Ciekawostki

20 rzeczy, o których możesz nie wiedzieć o Jamesie Cooku

James Cook

Kapitan James Cook był odkrywcą, twórcą map i kapitanem brytyjskiej marynarki wojennej. Jego najsłynniejsze osiągnięcia to odkrywanie Nowej Zelandii, Australii i Hawajów.

1. Był pierwszym Europejczykiem, który odkrył wschodnie wybrzeże Australii i zajął ziemię dla Anglii, nadając jej nazwę Nowa Walia. Cook był wysoko wykwalifikowanym twórcą map. Jego mapy były tak szczegółowe i dokładne, że były one używane nawet na początku XX wieku.

2. Urodził się w 1728 r. w pobliżu Middlesborough. Był drugim z ośmiorga dzieci. Jego ojciec był pracownikiem gospodarstwa rolnego.

3. Cook został zaatakowany i zabity w 1779 r. podczas trzeciego rejsu po Pacyfiku podczas próby porwania Kalani’opu’u, hawajskiego wodza, w celu odzyskania kutra skradzionego z jednego z jego statków.

4. W 1768 roku, Cook został powołany przez Angielskie Towarzystwo Królewskie do prowadzenia pierwszych badań naukowych na Pacyfiku.

5. Cook uważał, że aby wyprawa zakończyła się sukcesem, załoga musi być zdrowa. Aby uniknąć chorób, zarządził codzienne kąpiele i regularną wymianę pościeli. Ponadto owoce były częścią ich diety, aby uniknąć szkorbutu.

6. Pierwszy rejs kapitana Jamesa Cook’a odbył się na Tahiti i do Australii w latach 1768-1771.

7. Jego drugi rejs odbył się w 1772 roku i miał za zadanie poszukiwanie dużego kontynentu – Australii.

8. Trzeci rejs Cook’a, w 1776 roku, polegał na znalezieniu północno-zachodniego przejścia łączącego Atlantyk i Pacyfik. Mieszkańcy Hawajów pomylili angielskich żeglarzy z ich bóstwami, ponieważ ich przybycie zbiegło się w czasie z hawajskim świętem czci boga płodności Lono. Został zabity podczas tego rejsu, w 1779 roku, podczas konfrontacji z hawajskimi tubylcami.

9. Cook dołączył do brytyjskiej marynarki handlowej jako nastolatek i wstąpił do Royal Navy w 1755 roku.

10. Wykazał się umiejętnościami żeglarskimi, doskonałymi umiejętnościami geodezyjnymi i kartograficznymi, odwagą i umiejętnością zarządzania załogą w trudnych warunkach.

11. Pozostawił po sobie spuściznę wiedzy naukowej i geograficznej, która miała wpłynąć na jego następców również w XX wieku.

12. Cook był pierwszym europejskim eksploratorem, który zobaczył i wykreślił wschodnie wybrzeże Australii. Wymienił wiele miejsc na wybrzeżu, w tym Botany Bay, Cape Tribulation i Point Lookout.

13. Był pierwszym Europejczykiem, który zobaczył wiele wysp na Południowym Pacyfiku.

14. Był jednym z pierwszych żeglarzy, którzy jako pierwsi użyli chronometru do pomiaru czasu na morzu.

15. W trzech rejsach Cook przepłynął tysiące kilometrów przez w dużej mierze niezbadane obszary globu.

16. Kiedy Cook miał 16 lat, przeniósł się do pobliskiej wioski morskiej, aby uczyć się u Williama Sandersona, sprzedawcy i producenta odzieży.

17. Sanderson przedstawił Cook’a przyjaciołom, którzy posiadali flotę statków handlowych. Cook rozpoczął pracę jako marynarz. Studiował algebrę, astronomię, trygonometrię, geometrię i astronomię.

18. W końcu został kapitanem statku handlowego. W 1755 r. opuścił żeglugę handlową i zgłosił się na ochotnika do Królewskiej Marynarki Wojennej. Musiał zacząć od początku , ale wiedział, że jego kariera będzie postępować szybciej w wojsku.

19. Kapitan Cook uważany jest za jednego z największych nawigatorów i odkrywców wszech czasów i jeszcze przed śmiercią był uważany za brytyjskiego bohatera narodowego i ikonę.

20. „Człowiek, który chce prowadzić orkiestrę, musi odwrócić się plecami do tłumu”. – James Cook