Ciekawostki

Mastif angielski – Ciekawostki, informacje i fakty

Mastif angielski

Mastyf angielski to pies należący do grupy molosów. Jego typ to dogowaty. Są one jednymi z największych psów na świecie. Posiada on masywny tułów z wyraźnie zarysowanymi mięśniami. Głowa jest wielka i okrągła z krótkim pyskiem oraz wiszącymi uszami.

Pies prezentuje się na bardzo silnego z szeroko rozstawionymi łapami. Ogon ma krótki i wiszący. Jego kolorystyka jest mała i zawiera się od morelowej do srebrnej sierści. Poniżej 10 ciekawostek o tej rasie psów:

1. Ta rasa uważana jest za największa na świecie. Jeden z największych egzemplarzy ważył nawet 155 kg.

2. Psy te były używane głównie jako psy bojowe. Jako pierwsi używali ich Rzymianie do podboju Brytanii prawie 2 tysiące lat temu.

3. Dzisiejszy Mastyf zapoczątkował swoją rasę w Anglii w 1883 roku skąd został od rozpowszechniony na resztę świata.

4. Ten pies świetnie nadaje się do stróżowania. Jego rozmiary świetnie odstraszą intruzów ale z natury jest on flegmatyczny i niezbyt energiczny.

5. Ten pies może być wychowywany z innymi zwierzętami, nie jest wobec innych agresywny jeżeli nie będzie miał do tego powodów. Należy on do psów wiernych, które służą swojemu panu.

6. Ta rasa jest ogólnie zdrowa ale Mastif boryka się czasami z pewnymi chorobami, które są charakterystyczne dla tak dużych psów. Najczęściej spotyka się bowiem uszkodzenia stawów biodrowych.

7. Utrzymanie Mastifa jest drogie głównie ze względu na dużą ilość jedzenia jaką musi codziennie zjadać. Z powodu problemów ze stawami, powinny one codziennie dostawać porcję zwykłą żelatynę.

8. Pierwsza wzmianka o tej rasie pochodzi z 384 roku p.n.e. Uwieczniony on był na rzeźbach starożytnych Persów oraz Greków.

9. Długość życia tego psa olbrzyma wynosi nawet 11 lat, ale tylko w dobrych warunkach hodowlanych i przy odpowiedniej dobranej diecie.

10. Mastif angielski najlepiej będzie wychowywany w domu z dużym ogrodem ze względu na swoją dużą masę oaz rozmiary. Należy unikać z nim wchodzenia po schodach.