińskiego. Dopiero w styczniu 2004 roku stała się współczesną flagą w Gruzji. W 2003 roku wybuchł protest przeciwko ówczesnemu prezydentowi Eduardowi Szewardnadze. Flaga jest symbolem Ruchu Narodowego zwanego Rewolucją Róż.
14. Gruzja może być małym krajem, ale jest tu mnóstwo ciekawych i pysznych potraw. Jednym z najbardziej znaczących jest „shotis puri”. Tradycyjny chleb wyrabia się w okrągłym piecu z gliny. Następnie ciasto przykleja się wokół ścian piekarnika i piecze. Tylko wykwalifikowani piekarze są w stanie uzyskać pyszny chleb.
15. W Ushguli znajduje się szeroka kolekcja starożytnych wiosek położonych w górzystym regionie Svaneti. Uznawana jest za najwyższą osadę w Europie, na wysokości ok. 2.100 m n.p.m.
16. Cały region można scharakteryzować jako składający się z różnych, połączonych ze sobą łańcuchów górskich (głównie pochodzenia wulkanicznego) i płaskowyżu, których wysokość nie przekracza 3400 metrów.
17. Nikt nie mówi językiem gruzińskim, z wyjątkiem Gruzinów. Język gruziński wśród 14 unikalnych języków na świecie i ma swój własny alfabet.
18. Gruzja posiada 12 różnych stref klimatycznych, od subtropikalnych po alpejskie i półpustynne, oraz 49 rodzajów gleb. Czyni to Gruzję jednym z najbardziej zróżnicowanych ekologicznie krajów na Ziemi.