Europa

Co Warto Zobaczyć w Lizbonie w Jeden Dzień

Lizbona, miasto wypełnione historią i kulturą, położona na zachodnim wybrzeżu Portugalii, w samym sercu kraju. To miejsce, gdzie tradycja i nowoczesność łączą się w jedno, tworząc unikalną atmosferę, która oczarowuje każdego, kto odwiedzi tę piękną stolicę.

Można zacząć od uroku architektury, która odzwierciedla bogatą historię miasta. Z jednej strony zobaczysz klasyczne portugalskie kamienice z azulejos, czyli charakterystycznymi kafelkami, a z drugiej strony nowoczesne apartamentowce, wzbogacone o szklane fasady. Atrakcją turystyczną są także kręte uliczki i schody, które wspinają się w górę wzgórz, prowadząc do malowniczych widoków na miasto i ocean.

Jednak to nie tylko architektura sprawia, że Lizbona jest tak wyjątkowa. W miasteczku panuje także niepowtarzalna atmosfera, gdzie można poczuć się jak w małym, przyjaznym miasteczku, ale jednocześnie cieszyć się bogatą ofertą kulturalną. W centrum miasta można zobaczyć artystów ulicznych, którzy tworzą swoje dzieła na oczach przechodniów, a w mniejszych knajpkach można spróbować pysznych lokalnych przysmaków, takich jak bacalhau czy pastéis de nata.

Dodatkowo, Lizbona jest miastem, w którym nigdy się nie nudzisz. Możesz zacząć dzień od spaceru po plaży lub wizyty w muzeach, a następnie pojechać na kolację do jednej z pięknych dzielnic, takich jak Chiado czy Bairro Alto, gdzie życie nocne trwa do białego rana. Warto też zobaczyć wiele zabytków, takich jak Klasztor Hieronimitów czy Wieża Belém, które przyciągają turystów z całego świata.

Wreszcie, co sprawia, że Lizbona jest jeszcze bardziej zaskakująca, to fakt, że miasto jest otoczone pięknymi parkami i ogrodami, takimi jak Park Eduardo VII czy Jardim da Estrela, które zapewniają ucieczkę od zgiełku miasta i pozwalają na chwilę relaksu wśród zieleni i kwiatów.

Lizbona jest z pewnością jednym z najpiękniejszych i najbardziej interesujących miast w Europie, które oferuje wiele atrakcji dla każdego. To miejsce, w którym tradycja i nowoczesność łączą się w harmonijny sposób, tworząc niepowtarzalną atmosferę, która oczarowuje każdego, kto odwiedzi tę piękną stolicę. Oto interesujące atrakcje które warto zobaczyć w jeden dzień będąc w Lizbonie:

1. Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge)

Jest to budowla położona w bardzo starej dzielnicy miasta, jednej z najstarszych. Wybudowali ją Maurowie na początku dwunastego wieku, wykorzystując fundamenty dawnej budowli. Warto wiedzieć, że zamek służył jako twierdza, a do obecnych rozmiarów rozbudowali go portugalscy królowie. Ma on bardzo ciekawą historię, bowiem w 1147 roku zdobył go Alfons I Zdobywca podczas oblężenia miasta. Krąży legenda, że rycerz Martin Moniz własnym ciałem uniemożliwił zamknięcie zamku i właśnie dzięki niemu został on zdobyty. Kiedy do Lizbony przeniesiono stolicę, zamek stał się główną siedzibą dworu. Pod koniec trzynastego wieku gruntownie go wyremontowano, a pod koniec czternastego wieku patronem zamku ogłoszono św. Jerzego. Niestety, w 1531 r. budowla została uszkodzona przez trzęsienie ziemi. Kilkadziesiąt lat później wyremontowano go i służył wówczas jako koszary oraz więzienie, ale w połowie osiemnastego wieku sytuacja się powtórzyła. Dopiero w ubiegłym wieku przeprowadzono prace konserwatorskie i od tego czasu zamek jest wielką atrakcją turystyczną. Można stąd podziwiać przepiękną panoramę Lizbony.

2. Bazylika Estrela (Basílica da Estrela)

Zwana także Królewską Bazyliką i Klasztorem Najświętszego Serca Jezusowego – bazylika i klasztor karmelitów, które wybudowano na rozkaz królowej Marii I. Było to wotum wdzięczności za potomka. Budowę rozpoczęto w 1779 roku, a ukończono w 1790 roku. Niestety syn Marii nie doczekał ukończenia budowy, bowiem w 1788 roku umarł na ospę. Warto wiedzieć, że bazylika ta była pierwszym na całym świecie kościołem, który poświęcono Najświętszemu Sercu Jezusa. W 1910 r. uznano ją za Pomnik Narodowy. Jest to ogromna świątynia, która słynie przede wszystkim z olbrzymiej kopuły oraz umiejscowienia na wzgórzu, co zapewniało widok na nią z każdego punktu w mieście. Stylem bazylika przypomina Pałac w Mafrze. Jest ona połączeniem baroku oraz klasycyzmu. Warto zwrócić uwagę między innymi na dzwonnice z rzeźbami świętych. Podłogi oraz ściany bazyliki są z szarego, żółtego oraz różowego marmuru, a płyty poukładano we wzory geometryczne. W kościele można zobaczyć np. obrazy autorstwa Pompeo Batoniego. Znajduje się tu także grób Marii I. Ogromną atrakcją dla turystów jest szopka, która zawiera kilkaset figur z dębu korkowego i terakoty. Wykonał ją rzeźbiarz Joaquim Machado de Castro. Co jeszcze warto zobaczyć w Lizbonie w jeden dzień?

3. Pomnik Odkrywców

Ogromny pomnik, który znajduje się w dzielnicy Belém. Pierwsza konstrukcja została wybudowana już w 1940 roku, a jej przeznaczeniem była portugalska wystawa światowa. Aktualną wersję odsłonięto dopiero w 1960 roku, 500 lat po śmierci księcia Henryka Żeglarza. Pomnik jest zbudowany z betonu i ma kształt karaweli. Jego wysokość to ponad pięćdziesiąt metrów. Przedstawia on wiele bardzo ważnych postaci z czasów wielkich odkryć geograficznych. Są to zarówno żeglarze, jak i naukowcy, a nawet misjonarze, m. in. Henryk Żeglarz, Balrtolomeo Diaz, Vasco da Gama, Diogo Cão, Nuno Gonçalves, Ferdynand Magellan, Luís de Camões, Afonso de Albuquerque. Na szczycie pomnika znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać dzielnicę Belém. Z kolei przed pomnikiem znajduje się mozaika, która prezentuje mapę i trasy podróży różnych odkrywców portugalskich. Warto wiedzieć, że mozaikę tę podarowała Portugalii RPA.

4. Klasztor Hieronimitów

Kompleks klasztorny w dzielnicy Belém. Wybudowano go w pierwszej połowie szesnastego wieku i mówi się, że perła stylu manuelińskiego, który jest połączeniem gotyku oraz renesansu. W 1983 roku klasztor został wpisany na listę UNESCO, a w 2007 roku ogłoszono jednym z Siedmiu Cudów Portugalii. Do 1934 roku klasztorem opiekował się zakon św. Hieronima. Warto wiedzieć, że znajdują się tu groby między innymi króla Manuela I, Marii Aragońskiej, króla Jana III, Katarzyny Habsburg, Vasco da Gamy, Fernando Pessoa. Co ciekawe, właśnie tu 13 grudnia 2007 roku podczas szczytu Unii Europejskiej podpisano Traktat Reformujący Unię Europejską. Dziś nazywa się go Traktatem Lizbońskim.

5. Torre de Belém

Jest to militarna budowla, która znajduje się na zachodnim przedmieściu Belém, w pobliżu Klasztoru Hieronimitów, u ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Warto wiedzieć, że jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w Lizbonie. Wysokość budowli to aż 35 metrów. Ciekawostką jest to, że najniższe piętra leżą jeszcze pod powierzchnią wody. Z kolei kondygnacje środkowe zdobią liczne balkony z przepięknymi kolumnami. Budowla składa się z dwóch głównych części, czyli bastionu oraz pięcioczęściowej wieży. Bastion wybudowano na planie sześciokąta. Słynie on z nisko sklepionej kaplicy, która ma strzelnice dla siedemnastu armat. To pierwszy taki budynek, który miał aż dwupoziomowy skład broni. Prawdopodobnie to właśnie ta unikalna i niespotykana dotąd budowla dała początek zupełnie nowym trendom w wojskowej architekturze.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Lizbonie w jeden dzień według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?