Ciekawostki

17 Zaskakujących Ciekawostek o Azorach

Górski krajobraz z jeziorami wulkanicznymi, wyspa São Miguel | Foto. Henning Supertramp / Wikipedia

Azory to archipelag należący do Portugalii. Z czego słynie? Jaki panuje tam klimat? Poznajcie interesujące ciekawostki o Azorach.

1. Azures

Nazwa Azory najprawdopodobniej pochodzi od słowa azures. W języku staroportugalskim oznacza liczbę mnogą od słowa niebieski. Inni historycy zwracają uwagę na słowo acor, oznaczające jastrzębia. Na fladze Azorów znajduje się właśnie jastrząb.

2. Archipelag Azory

Kolejna interesująca ciekawostka: archipelag Azory składa się z dziewięciu wysp. Na zachodzie leżą Flores i Corvo, na wchodzie Sao Miquel i Santa Maria, natomiast w centrum Terceira, Sao Jorge, Pico, Faial i Gracioza. Znajdują się one jednak w sporych odległościach od siebie, dlatego przybywający turyści przeważnie zwiedzają jedną z wysp.

3. Starożytne ludy

Azorty z dużym prawdopodobieństwem były odwiedzane przez starożytne ludy, takie jak Fenicjanie czy Kartagińczycy. Pierwsze ślady zamieszkania pochodzą z IV p. n. e, są to kartagińskie zapisy. W 1427 Portugalczycy odkryli Azory i rozpoczęli kolonizację.

4. Cwierć miliona ludzi

Następną ciekawostką jest to, że Azory zamieszkuje ćwierć miliona ludzi.

5. Pierwsza i druga wojna światowa

W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej na Azorach znajdowały się alianckie bazy morskie i lotnicze.

6. Łagodny klimat

Na Azorach panuje łagodny klimat, jednak często zmienia się pogoda. Średnia temperatura w lecie wynosi 23 stopnie, zimą natomiast 13 stopni Celsjusza. Woda nie jest przesadnie ciepła, jej temperatura w ciągu roku waha się w przedziale od 17 do 23 stopni Celsjusza.

7. Rolnictwo

Duża część mieszkańców Azorów utrzymuje się z rolnictwa. Widok pastwisk jest tu bardzo powszechny. Ponadto na Azorach rośnie wiele hortensji. Warte uwagi są również wrzosy, japońskie cedry oraz drzewa ogniste.

8. Gil azorski

Gil azorski to ptak, który występuje wyłącznie na Azorach. Nie spotkamy go w innych częściach świata, tym bardziej, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

9. 5 lotnisk

Na Azorach znajduje się pięć międzynarodowych lotnisk. Lot do Polski w przypadku bezpośredniego lotu trwa 5,5 godziny. Co ciekawe, w przypadku lotów z przesiadką, ten czas może się znacznie skrócić. Rząd stara się, by Azory stały się atrakcyjnym kierunkiem podróży.

10. Pedro Pauleta

Z Azorów pochodzi Pedro Pauleta, piłkarz reprezentacji Portugalii.

11. Bioróżnorodność

Azory są znane ze swojej bogatej bioróżnorodności, w tym wielu gatunków endemicznych, czyli takich, które występują tylko na tym archipelagu. Obszary te są również ważnym miejscem przystankowym dla wielu gatunków ptaków migrujących.

12. Aktywność wulkaniczna

Archipelag Azorów powstał w wyniku aktywności wulkanicznej i nadal charakteryzuje się aktywnymi wulkanami i geotermalnymi zjawiskami, takimi jak gorące źródła i fumarole.

13. Kultura i festiwale

Azory mają bogatą kulturę, z wyraźnymi wpływami portugalskimi. Odbywają się tu liczne festiwale i uroczystości, w tym słynne święto Ducha Świętego (Festas do Espírito Santo), które ma głębokie korzenie religijne i społeczne.

14. Gospodarka

Oprócz rolnictwa, rybołówstwo jest ważnym sektorem gospodarczym na Azorach, z naciskiem na zrównoważone metody połowu. Turystyka również szybko rośnie jako kluczowy sektor gospodarczy.

15. Zabytki i architektura

Azory mają wiele historycznych zabytków i charakterystycznej architektury, w tym kościoły, forty i tradycyjne białe domy z charakterystycznymi krawędziami pomalowanymi na jasne kolory.

16. Wyspy UNESCO

Niektóre obszary Azorów, takie jak las laurysilva na wyspie Flores, zostały uznane za światowe dziedzictwo UNESCO ze względu na swoje unikalne środowisko naturalne.

17. Wyspa Wielorybów

Azory są jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji wielorybów, z możliwością zobaczenia wielu gatunków, w tym wielorybów błękitnych, pływających w wodach otaczających wyspy.