CiekawostkiEuropa

Informacje i ciekawostki o mieście Stuttgart w Niemczech

Stuttgart ciekawostki informacje

Przedstawiamy najlepsze ciekawostki, fakty oraz mało znane informacje o mieście Stuttgart w Niemczech.

Stuttgart leży nad rzeką Neckar w żyznej dolinie zwanej lokalnie „Stuttgart Cauldron”.

Fernsehturm w Stuttgarcie, czyli wieża telewizyjna, była pierwszą betonową wieżą telewizyjną na świecie. Znany inżynier budowlany i budowniczy mostów profesor Fritz Leonhardt był główną postacią stojącą za budową wieży.

Zamiast po prostu stworzyć funkcjonalny metalowy maszt telewizyjny, wpadł na pomysł, aby wykorzystać wieżę jako atrakcję turystyczną z restauracją i platformą widokową. Wieża ma wysokość 217 metrów.

Stuttgarcie odbywa się drugi co do wielkości w Europie festiwal piwa, zaraz po Oktoberfest w Monachium.

Po raz pierwszy zorganizowany w 1818 roku, Stuttgart Beer Festival przyciąga ponad 4 miliony osób rocznie.

Stuttgart gości dużą populację imigrantów, co czyni go bardzo zróżnicowanym niemieckim miastem. Według artykułu New York Times, „40% czyli 600.000 mieszkańców Stuttgartu pochodzi z zagranicy, czyli dwukrotnie więcej niż wynosi średnia krajowa.

Po II wojnie światowej zagraniczni robotnicy odbudowali miejscowy przemysł: najpierw Włosi, następnie Grecy, Hiszpanie, Jugosłowianie, Turcy.

Stuttgart jest również węzłem komunikacyjnym i posiada szóste co do wielkości lotnisko w Niemczech. Siedziba główna kilku dużych przedsiębiorstw znajduje się w Stuttgarcie, w tym Porsche, Bosch, Mercedes-Benz, Daimler AG, i Dinkelacker.

Stuttgart jest miastem schodów. Stolica Badenii-Wirtembergii jest zbudowany na dużej liczbie wzgórz, ale z tym przychodzi potencjalnie bardziej przyjemny efekt uboczny – dużej liczby winnic.

Aby pomóc ludziom wstać i zejść z tych wzgórz każdego dnia, Stuttgart ma ponad 400 „zestawów” schodów zewnętrznych. Gdybyś wspiął się na nie wszystkie, pokonałbyś drogę w sumie około 20 kilometrów.

Stuttgart jest uważany za miejsce narodzin samochodu benzynowego o imponującej historii w dziedzinie produkcji samochodów. Inżynierowie Gottlieb Daimler i Carl Benz urodzili się w pobliżu Stuttgartu, a ich 125-letnia spuściznę można znaleźć w muzeum Mercedes-Benz Welt we wschodniej części miasta.

Obecność przemysłu winiarskiego w Stuttgarcie jest trudna do przeoczenia, z winnicami w samym sercu miasta. Jedna z tych winnic jest własnością departamentu rządowego.

Benzowi przypisuje się stworzenie pierwszego 3-kołowego, specjalnie skonstruowanego samochodu, który został uruchomiony w 1886 r. i w związku z tym od niego pochodzi nazwa „Benzin”, niemieckie słowo „benzyna”.

W badaniu przeprowadzonym przez Bank Berenberga i Hamburgischen Weltwirtschaftsinstituts (HWWI) w 2016 roku Stuttgart został uznany za najlepsze miasto dla kultury w kraju.

W mieście 7,6 procent osób uprawnionych do ubezpieczenia społecznego jest zatrudnionych w sektorze kultury – najwyższy odsetek w Niemczech.

Muzeum Schweine w Stuttgarcie, nazywane również Muzeum Świni, jest dziwacznym muzeum znajdującym się w starej rzeźni. Z 29 salami tematycznymi i ponad 50.000 różnymi artefaktami świni, każdy znajdzie coś dla siebie.

Krótka historia Stuttgartu

Od VI tysiąclecia p.n.e. obszar Stuttgartu był ważnym obszarem rolniczym i był gospodarzem wielu kultur pragnących wykorzystać bogate gleby doliny Neckaru.

Imperium Rzymskie podbiło ten obszar w 83 r. n.e. i wybudowało masywny castrum w pobliżu Bad Cannstatt, dzięki czemu przez kilka wieków był najważniejszym ośrodkiem regionalnym.

Korzenie Stuttgartu sięgają X wieku, kiedy to książę Szwabii Liudolf założył stadninę koni wojennych.

Losy Stuttgartu zmieniły się wraz z losami rodu Wirtembergii i od XV do 1918 r. Stuttgart stał się stolicą swojego powiatu, księstwa i królestwa. Stuttgart prosperował pomimo niepowodzeń wojny trzydziestoletniej i niszczycielskich nalotów aliantów na miasto i jego produkcję samochodową podczas II wojny światowej.

W 1952 r. miasto stało się głównym ośrodkiem gospodarczym, przemysłowym, turystycznym i wydawniczym.

Jeśli znasz jeszcze więcej ciekawostek czy mało znanych informacji o Stuttgarcie to napisz o tym w komentarzu na dole.