Australia i OceaniaCiekawostki

100+ niesamowitych zdjęć z Australii i Oceanii plus ciekawostki

W Australii żyje 750 tysięcy dzikich wielbłądów. Jest to gigantyczny kraj. W jej obszarze można by zmieścić większość państw europy. Jest najmniejszym, najsuchszym i najbardziej płaskim zamieszkałym kontynentem na świecie.

Stolica Australii: Canberra to sztucznie stworzone miasto, które powstało, gdy Sydney i Melbourne nie mogły dojść do porozumienia, gdzie będzie znajdować się stolica Australii. Miasto Canberra leży właśnie pomiędzy Melbourne, a Sydney. 3 lata z rzędu Melbourne zostało uznane na najlepsze miasto do życia na świecie.

Symbolem miasta Sydney jest opera zbudowana w 1973 roku. Dach przypomina żagle statków. Gdyby można było poskładać wszystkie kawałki dachu Opery w Sydney, to stworzyłyby one perfekcyjną kulę. Przy tworzeniu dachu architekt Opery zainspirował się obieraną pomarańczą. Charakterystyczny dach został pokryty 1 056 006 dachówkami importowanymi ze Szwecji. Koszty budowy budynku kalkulowano na początku na 7 milionów dolarów. Na końcu wyniosły 102 miliony dolarów.

Podobna sytuacja wyszła z czasem budowy tej majestatycznej budowli. Na początku zakładano, że Opera powstanie w zaledwie 4 lata. Termin jednak znacząco się wydłużył i Opera powstała 14 lat. W czerwcu 2007 roku Opera została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Organizacja uznała, że: „Opera w Sydney jest wspaniałym dziełem architektury 20 wieku. Budowla ta reprezentuje zarówno zachwycającą formę architektoniczną i oryginalny wystrój. Świetnie wpasowała się też w otaczające środowisko”.

Budowla ta mieści w sobie kilka sal do wszechstronnego wykorzystania. Concert Hall mieszcząca ponad 2600 gości jest miejscem, gdzie odbywają się koncerty orkiestry symfonicznej. W Concert Hall znajdują się największe organy świata o trakturze mechanicznej. Posiadają one ponad 10 tysięcy piszczałek.

Od 1979 roku nikt w Australii nie umarł od ukąszenia pająka. Jak widać opieka medyczna stoi tam na bardzo wysokim poziomie. Mięso kangura można tu kupić niemal w każdym markecie. Kangur nie potrafi chodzić do tyłu, a dodatkowo szczerze nie cierpi psów. Po prostu się ich boi. Według legendy słowo “kangaroo” oznacza “nie rozumiem, co mówisz” w jednym z aborygeńskich dialektów. Natomiast surferzy są atakowani przez rekiny, ponieważ na pierwszy rzut oka przypominają foki jak są ubrani w czarne pianki. Jednymi z największych szkodników są przywiezione z Europy koty, króliki i ropuchy.

„Terra australis incognita” to łacińskie określenie od którego wywodzi się nazwa Australia. Znaczy ono: „nieznany kraj południowy”.