Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Kaczkach dla dzieci

kaczki

Czy kiedykolwiek obserwowałeś kaczki lub karmiłeś je nad stawem lub jeziorem? Wtedy wiesz, że kaczki są urocze i przyjazne. Jeśli zobaczą Cię z jedzeniem, pójdą za Tobą! Kaczki występują w każdej części świata, z wyjątkiem Antarktydy. Poznajcie zaskakujące ciekawostki o kaczkach które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Kaczki to najpopularniejsze ptactwo wodne w Polsce. Występują praktycznie przy każdym zbiorniku wodnym, w parkach, ogrodach zoologicznych, przy stawach, zalewach, a także jeziorach.

2. Kaczki są wszystkożerne. Często jedzą ryby, ale także trawę, rośliny wodne, owady, nasiona, skorupiaki. W Polsce często dokarmia się je chlebem, co nie jest dla nich zdrowe. Ptaki nie trawią bowiem chleba, w wyniku czego zapycha on im żołądek.

3. Kaczki mają wodoodporne pióra. Mogą zanurkować, a i tak pióra pod ich skrzydłami i puch znajdujący się pod warstwą błyszczących piór będzie suchy. Zapewnia im to dodatkową ochronę cieplną a także pozwala szybciej polecieć.

4. Stopy kaczek nie mają odpowiednich narządów by odczuwać chłód. Dzięki temu kaczka może chodzić po lodzie i po śniegu, a nadal nie czuć zimna.

5. Kaczki zasypiają w dużych grupach. Ma je to uchronić przed atakiem drapieżników. Zwłaszcza, że kaczki które leżą na obrzeżach grupy zwykle mają jedno oko otwarte i czuwają, nad bezpieczeństwem reszty grupy. Jeśli coś się stanie, alarmują one pozostałe kaczki i wszystkie uciekają.

6. Małe kaczuszki bardzo szybko są w stanie prowadzić samodzielne życie. Mimo wszystko jednak pozostają przy matce trochę czasu, aby przygotować się do życia, nauczyć się podstaw życia wśród kaczek i uciekać przed zagrożeniem.

7. Kaczki zależnie od gatunku, warunków środowiska i aktywności w danym rejonie drapieżników mogą dożyć nawet 20 lat.

8. Kaczki podobnie jak inne ptaki nie mają zębów w dziobie. Sprawia to, że zmuszone są połykać swoje jedzenie w całości. Aby łatwiej je strawić po jedzeniu połykają często drobny żwir i kamyczki. Ścierają one jedzenie w żołądku kaczki, po czym są usuwane z organizmu.

9. Kaczki widzą w kolorze – choć nieco inaczej odbierają pewien zakres kolorów. Czerwień, zieleń, żółć i błękit widzą intensywniej niż my. Dodatkowo ich oczy są bardziej wrażliwie na światło.

10. Kaczki są inteligentnymi stworzeniami. Potrafią się bawić, wykorzystywać przedmioty, a osobniki, które dużo spędzają czasu z ludźmi rozpoznają ich twarze, oraz wykonują proste polecenia.