Polska

10 Najlepszych Atrakcji Turystycznych w Elblągu

Elbląg jest to miasto w województwie warmińsko–mazurskim założone w 1237 roku. Miasto liczy sobie 120 tysięcy mieszkańców i znajduje się blisko Zalewu Wiślanego. Miasto ma bardzo bogatą historię. Ciekawostką o mieście może być to, że jest to najniżej położone miasto w Polsce. Podczas wczasów nad polskim morzem, może to być świetny cel jednodniowej lub dłuższej wycieczki. Przygotowaliśmy dla was listę atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Elblągu i bliskiej okolicy. Jego walory estetyczne skuszą na pewno nie jedną osobę. Liczba atrakcji dostępnych w mieście jest naprawdę niemała. Zobacz też wcześniejszy nasz tekst na temat: Ciekawostki o Elblągu

Stare Miasto

źródło: Paweł Sutkowski / Wikipedia

Pierwszą atrakcją, którą każdy poleca to naturalnie Stare Miasto. W Elblągu jest ono charakterystyczne jak w żadnym innym polskim mieście. W czym jest różnica? Odrestaurowane zabytki w nowoczesnym stylu biją ze wszystkich stron. Nowe miesza się ze starym. Jednak kiedy wrócisz tu drugiego dnia, to okaże się, że właśnie ten klimat to jest coś, czego nie doświadczysz w żadnym innym mieście.

Zobacz też -> Najlepsze Restauracje w Elblągu

Nie oszukujmy się, prawie każde miasto ma jakąś starówkę, ale wątpię, żeby była równie charakterystyczna starówka, jak w Elblągu właśnie. Nieważne czy mówimy o Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. To Elbląg charakteryzuje się tym właśnie smaczkiem, który trudno jest znaleźć gdziekolwiek indziej.

Sprawdź -> Atrakcje dla Dzieci w Elblągu

Ratusz Staromiejski

Ratusz Staromiejski
źródło: Tomasz Budziński / Wikipedia

Druga atrakcja to budynek – Ratusz Staromiejski w Elblągu. To budynek, który idealnie charakteryzuje styl, który opisaliśmy w poprzednim punkcie. Gdy patrzysz na budynek z zewnątrz to tak naprawdę odnieść można wrażenie, że jest to niedokończony kościół. Styl architektury, w którym ten budynek został wybudowany to retrowersja. Charakteryzuje się naprawdę bardzo specyficznym wyglądem. Uważam, że nie można być w Elblągu i nie zobaczyć tego miejsca. Może ono dać naprawdę bardzo dużo do myślenia – niezależnie czy budynek się spodoba, czy nie.

Kościół św. Mikołaja

Kościół św. mikołaja
źródło: pixabay

Trzecią atrakcją jest majestatyczny kościół katedralny św. Mikołaja. Został on zbudowany między XIII a XV wiekiem. Dość mocno ucierpiał w pożarze spowodowanym przez piorun w 1777 roku. W kościele znajduje się bardzo wiele średniowiecznych elementów. Niektóre z nich to chrzcielnica brązowa z 1387 roku, gotycki relikwiarz św. Krzyża, czy nagrobki z połowy XIII wieku. Z zewnątrz, jak już zostało napisane, kościół robi majestatyczne wrażenie. Jest bardzo duży, wysoki i piękny i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Elblągu.

Park rozrywki Nowa Holandia

źródło: pr.nowaholandia.pl

Czwarta atrakcja jest trochę bardziej atrakcyjna dla dzieci. Chodzi o park rozrywki zlokalizowany na obrzeżach miasta – Nowa Holandia. Jest to miejsce z licznymi atrakcjami skierowanymi także do dorosłych gości. W parku są nie tylko zabawy, ale także można się czegoś nauczyć. Wśród dostępnych tam rozrywek znajduje się między innymi ogromna zjeżdżalnia. Ponadto, mamy możliwość zwiedzenia minizoo i ptaszarni. Warto też przetestować swoje umiejętności orientacji w labiryncie.

Aquapark Dolinka

źródło: dolinka.elblag.eu

Jeszcze jedną atrakcją w Elblągu skierowaną do dzieci jest aquapark Dolinka. Znajdziemy tam kilka basenów, różne fontanny i bicze wodne. Są też baseny duże, średnie i brodziki dla dzieci, a także strefę rozrywki z saunami, leżakami i jacuzzi. Dzieci na pewno będą zachwycone atrakcją.

Paintball

źródło: pixabay

Jeszcze jedną atrakcją dla dzieci może być paintball. Jest to jednak atrakcja już dla nieco starszych dzieci, a nawet dla dorosłych. Jest to świetna rozrywka, a w Elblągu dostępne są dwa miejsca organizujące grę w paintball właśnie. Gry mogą odbywać się w Lesie, oraz w specjalnej lokalizacji, gdzie są różne przeszkody i gry organizowane są i w dzień i nocą.

Escape Roomy

źródło: pixabay

Jeszcze jedną atrakcją, którą warto spróbować wykorzystać w rodzinnym gronie to Escape Room. Gra polega na rozwiązywaniu łamigłówek. Mają one doprowadzić do zagadki postawionej w grze. Może to być świetną okazją do spędzenia czasu razem i wspólnego główkowania nad rozwiązaniem.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

źródło: Joanna Barton / Wikipedia

Ósma atrakcja to Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Wystawy w nim dotyczą głównie historii Elbląga oraz jego okolic. Znajdziemy w nim liczne znaleziska archeologiczne, dawne wnętrza, i temu podobne rzeczy. Warte zobaczenia, jeżeli lubisz lokalne muzea.

Centrum Sztuki Galeria EL

Galeria EL w Elblągu
źródło: Anna Denis / Wikipedia

Jeżeli zaś interesujesz się sztuką, to w Elblągu znajdziesz Centrum Sztuki Galeria EL. Prezentowane są tam różne eksponaty, tak więc jeżeli masz ochotę zobaczyć lokalną sztukę tego miasta – jest to miejsce, które należy odwiedzić podczas wizyty w tym mieście.

Park Bażantarnia

Park Bażantarnia
źródło: Anna Denis / Wikipedia

Dziesiąta atrakcja to miejsce, gdzie już na spokojnie odpoczniesz. Jest to park Bażantarnia. Jest to lesisty park, w którym można się wyciszyć podczas spaceru i posiedzieć na ławce słuchając śpiewu ptaków.

Można zauważyć, że atrakcje turystyczne oferowane przez Elbląg są świetną okazją do poświęcenia swojego czasu w weekend. Można znaleźć tu naprawdę wiele ciekawych miejsc. Do tego dowiedzieć się czegoś o historii tego, naprawdę pięknego, miasta.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje w okolicy Elbląga

4 thoughts on “10 Najlepszych Atrakcji Turystycznych w Elblągu

  • Jeżeli pośród 10 atrakcji tego zacnego miasta znajdują się Escape Room, Pointball, Aquapark i Park Rozrywki to budzi wątpliwość atrakcyjność turystyczną, oczywiście moją.

  • Takie samo wrażenie odniosłam. Mam nadzieję, że miasto jest ciekawsze niż ten jego opis.

  • Unikalnym elementem kilkugodzinnej wycieczki są słynne pochylnie, czyli mechanizmy służące do przeciągania statku „po trawie”, dzięki którym możliwe jest pokonanie znacznej różnicy wysokości.

  • Miasto jest ciekawe ze względu na jego położenie i bogatą historię, osoba opisującą Elbląg to zwykły laik. Faktem jest że obecna władza lokalna nic nie robi w dziedzinie promocji, opisywanie że ebląska starówka to kicz uważam za złośliwość, faktem jest że nie została odbudowana według starych wzorców, jednak bryły kamienic nawiązują do świetności dawnego miasta Hanzy. Elbląg ma swój klimat, to miasto od wieków morskie, być tu to wielka frajda, to szlak żeglugowy z Zalewu, poprzez rzekę Elbląg, jezioro Druzno i Kanał Elbląski z systemami 5 pochylń, napędzanymi na zasadzie młyńskiego koła, z jeziorami dawnego Oberlandu, dzisiaj Pojezierza Ilawskiego. Miasto Elbląg zachwyca, z jednej strony płaski teren, z drugiej pofałdowany Wysoczyźnie Elbląską. Niewątpliwą atrakcją są też dwa mosty zwodzone- niski i wysoki, które są podnoszone dla jednostek pływających w kierunku Druzna jak i Zalewu Wiślanego. Obecnie budowany kanał żeglugowy przez Mierzeję uatrakcyjni jeszcze bardziej to stare, Hanzeatyckie miasto.

Komentarze są wyłączone.