Ciekawostki

10 Fascynujących ciekawostek o Bolesławie Chrobrym

fot. Marcello Bacciarelli / Wikipedia

Bolesław Chrobry był synem pierwszego władcy Polski, Mieszka I z dynastii Piastów i księżniczki czeskiej, Dobrawy.

To właśnie Chrobry jako pierwszy w historii został królem Polski i to on odpowiadał za chrystianizacją naszego kraju. Co warto o nim wiedzieć?

Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Bolesław Chrobry

Bolesław był przy śmierci Mieszka I i przypuszcza się, że właśnie wtedy została przeprowadzona rozmowa na temat dalszych losów kraju i objęcia w nim władzy przez Chrobrego.

2. Władza

Chrobry objął władzę w 992 roku, ale na początku rządził tylko jedną z dzielnic państwa polskiego. Całkowitą władzą mógł cieszyć się dopiero, kiedy przegnał z kraju swoich braci i macochę.

3. Wojowniczy władca

Bolesława Chrobrego uznaje się za najbardziej wojowniczego władcę w historii Polski. W czasach swojego panowania toczył wiele wojen z państwami ościennymi, w których to on często bywał stroną atakującą.

4. Symboliczna koronacja

Dokładnie w roku 1000 odbyła się symboliczna koronacja Chrobrego na króla Polski. Założono mu wówczas na głowę diadem cesarski. Właściwa koronacja na króla odbyła się dopiero 25 lat później, a po dwóch miesiącach król zmarł.

5. Wojska Chrobrego

Wojska Chrobrego bardzo często stosowały taktyki dywersyjne, które z czasem wykańczały wroga. Unikał on jednak konfrontacji na otwartym polu.

6. Jedynym władcą Polski

Bolesław Chrobry był jedynym władcą Polski w historii, któremu udało się dokonać znaczących podbojów ziem niemieckich.

7. Przydomek „Chrobry”

Przydomek „Chrobry” to przymiotnik oznaczający człowieka mężnego i odważnego. Za życia jednak Bolesław się nim nie posługiwał. Został mu nadany po śmierci, kiedy władzę objął jego syn, Mieszko II Lambert.

8. Znana postać

Chrobry był znaną postacią w średniowiecznym świecie. Wzmianki na jego temat pojawiają się na przykład w Rocznikach Kwedlinbruskich czy „Żywocie pierwszym św. Wojciecha”.

9. Pamiątkowe monety

W 1925 roku z okazji 900-lecia ukoronowania pierwszego króla Polski ukazały się pamiątkowe monety o nominałach 10 złotych oraz 20 złotych, na których widniał wizerunek Bolesława Chrobrego.

10. Zdolny wojownik

Choć był zdolnym wojownikiem i miał wyczucie w kwestiach zarządzania krajem, nigdy nie nauczył się czytać i pisać.