Europa

10 najlepszych atrakcji w Austrii

dorożka we Wiedniu

Austria, czy też Republika Austrii to państwo związkowe położone w Europie Środkowej, federacja dziewięciu krajów związkowych (Burgenland, Karyntia, Dolna Austria, Górna Austria, Salzburg, Styria, Tyrol, Voralberg i Wiedeń).

Stolicą i największym miastem Austrii jest Wiedeń. Corocznie państwo odwiedzane jest przez 20-30 milionów turystów. Do największych atrakcji, jakie znajdują się na jego terytorium zaliczyć można:

1. Wiedeń

Wymieniając największe atrakcje Austrii nie sposób nie wspomnieć o jej stolicy, czyli Wiedniu. Jest to jeden z najpopularniejszych punktów na weekendowy wypad z Polski. Miasto przyciąga zarówno pasjonatów historii, opery, zamków i pałaców, parków, kościołów, zakupów, lokalnych przysmaków, jak i parków rozrywki… Do najpopularniejszych miejsc należą: Gmach Opery, Katedra św. Szczepana, Kościół św. Piotra, Ratusz, Hofburg, Parlament, Burgtheater, Muzeum Historii Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Zegarów, Naschmarkt, Karlskirche, fontanna na Schwarzenbergplatz, Belveder, Hundertwasser Haus, Prater czy pałac Schonbrunn. Przy okazji wizyty w stolicy Austrii warto też skosztować lokalnych przysmaków, do których zaliczają się między innymi kawa po wiedeńsku, tort Sachera, Apfelstrudel, Tafelspitz, sznycel po wiedeńsku i wiele innych.

2. Graz

Drugie pod względem wielkości austriackie miasto. Szczególnie atrakcyjne jest przede wszystkim piękne i doskonale zachowane Stare Miasto z epoki Habsburgów. W mieście zwiedzić można między innymi największą na świecie i zachowana w stanie nienaruszonym zbrojownia. Znajduje się tam 32. 000 eksponatów wystawionych na czterech ogromnych piętrach. Warto też udać się na wzgórze zamkowe (kolejką bądź pieszo), na którym znajduje się między innymi charakterystyczna wieża zegarowa, pozostałości po zamku oraz przepiękna panorama.

3. Innsbruck

Stolica Tyrolu i miasto, które słynie przede wszystkim z odbywającego się tam trzeciego konkursu Turnieju Czterech Skoczni. Poza sportami zimowymi miasto słynie także z bardzo ciekawego i pięknego Starego Miasta, gdzie zobaczyć można między innymi słynny Złoty Dach, pałac cesarski Hofburg czy Katedrę św. Jakuba.

4. Salzburg

Miasto, w których urodził się Wolfgang Amadeus Mozart, z tego też powodu najpopularniejszym miejscem jest tam Mozarts Geburtshaus czyli dom, w którym sławny muzyk się urodził. Poza tym warte odwiedzenia są między innymi pałac Mirabell z przepięknymi ogrodami, wąskie średniowieczne uliczki starego miasta, liczne kościoły i górująca nad miastem Twierdza Hohensalzburg.

5. Hallstatt

Jedno z najpiękniejszych miasteczek nie tylko w Austrii, ale i na całym świecie. Hallstatt to urocze miasteczko położone nad jeziorem i przyklejone do zbocza góry. O jego niewątpliwym uroku świadczy między innymi fakt, że w 2012 roku w chińskiej prowincji Guangdong wybudowana została kopia całego miasteczka.

6. Eisriesenwelt

Jest to największa na świecie naturalna jaskinia lodowa, znajdująca się w pobliżu niewielkiej miejscowości Werfen. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1641 metrów n. p.m. A dotarcie się tam możliwe jest za pomocą kolejki linowej. Za oświetlenie jaskini służą przenośne latarnie, a zwiedzanie zajmuje trochę ponad godzinę.

7. Saalachtaler Naturgewalten

Są to trzy atrakcje przyrodnicze znajdujące się od siebie w bardzo niewielkiej odległości. Do atrakcji tych zaliczają się: Lamprechtshöhle będącym jednym z największych systemów jaskiń w Europie, Vorderkaserklamm czyli przejścia ścieżką i potem wąwozem w górę wokół wodospadu oraz Seisenbergklamm czyli wąwóz pośród dziwnie ukształtowanych skał.

8. Krimml

To niewielka miejscowość w północno-zachodniej części parku narodowego Wysokie Taury, gdzie znajduje się wodospad Krimmler Wasserfälle. Ma on trzy progi, a różnica poziomów między nimi wynosi 380 metrów. Warto przespacerować się poprowadzoną tam ścieżką i nacieszyć wzrok na jednym z wielu punktów widokowych.

9. Malta Hochalmstrasse

To najwyższa austriacka zapora wodna, znajdująca się na wysokości 1933 m. Przyciąga turystów głównie ze względu na niezwykły taras widokowy umieszczony nad 200 metrową przepaścią.

10. Grossglockner Hochalpenstrasse

Najbardziej znana, a jednocześnie najpiękniejsza trasa wysokogórska w Austrii. Trasa jest płatna, ma około 48 kilometrów długości, różnica wzniesień wynosi zaś ponad 1700 metrów. Trasa otwarta jest od maja do listopada.