Europa

10 Zaskakujących Atrakcji w Europie Północnej

fiordy w Norwegi
fiordy w Norwegi

Państwa Europy Północnej zaliczają się do tak zwanej Skandynawii. To najchłodniejsze miejsca ze względu na usytuowanie na globie, aczkolwiek pod wieloma względami są to również państwa atrakcyjne. Wystarczy powiedzieć, że to właśnie w tym rejonie świata można zaobserwować najpiękniejsze zorze polarne. Gdzie warto się udać?

1. Islandia

Jednym z najczęstszych kierunków jest południowa część Islandii, a właściwie Vik, w którym zobaczymy słynną czarną plażę oraz znajdującą się nieopodal Zatokę Lodowcową Jokulsarlon, na której od czasu do czasu wylegują się foki.

2. Diamon Beach

Skoro Islandia, to warto również udać się na Diamon Beach, czyli czarną plażę znajdującą się w pobliżu lodowca. Nazwa pochodzi od skrawków lodu, który jest wyrzucany na brzeg, przypominając ogromne diamenty na czarnej tkaninie.

3. Skogafoss

Będąc na Islandii, po prostu trzeba wybrać się na wycieczkę pod jeden z najsłynniejszych wodospadów, czyli pod Skogafoss. To wodospad słynący z tęczy, która przy bezchmurnej pogodzie pojawia się niemal zawsze.

4. Helsinki

Helsinki to stolica Finlandii, ale przede wszystkim przez wielu uważane za jedno z piękniejszych skandynawskich miast. Jest bardzo urokliwe, ale również niezwykle interesujące. Sporo tutaj muzeów i miejsc, w których można zapoznać się z historią miasta.

5. Lahti

Miłośnicy sportów zimowych powinni udać się do Lahti. To fińska stolica właśnie tychże sportów, ale także miejsce, w którym bardzo często odbywają się narciarskie zawody.

6. Oulu

Oulu to z kolei miejsce, które nawet dla mieszkańców Finlandii jest pewnego rodzaju azylem, w którym można odpocząć. Z jednej strony jest to miejsce spokojne, z drugiej nowoczesne i podążające z duchem czasów.

7. Preikestolen

Preikestolen to jedno ze słynniejszych miejsc widokowych na całym świecie. Norweska skała będąca jednocześnie punktem, z którego rozpościera się piękny widok na fiordy to coś, co zapiera dech w piersiach i jest rajem dla fotografów.

8. Geirangerfjorden

Geirangerfjorden to kolejne miejsce na mapie Norwegii, którego po prostu nie można pominąć. Słynne fiordy z klifami i licznymi strumyczkami, które gdzieniegdzie przeobrażają się w niewielkie wodospady, sprawiają, że miejsce przypomina scenerię z „Władcy Pierścienia”.

9. Lofoten

Lofoten to przepiękny archipelag na terenie Norwegii, który dla wielu ludzi jest jednym z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie.

10. Sztokholm

Sztokholm, stolica Szwecji i jedno z tych miejsc, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. To miasto, które jest położone na kilkunastu wyspach, co samo w sobie jest już osobliwym pomysłem.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *