AfrykaCiekawostki

Liberia ciekawostki oraz mało znane informacje

Liberia

Liberia to kraj w Afryce Zachodniej, graniczący z Sierra Leone, Gwineą i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Oto najlepsze ciekawostki jakie znamy o Liberii.

1. Większość Liberyjczyków mówi po angielsku.

2. Liberia ma najczystsze miasta Afryki. Skąd to wiemy? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) śledzi jakość powietrza w 1622 lokalizacjach miejskich w 92 krajach.

3. Monrovia jest stolicą i największym miastem Liberii. Miasto zostało nazwane na cześć Prezydenta Stanów Zjednoczonych Jamesa Monroe, który był zwolennikiem kolonizacji Liberii i Amerykańskiego Towarzystwa Kolonizacyjnego.

4. Liberia ma przeważnie pagórkowaty teren, od równin wzdłuż wybrzeża do pagórkowatego płaskowyżu i niskich gór na północnym wschodzie.

5. Amerykańskie Towarzystwo Kolonizacyjne założyło Liberię w 1821 roku jako miejsce migracji wolnych Afroamerykanów.

6. Obszar: 111 369 kilometrów kwadratowych.

7. Populacja: 4,6 mln osób.

8. UNESCO uznało za stosowne uznanie oszałamiającego ponad tysiąc obiektów światowego dziedzictwa kulturowego, ale żaden z nich nie należy do Sierra Leone, Somalii, Gwinei Bissau, Gujany, Sudanu Południowego, Bhutanu czy Liberii.

9. Jednym z pretendentów UNESCO może być Park Narodowy Sapo. Jest to największy w kraju rezerwat chroniony, w którym znajduje się 125 gatunków ssaków i 590 gatunków ptaków. Wśród nich znajduje się szereg zagrożonych gatunków.

10. Pierwszym prezydentem został Joseph Jenkins Roberts, uwolniony niewolnik z Wirginii.

11. Średni wiek obywateli Liberii wynosi 17,9 roku.

12. Największe na świecie statki wycieczkowe są zarejestrowane w Liberii, głównie dlatego, że prawo pracy jest tam mniej rygorystyczne. Royal Caribbean International, która posiada trzy największe statki wycieczkowe na świecie, jest zarejestrowana w Liberii, wraz z 12% całą światową flotą morską.

13. Grupy etniczne: Kpelle 20,3%, Bassa 13,4%, Grebo 10%, Gio 8%, Mano 7,9%, Kru 6%, Lorma 5,1%, Kissi 4,8%, Gola 4,4%, inne 20,1% (spis powszechny 2008).

14. Liberia należy do 20 krajów na Ziemi, które palą najmniej papierosów na 1 mieszkańca.

15. Kiedyś jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Afryce Zachodniej, Durco Palace w Monrowii był popularny wśród bogatych turystów, ale niepewność polityczna doprowadziła do jego zamknięcia w 1989 roku.

16. Najdłuższa rzeka w Liberii nosi imię ryby zwanej Cavalla.

17. Religia: Chrześcijańska 85,6%, muzułmańska 12,2%, tradycyjna 0,6%, inna 0,2%, brak 1,4% (Spis Powszechny 2008).

18. Obecnie istnieje ponad 100 linii lotniczych – o których prawdopodobnie nie słyszeliście – objętych zakazem wstępu w przestrzeń powietrzną UE lub podlegających ograniczeniom operacyjnym, ponieważ nie spełniają one norm bezpieczeństwa lub norm regulacyjnych. Są to wszystkie linie lotnicze z Afganistanu, Kirgistanu, Mozambiku, Sierra Leone, Sudanu i Liberii.

19. Między XII a XVI wiekiem, różne plemiona uciekające przed pustynnieniem swoich ojczyzn znalazły drogę do krain, które stały się Liberią.

20. Liberyjski piłkarz George Weah został prezydentem i dostałe pochwałę przez Nelsona Mandelę.

21. Park Narodowy Sapo jest największym w kraju chronionym rezerwatem i domem dla 125 gatunków ssaków i 590 gatunków ptaków.

22. Liberia jest jednym z największych eksporterów rudy żelaza w Afryce. Stanowi on około 30% całkowitego eksportu.

23. PKB: 6,099 mld USD w 2017 r.

24. Turystyka jest tutaj słabo rozwinięta. Niedobór prądu jest powszechny, infrastruktura atrakcji turystycznych jest mizerna.

25. Plaże Liberii są spektakularne, ale trudno do nich dotrzeć. Ogólnie rzecz biorąc, tylko najsilniejsi żeglarze wyruszają w morze, ponieważ fale są wysokie, a prądy silne.