Ciekawostki

25 Ciekawostek o Krajobrazie Śródziemnomorskim

morze jońskie

Region śródziemnomorski jest jednym z najpopularniejszym celem podróży turystycznej. Poniżej fakty i ciekawostki o tym terenie.

1. Wybrzeże ciągnie się przez blisko 4000 km, a jego długość wynosi ponad 46 tysięcy km.

2. Trzynaście państw Europy jest położonych w regionie Morza Śródziemnego. Są to: Grecja, Hiszpania, Portugalia, Francja, Włochy, Chorwacja, Albania, Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Turcja oraz państwa wyspiarskie Malta i Cypr.

3. Morze Śródziemne jest morzem połączonym z Oceanem Atlantyckim.

4. Podstawowe dopływy do Morza Śródziemnego obejmują: Ocean Atlantycki, Nil, Morze Marmara, Padu, Chelif, Rodan, Ebro.

5. Szacuje się, że każdego roku przez Morze Śródziemne przepływa około 220.000 statków handlowych o wyporności ponad 100 ton.

6. Morze Śródziemne było kiedyś określane przez Kartagińczyków jako „Morze Syryjskie”. W syryjskich tekstach z czasów starożytnych, morze nazywano „Wielkim Morzem”. Ta sama nazwa została użyta w Biblii hebrajskiej i epopei fenickiej.

7. Krajobraz Morza Śródziemnego, czyli skaliste rafy, łąki z trawy morskiej i tereny podmorskie są ważnymi siedliskami, które wspierają ogromną różnorodność biologiczną. Łąki z trawy morskiej stanowią ważne siedliska, zwłaszcza jako miejsca lęgowe, żerowaniai odpoczynku dla wielu gatunków morskich, zwłaszcza ryb, skorupiaków i żółwi morskich.

8. Morze ma dwa główne podregiony – wschodni i zachodni.

9. Morze Śródziemne podzielone jest na kilka mniejszych akwenów wodnych.

10. Morze Śródziemne jest domem dla wielu gatunków wielorybów.

11. Rzymianie, Morze Śródziemne nazywali „Mare Magnum”, czyli „Wielkie Morze” lub „Mare Internum”, czyli „Morze Wewnętrzne”. Imperium Rzymskie określało je jako „Mare Nostrum”, czyli „Nasze Morze”.

12. Morze w czasach starożytnych było ważnym szlakiem dla kupców i podróżników.

13. Morze Śródziemne nie ma cech „normalnego morza”. Przypływy na tym morzu nie są tak widoczne jak przypływy w innych miejscach. Klimat panujący w regionie śródziemnomorskim jest podtypem klimatu podzwrotnikowego, który jest przeważnie mokry, z mroźnymi zimami i gorącymi latami.

14. W Morzu Śródziemnym jest unikalny ekosystem i wysoki poziom endemizmu. Występuje w nim więcej gatunków endemicznych niż w Oceanie Atlantyckim.

15. W Morzu Śródziemnym objętość wody wynosi 3.750.000 kilometrów sześciennych.

16. Morze Śródziemne charakteryzuje się jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo bloków basenu morskiego na świecie. Ma unikalną kombinacje przyjemnego klimatu, pięknego wybrzeża, bogatej historii i różnych kultur.

17. Roślinność śródziemnomorska jest specjalnie przygotowana do przetrwania długich, bardzo suchych miesięcy letnich.

18. W regionie uprawia się oliwki, winogrona, pomarańcze czy mandarynki.

19. Na Morzu Śródziemnym znajduje się ponad 3300 wysp i prawie 60 krajów wokół morza.

20. Występują tam charakterystyczne gleby cynamonowe i tzw. terra rossa, czyli gleba czerwona.

21. Na roślinność śródziemnomorską składają się również: zarośla typu makii, czyli np. mirra, kolczaste krzewy oraz eukaliptusy, cyprysy oraz w niektórych rejonach można zaobserwować topolę białą.

22. Rejon ten nazywany jest kolebką cywilizacji europejskiej.

23. Region ten jest kolebką najstarszych cywilizacji i wielkich religii monoteistycznych. Był miejscem narodzin wielu prądów umysłowych. Stąd na cały świat promieniowały nowe osiągnięcia w sztuce i technice. Stąd wyruszyły wielkie wyprawy na podbój Nowego Świata.

24. Najstarszym obszarem regionu jest riwiera, która każdego roku przyciąga rzesze turystów spragnionych odpoczynku. Słońce, ciepła woda, błękitne wody i długie piaszczyste plaże są prawdziwym rajem dla turystów.

25. Najbardziej znanymi kurortami hiszpańskiej riwiery są między innymi: Costa del Sol, czyli Słoneczne Wybrzeże oraz Costa de la Luz.