10 najlepszych atrakcji turystycznych w Elblągu

Elbląg jest to miasto w województwie warmińsko–mazurskim założone w 1237 roku. Miasto liczy sobie 120 tysięcy mieszkańców i znajduje się blisko Zalewu Wiślanego. Miasto ma bardzo bogatą historię. Ciekawostką o mieście może być to, że jest to najniżej położone miasto w Polsce.

Podczas wczasów nad polskim morzem, może to być świetny cel jednodniowej lub dłuższej wycieczki, a nawet miasto Elbląg może być samo w sobie celem weekendowego wypadu.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Elblągu

Przygotowaliśmy dla was listę 10 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Elblągu. Jego walory estetyczne skuszą na pewno nie jedną osobę, zaś liczba atrakcji dostępnych w mieście jest naprawdę niemała.

Stare Miasto

źródło: Paweł Sutkowski / Wikipedia

Pierwszą atrakcją, którą każdy poleca jest naturalnie Stare Miasto. W Elblągu jest ono charakterystyczne jak w żadnym innym polskim mieście. W czym jest różnica? Ano w tym, że gdy przyjeżdżasz na nie pierwszy raz to widzisz kicz. Odrestaurowane zabytki w nowoczesnym stylu i plastikowe okna biją ze wszystkich stron. Jednak kiedy wrócisz tu już drugiego dnia, to może się okazać, że właśnie ten klimat to jest coś, czego nie doświadczysz w żadnym innym mieście. Nie oszukujmy się, prawie każde miasto ma jakąś starówkę, ale wątpię, żeby była równie charakterystyczna starówka jak w Elblągu właśnie. Nieważne czy mówimy o Warszawie, Gdańsku czy Krakowie, to Elbląg charakteryzuje się tym właśnie smaczkiem, który trudno jest znaleźć gdziekolwiek indziej.

Ratusz Staromiejski

Ratusz Staromiejski
źródło: Tomasz Budziński / Wikipedia

Druga atrakcja to budynek – Ratusz Staromiejski w Elblągu. Jest to budynek który idealnie charakteryzuje styl, który został opisany w poprzednim punkcie. Gdy patrzysz na budynek z zewnątrz to tak naprawdę odnosisz wrażenie, że jest to niedokończony kościół. Styl architektury, w którym ten budynek został wybudowany nazywa się retrowersja i charakteryzuje się naprawdę bardzo specyficznym wyglądem. Uważam, że nie można być w Elblągu i nie zobaczyć tego miejsca. Może ono dać naprawdę bardzo dużo do myślenia – niezależnie czy budynek się spodoba, czy nie.

Kościół św. Mikołaja

Kościół św. mikołaja
źródło: pixabay

Trzecią atrakcją jest majestatyczny kościół katedralny św. Mikołaja. Został on zbudowany między XIII a XV wiekiem, jednak dość mocno ucierpiał w pożarze spowodowanym przez piorun w 1777 roku. W kościele znajduje się bardzo wiele średniowiecznych elementów, takich jak chrzcielnica brązowa z 1387 roku, gotycki relikwiarz św. Krzyża, czy nagrobki z połowy XIII wieku. Z zewnątrz, jak już zostało napisane, kościół robi majestatyczne wrażenie. Jest bardzo duży, wysoki i piękny i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Elblągu.

Park rozrywki Nowa Holandia

źródło: pr.nowaholandia.pl

Czwarta atrakcja jest trochę bardziej atrakcyjna dla dzieci. Chodzi o park rozrywki zlokalizowany na obrzeżach miasta – Nowa Holandia. Jest to miejsce z licznymi atrakcjami skierowanymi także do dorosłych gości. W parku są nie tylko zabawy, ale także można się czegoś nauczyć. Pośród różnych rozrywek tam dostępnych znajdziemy, między innymi: bardzo dużą zjeżdżalnię, mini-zoo, ptaszkarnię, a także labirynt, w którym możemy sprawdzić jak się odnajdziemy.

Aquapark Dolinka

źródło: dolinka.elblag.eu

Jeszcze jedną atrakcją w Elblągu skierowaną do dzieci jest aquapark Dolinka. Znajdziemy tam kilka basenów, różne fontanny i bicze wodne, baseny duże, średnie i brodziki dla dzieci, a także strefę rozrywki z saunami, leżakami i jacuzzi. Dzieci na pewno będą zachwycone atrakcją.

Paintball

źródło: pixabay

Jeszcze jedną atrakcją dla dzieci może być paintball. Jest to jednak atrakcja już dla nieco starszych dzieci, a nawet dla dorosłych. Jest to świetna rozrywka, a w Elblągu dostępne są dwa miejsca organizujące grę w paintball właśnie. Gry mogą odbywać się w Lesie, oraz w specjalnej lokalizacji, gdzie są różne przeszkody i gry organizowane są i w dzień i nocą.

Escape Roomy

źródło: pixabay

Jeszcze jedną atrakcją, którą można spróbować wykorzystać w rodzinnym gronie jest Escape Room. Gra polegająca na rozwiązywaniu łamigłówek, które mają doprowadzić do zagadki postawionej w grze może być świetną okazją do spędzenia czasu razem i wspólnego główkowania nad rozwiązaniem.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

źródło: Joanna Barton / Wikipedia

Ósma atrakcja to Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Wystawy w nim dotyczą głównie historii Elbląga oraz jego okolic. Znajdziemy w nim liczne znaleziska archeologiczne, dawne wnętrza, i temu podobne rzeczy. Warte zobaczenia, jeżeli lubisz lokalne muzea.

Centrum Sztuki Galeria EL

Galeria EL w Elblągu
źródło: Anna Denis / Wikipedia

Jeżeli zaś interesujesz się sztuką, to w Elblągu znajdziesz Centrum Sztuki Galeria EL. Prezentowane są tam różne eksponaty, tak więc jeżeli masz ochotę zobaczyć lokalną sztukę tego miasta – jest to miejsce, które należy odwiedzić podczas wizyty w tym mieście.

Park Bażantarnia

Park Bażantarnia
źródło: Anna Denis / Wikipedia

Dziesiąta atrakcja to miejsce, gdzie już na spokojnie odpoczniesz, czyli park Bażantarnia. Jest to lesisty park, w którym można się wyciszyć podczas spaceru i posiedzieć na ławce słuchając jak śpiewają ptaki.

Chcąc podsumować miasto można zauważyć, że atrakcje turystyczne oferowane przez Elbląg są świetną okazją do poświęcenia swojego czasu w weekend i odwiedzenia tego miasta. Można znaleźć tu naprawdę wiele ciekawych miejsc i dowiedzieć się czegoś o historii tego, naprawdę pięknego, miasta.

4.1/5 - (liczba ocen: 39)2 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 23 czerwca 2020 o 06:33

  Jeżeli pośród 10 atrakcji tego zacnego miasta znajdują się Escape Room, Pointball, Aquapark i Park Rozrywki to budzi wątpliwość atrakcyjność turystyczną, oczywiście moją.

  Odpowiedz
  • 5 lipca 2021 o 21:56

   Takie samo wrażenie odniosłam. Mam nadzieję, że miasto jest ciekawsze niż ten jego opis.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.