Polska

11 Najlepszych Atrakcji w Okolicach Elbląga

zalew wiślany
źródło: Polimerek / Wikipedia

Szukając planów na weekend bardzo ciekawym pomysłem do zobaczenia mogą się okazać okolice Elbląga. Szczególnie, gdy jesteś nad polskim morzem i chcesz wybrać się na wycieczkę krajoznawczą. Sprawdź też nasz tekst na temat najlepszych atrakcji w Elblągu i o najlepszych restauracjach w Elblągu.

Co warto zobaczyć w okolicach Elbląga

źródło: Pankrzysztoff / Wikipedia

Tutaj jest tak trudno wybrać co jest warte zobaczenia, że całe wczasy można spędzić tylko i wyłącznie w okolicach Elbląga właśnie i się nie nudzić. Postaraliśmy się ułatwić wam zadanie i zebraliśmy 10 najciekawszych atrakcji, które można zobaczyć w okolicach Elbląga.

Mini Zoo – Zwierzaki Nad Potokiem

emu przy stole

Interaktywne Zoo „Zwierzaki Nad Potokiem” znajduje się w Żukczynie koło Gdańska. To miejsce, w którym dzieci mają okazję poznać, dotknąć, nakarmić i pogłaskać wiele gatunków oswojonych zwierzaków. Mini Zoo jest świetną atrakcją dla dzieci. Są tutaj: kucyki, emu, egzotyczne ptaki, daniele, kozy, świnki, owieczki, pawie i wiele innych. Emu – Nandi i Tośka skradną Wasze serce. Większość zwierząt jest oswojona. Można podejść, karmić. W soboty i niedziele rozpalane jest ognisko dla wszystkich gości.

Drugą atrakcją, którą chcemy wam polecić to zdecydowanie rejs po wodach Zalewu Wiślanego. Pływają tu statki na kilku trasach, takich jak między Tolkmicko albo Fromborkiem, a Krynicą Morską. Dostępne są także rejsy spacerowe z Fromborka lub Tolkmicka. Jest to zdecydowanie atrakcja, której nikt nie powinien sobie odpuszczać, widoki jakie można spotkać podczas rejsu zapierają dech w piersiach. Okolice są po prostu piękne, niezależne czy mówimy o wiośnie, lecie czy jesieni. Co więcej nie ma tam zwykle tłumów ludzi, co sprawia, że rejs taki ma walory bardzo relaksacyjne. Jest to zdecydowanie atrakcja, której nie można pominąć będąc w takim miejscu i mając okazję z niej skorzystać.

Trzecia opcja to coś dla ludzi lubiących leśny spokój w czasie spacerów. W lasach Wysoczyzny Elbląskiej znajdziemy piękne trasy, przygotowane do przyjęcia spacerowiczów. Drogi w lesie są dobrze wydeptane, a las jest bardzo zadbany. Znajdziemy tu wiele punktów informacyjnych pomagających odnaleźć się w lesie. Lasy w tych okolicach to zupełnie inny świat, niż dosłownie kilkadziesiąt metrów dalej. Szczególnie warta uwagi jest tak zwana „czarna droga”. Jest to trasa biegnąca przez najpiękniejsze tereny Doliny Stradanki. Wije się ona wśród wąwozów, ma po swojej drodze piękne mostki i widoki. Jest to ścieżka, którą zdecydowanie warto się przejść.

Kiedy spaceruje się wokół Tolkmicka, można znaleźć czwartą atrakcję – Park Pachnicowy. Drzewa chronią  lokalną populację bardzo rzadkiego owada – pachnicy dębowej. Życie samego owada jest samo w sobie bardzo ciekawe. Prawie całe swoje życie spędza w postaci larwy. Warto się zapoznać z jego cyklem życia przed wybraniem się w to miejsce i być może nawet spróbować odnaleźć takiego owada będąc już na miejscu.

Piątą atrakcją niech będą lokalne plaże i porty. Potrafią one dać bardzo ciepłe uczucia, gdy jesteśmy na miejscu. Ciepłe zachodzące słońce z widokami jakie tam są potrafi naprawdę człowieka wyciszyć i uspokoić. O relaks w takim miejscu jest naprawdę bardzo łatwo. Jest to zdecydowanie miejsce wypoczynkowe. Spacery po portach, z kolei, to miejsce gdzie można poznać lokalnych ludzi, obserwować łódki pływające w jedną i w drugą stronę. Dużo ludzi siedzi na ławkach i ogląda bujające się spokojnie na wodzie łódki.

Szósta atrakcja to jest nie miejsce – to przyroda, która otacza te miejsca. Mianowicie, spacerując tam, pływając łódką czy po prostu siedząc, jest to idealne miejsce na ptasie obserwację. Dlatego lornetka, będąc w takich miejscach, jest absolutnie niezbędna. W powietrzu widzimy ptaki, których nie znajdziemy w innych rejonach Polski.

Siódma atrakcja to Frombork, czyli miejsce gdzie znajdziemy masę atrakcji, które zapełnią nam każdą wolną chwilę, a i tak nie zobaczymy wszystkie co byśmy chcieli. Co ciekawe do Fromborku można dopłynąć statkiem kursującym regularnie po tamtych wodach.

Ósma atrakcją jest miejscowość Różany, znajduje się ona w okolicach Elbląga. Znajduje się tutaj pompa parowa (niestety nie da się jej zwiedzać bezpośrednio). Jest to ostatnia ocalała pompa parowa na Żuławach, pozostałe zostały już zastąpione przez pompy o napędzie elektrycznym.

Dziewiąta atrakcja to znowu miejsce do spacerów – trasa dawnej Kolei Nadzalewowej. Droga biegnie wzdłuż zalewu, tym samym spacerując w tym miejscu widoki przez całą trasę pokazują piękno przyrody z tych rejonów.

Dziesiąta atrakcja znajduje się w Raczkach Elbląskich i jest to atrakcja kiedyś znana, dzisiaj całkowicie zapomniana. Mianowicie, w szkole podstawowej byliśmy uczeni jaki jest najniższy punkt w Polsce. Oczywiście właśnie w tej miejscowości na Żuławach leży miejsce aż 1, 8 metra poniżej poziomu morza. Ciekawe ile z Was pamięta te lekcje przyrody, na których tego wszyscy się uczyliśmy?

Jedenasta atrakcja to perełka zostawiona na koniec. Nie jest całoroczna, ale latem może dać bardzo dużo frajdy i zabawy. Chodzi o oczywiście sporty wodne, jakie można uprawiać w tych okolicach. Windsurfing jest tutaj bardzo popularny, w wielu miejscach można znaleźć spadochrony za które trzymają się ludzie i próbują utrzymać się na powierzchni wody.

Podsumowując, okolice Elbląga to obszary szczycące się zapierającymi dech w piersiach walorami naturalnymi. Piękne lasy, zalewy, kanały, zwierzęta. Miejsca, w których można odetchnąć świeżym powietrzem, pospacerować i wyciszyć się pomimo wszystkich aktywności, które można tam wykonać.

Czytaj dalej: Atrakcje w Elblągu