Ciekawostki

Basset

Basset

Rasa psów występująca w poemacie Szekspira „Sen nocy letniej”. Opisując w nim głośne odgłosy i długie zwisające uszy dał tym samym świadectwo istnienia tej rasy w czasach mu współczesnych.

Dużo wcześniejsze ślady istnienia bassetów według badaczy można doszukać się na rysunkach w grobowcach egipskich faraonów. Z rysunków odczytać można postacie długich „niewymiarowych” psów o długich zwisających uszach.

Współczesny rys historyczny

Oficjalnie można przyjąć, że rasa została zatwierdzona w roku 1884 roku a pierwszą wystawę tych psów zorganizowano w 1886 roku w Londynie. Lata 30 XX wieku to ekspansja bassetów na teren Stanów Zjednoczonych. Nazwę basset zaczerpnięto z języka francuskiego gdzie słowo „bas” oznacza niski, „set” to osadzony. Anglicy dodali „hound” jako określenie nadawane w tym kraju wszystkim psom rasy gończej. W ten sposób nowa rasa została zapisana jako basset hound. Największy wkład w propagowanie bassetów należy oddać Francuzom do których psy te dotarły w okresie powrotów rycerstwa z wypraw krzyżowych.

Budowa i charakter basset hound

Basset hound są psami o bardzo specyficznym kształcie. Całkowicie pozbawione proporcji długie krępe psy osadzone na krótkich nogach. Wielkość psa osiąga 38 centymetrów wysokości, waga około 25-30 kilogramów. Duża głowa z długimi osadzonymi poniżej poziomu oczu zwisającymi uszami. Tułów szeroki i długi zakończony długim silnym ogonem. Sylwetka wywołująca u jednych uśmiech u innych zachwyt.

Sierść gładka, krótka i przylegająca o umaszczeniu łaciatym z dominującym brązowym kolorem połączonym z nakrapianą bielą i miejscowymi czarnymi łatkami.

Bassety są typowymi psami myśliwskimi, są bardzo uparte i w pogoni za zwierzyną często nie reagują na przywoływanie właściciela. Silne dobrze poruszające się w szuwarach i wodzie psy. Obecnie rzadko spotykane wśród myśliwych.

Bassety mają bardzo pogodne usposobienie, doskonale sprawdzają się w zabawach z, cierpliwie znosząc ciągnięcie za uszy i ogon. Są bardzo towarzyskie, źle znoszą samotność. Pozostawione same w zamkniętym mieszkaniu potrafią przez wiele godzin żalić się swym bardzo donośnym głosem. Z racji swoich wrodzonych cech nadają się do trzymania w mieszkaniach a najlepiej w domach z ogrodem. Wymają umiarkowanego ruchu z przestrzeganiem unikania zbyt forsownych zajęć.

Pielęgnacja i karmienie

Choć ma krótką sierść gubi ją nieustannie. Wymiana owłosienie odbywa kilka razy w roku. „Pogubione” włosy basseta dają się łatwo usuwać z różnych powierzchni. Szczególną troskę wymagają uszy, które należy często kontrolować aby nie dopuścić do powstania stanów zapalnych. Kąpiele według potrzeby ogólnie niezbyt często z zastosowaniem odpowiednio dobranych kosmetyków.

Odżywianie bassetów wymaga dużej uwagi aby psów nie przekarmiać. Posiadają tendencje do tycia, osłabiającego serce i łapy. Pokarm z uwagi na specyficzną budowę najlepiej skonsultować z psim dietetykiem, dzięki takiemu podejściu uniknie się błędów żywieniowych.