Europa

18 Najlepszych Atrakcji w Bari i Okolicy

fot. Pixabay

Bari to bardzo piękne i przez wielu wymarzone miejsce do tego, żeby spędzić tam swój wolny czas. Samo miasto znajduje się na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, które stanowi przejście do południowej części Włoch. Jednak nie samą plażą żyje to miejsce, ponieważ możemy tam niesamowite zabytki i miasteczka wokół. Oto lista 20 najlepszych atrakcji w Bari i jego okolicy.

1. Bazylika Świętego Mikołaja

Zaczniemy od atrakcji dla osób, które lubię aspekty historyczne wycieczek, a mianowicie od Bazyliki Świętego Mikołaja (San Nicola). Jest to jeden z najważniejszych kościołów Bari, gdzie co roku wybiera się wiele pielgrzymek. Jest to także niemała gratka dla koneserów architektury, ze względu na swoje romańskie zacięcie, co czyni go prawdziwie niesamowitą budowlą. Elewacje budynku zdobi piękna ornamentyka, a wewnętrzne mozaiki i freski zapierają dech w piersiach. Dodatkowo relikwia św. Mikołaja może dla wielu osób okazać się ciekawym dodatkiem do całości budowli. Ogólnie jest to jedno z ważniejszych miejsc, które trzeba zobaczyć, będąc w tym miejscu. Adres: Largo Abate Elia, 13

2. Stare Miasto Bari

Spacerując uliczkami Starego Miasta Bari, można przenieść się w czasie do epoki, kiedy to miasto kwitło pod wpływem różnych kultur i tradycji. Stare miasto jest jednak o tyle niesamowite, że stara architektura pokazuje nam jakby bezpośrednio, jakie kultury tutaj były i jak zmieniało się miasto. Przechodząc przez rynek, możemy dosłownie poczuć się tak, jakbyśmy przechodzili przez miejsce w innym okresie historycznym. Malownicze place, na których spotykają się wszyscy od turystów po mieszkańców, tworzą atmosferę, której nie da się odtworzyć w innym miejscu.

3. Zamek Swabian

Twierdza ta została zbudowana w XII wieku na zlecenie cesarza Fryderyka II Hohenstaufa. Znana także jako Castello Svevo jest niesamowitą budowlą, która pokazuje, że znajdujemy się w mieście pełnym historii. Budowla pomimo upływy sporego czasu, wciąż zachowuje swoją niepowtarzalną aurę. Wejście do twierdzy jest obowiązkowe, ponieważ dopiero po zobaczeniu jej od środka możemy poczuć, z jak starą budowlą mamy do czynienia. Możemy zobaczyć piękne stare mury, pomieszczenia reprezentacyjne oraz wieżę, z której roztacza się widok na miasto i otaczające je morze. Adres: Piazza Federico II di Svevia

4. Promenada Lungomare Nazario Sauro

Jeśli jednak chcesz odetchnąć, to i dla Ciebie znajdzie się idealne miejsce. Promenada Lungomare Nazario Sauro jest miejscem, gdzie człowiek może zadumać się nad sobą i naturą. Piękna malownicza promenada rozciąga wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego, pozwalając nam cieszyć się niesamowitymi widokami.

5. Katedra św. Sabiny

Katedra św. Sabiny to niesamowite miejsce, nie tylko jeśli jesteś osobą religijną. Całość jest pięknie zdobiona, w środku znajdziemy rzeźby, a dodatkowo będziemy mogli zobaczyć piękne kolorowe mozaiki. Całość katedry warto zobaczyć w ciągu dnia, kiedy pod wpływem promieni słonecznych będziemy mogli zobaczyć ją w pełnej okazałości. Wnętrze katedry to misternie zdobione kaplice, freski i niecodzienne ołtarze. Adres: Piazza dell’Odegitria

6. Park Narodowy Gargano, adres: Prowincja Foggia

Niedaleko Bari możemy także znaleźć jeden z najpiękniejszych parków narodowych we Włoszech. Mam na myśli tutaj oczywiście Park Narodowy Gargano. Jest to prawdziwie cudowne miejsce dla osób, które lubią znajdować się blisko natury. Dzięki temu miejscu możemy oderwać się od tego całego pędu dnia i pozwolić sobie na odpoczynek. Park oferuje wiele szlaków turystycznych, dzięki którym poznamy trochę lepiej Włochy.

7. Polignano a Mare

Bari jest piękne, jednak wcale nie przyćmiewa całkowicie innych miast wokół. Miasteczko Polignano a Mare, choć niewielkie, to dzięki temu, że jest położone nad klifami przy Morzu Adriatyckim, stało się prawdziwą perłą regionu. Jeśli masz dość tłocznych miejsc i chcesz na spokojnie oglądać widoki, może właśnie to będzie miejsce dla Ciebie. Poza tym trzeba zaznaczyć, że możesz też tu spróbować wiele ciekawych potraw, co dla wielu będzie sporym atutem. Możesz też doświadczyć wielu ciekawych zabaw podczas lokalnych festiwali i wydarzeń artystycznych.

8. Alberobello

Alberobello, choć znajduje się kawałek od Bari to dzięki tak zwanych „truli” – tradycyjnych domów z białego kamienia – jest niesamowitym miejscem do odwiedzenia. To miejsce jest unikatowe i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując po wąskich uliczkach miasta, poczujesz się, jakbyś przeniósł się w czasie. „Trulli” są nie tylko piękne, ale także fascynujące pod względem architektonicznym i historycznym. Odkrywanie historii i tajemnic tych urokliwych domów to niezapomniane przeżycie.

9. Bazylika Santa Maria Maggiore w Bitonto

Bitonto jest miastem leżącym bardzo blisko Bari, a powodem, przez który warto je odwiedzić, jest znajdująca się tam Bazylika Santa Maria Maggiore. To jedna z najważniejszych romańskich świątyń we Włoszech, co samo w sobie robi wrażenie. Nie stanowi jednak ona jedynie obiektu religijnego, ale także ciekawy dorobek architektoniczny. Podczas podróży do Włoch nie możesz sobie pozwolić na to, żeby Twoim oczom umknął ten piękny budynek. Adres: SS89, 71043 Manfredonia FG

10. Katedra w Trani

Trani to kolejne urokliwe miasto nad Morzem Adriatyckim, z piękną katedrą w stylu romańskim. To doskonałe miejsce na relaks przy brzegu morza. Katedra w Trani to rzymskokatolicka katedra pod wezwaniem św. Mikołaja Pielgrzyma. Dzięki temu, że Trani znajduje się bardzo blisko Barii, nie będziesz miał problemu, żeby pojechać tam w spokojny dzień. Transport do tego miejsca jest bardzo prosty, więc możesz dojechać tam bez większego wcześniej planowania. Adres: Piazza Duomo, 1

11. Barletta

Miasto to znajduje się niedaleko Barii, jednak posiada przynależny tylko sobie klimat. Barletta słynie z kolosalnej rzeźby brązowego rycerza, znanego jako Kolos z Barletty. To miasto ma również urokliwe stare miasto i piękne plaże. Miejsce do idealnie nada się na spokojny dzień, gdzie nie będziemy mieli już na nic siły. Podczas pobytu w tym miejscu warto porównać sobie to, jak prezentują się różne budynki, ponieważ pewne różnice mogą się okazać całkiem ciekawe.

12. Castel del Monte

To tajemnicze i niezwykle symetryczne zamczysko, zbudowane przez cesarza Fryderyka II, to prawdziwa perełka architektoniczna. Castel del Monte to obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to budowla powstała się jeszcze z XIII wieku, co czyni ją wyjątkową wśród innych zabytków w pobliżu Barii. Adres: Contrada Castel del Monte Ex, Strada Statale 170

13. Matera

To miasto, chociaż znajduje się odrobinę dalej od Barii, to stanowi obowiązkowy punkt na mapie podróży. Miasto to słynie z jaskiń i domów wykutych w skale, co sprawia, że wygląda, jakby zostało wyciągnięte z innego wieku. Jeśli podobały Ci się takie miejsca jak Sam Marino, to Matera także powinna przypaść Ci do gustu. Zadbaj przy tym o to, żeby odpowiednio się ubrać, ponieważ wiatr w tym miejscu potrafi być bardzo nieprzyjemny.

14. Grotte di Castellana

Kolejną atrakcją dla miłośników jaskiń jest miasto, gdzie można odkrywać fascynujące formacje skalne i podziwiać podziemne jeziora. Podczas przechadzki ok. 3 km trasą, będziesz mógł spokojnie dowiedzieć się nowych ciekawych informacji i napatrzyć się na ten cud natury.

15. Pociąg do Matera

Jest to mniej typowa opcja, jednak jest bardzo ciekawa. Nie każdy lubi jeździć samochodem w te i we wte, więc pociąg może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Podczas podróży każdy może podziwiać malownicze tereny Włoch, mogąc przy tym spokojnie cieszyć się podróżą. W wielu aspektach taka podróż może okazać się ciekawsza niż niejedna specjalnie zaplanowana wycieczka z przewodnikiem.

16. Pinacoteca Provinciale di Bari

Dla miłośników sztuki warto odwiedzić Pinacotecę Provinciale di Bari, gdzie można podziwiać dzieła malarstwa włoskiego, w tym prace takich mistrzów jak Caravaggio. Jest to zwłaszcza gratka dla osób, które szukają artystycznego ducha Włoch. Ta niesamowita galeria obrazów może otworzyć przed nami całkowicie nowy świat. Warto jednak pamiętać, że miejsce to jest oblegane, więc trzeba pogodzić się z wieloma turystami, którzy będą oglądać z nami obrazy. Adres: Via Spalato, 19 Lungomare N. Sauro

17. Święto św. Mikołaja

Jeśli masz okazję, odwiedź Bari w dniach 6-7 grudnia, kiedy to obchodzone jest święto św. Mikołaja. To wyjątkowy czas pełen procesji, wystaw i wydarzeń kulturalnych. Podczas święta odbywają się także nabożeństwa i wiele religijnych obrzędów, nawet dla osób niewierzących może okazać się bardzo ciekawe. Pamiętaj jednak, żeby samemu się odpowiednio ubrać, bo inaczej ludzie mogą się na Ciebie zdenerwować.

18. Smakowanie kuchni apulijskiej

Podczas pobytu w Bari i okolicy nie zapomnij spróbować lokalnych specjałów. Apulia słynie z pysznych dań, takich jak orecchiette, focaccia i owoce morza. Kuchnia tego rejonu jest pełna smaków. Postaraj się jednak pochodzić po kilku miejscach, które oferują to samo danie. Czasem akurat świrze składniki mogą całkowicie zmienić to, jak smakuje dana potrawa.