Polska

20 ciekawostek Bydgoszczy o których nie słyszałeś

ulica długa

Bydgoszcz to jedno z największych miast Polski położone w województwie kujawsko-pomorskim, jest obecnie ważnym ośrodkiem przemysłowo – handlowym.

Wizytówką miasta jest rzeka Brda, wokół której skupia się rozwój turystyczny miasta.

Położone na skraju Borów Tucholskich i malowniczej dolinie Brdy i Wisły oraz zachowane zabytki stały się miejscem oferującym dużo atrakcji turystycznych.

1. Rynek jest centralnym placem starego miasta, który przyciąga swoim specyficznym klimatem, zabytkowymi kamieniczkami i okazałymi gmachami. Jednym z nich jest wybudowany w XVIII wieku stoi budynek Miejskiej Biblioteki.

2. Exploseum to specyficzne muzeum znajdujące się na obrzeżach miasta, w kompleksie budynków przemysłowych z okresu drugiej wojny światowej możemy poznać technologię produkcji nitrogliceryny. Trasa muzeum połączona jest tunelami, w poszczególnych pomieszczeniach przedstawiona jest historia powstania dynamitu poczynając od życiorysu Alfreda Nobla i jego pasji do pracy nad wynalazkami.

3. Muzeum Mydła i historii brudu, w tym specyficznym muzeum można własnoręcznie wykonać swoje mydło, wybrać kolor i zapach, przewodnik w kolejnych etapach zwiedzania poznamy historię mydła od czasów starożytnych i wiele ciekawostek związanych z higieną osobistą na przełomie wieków.

4. Wieża Ciśnień powstała w 1900 roku z czerwonej cegły. We wnętrzu poznamy historię bydgoskich wodociągów, na poszczególnych piętrach spotkamy np. drewniane rury wodociągowe czy zabytkowe wanny i toalety. Szczyt wieży wieńczony jest tarasem widokowym na wysokości 38 metrów skąd rozciąga się panorama na całe miasto.

5. Wyspa Młyńska zwana inaczej Wenecją bydgoską jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców. Na wyspie znajdziemy atrakcje w postaci muzeów i zabytków architektonicznych.

6. Europejskie Centrum Pieniądza umiejscowione jest w kamienicy z przełomu XVIII i XIX wieku, wybudowaną ją na miejscu dawnej mennicy bydgoskiej. Wchodzi w skład Muzeum Okręgowego.

7. Zbiory Archeologiczne znajdują się na Wyspie Młyńskiej stanowiące integralną część Muzeum Okręgowego. Do 2007 roku mieściły się tutaj zbiory rzemiosła artystycznego. Obiekt przekazano dla Muzeum i obecnie znajdziemy eksponaty architektoniczne.

8. Katedra Bydgoska jest najstarszym budynkiem Bydgoszczy. W 2004 roku dekretem Papieża została powołana do rangi katedry Diecezji Bydgoskiej.

9. Spichrze bydgoskie są nierozerwalnym elementem historii i krajobrazu miasta. W Bydgoszczy krzyżowały się szlaki lądowe z Wielkopolski na Pomorze oraz najważniejszym szlakiem wodnym jakim była Wisła. Budowa spichrzy miała więc charakter praktyczny a dzisiaj stały się wizytówką miasta.

10. Kanał Bydgoski jest znanym obiektem w całej Polsce, budowla scaliła dorzecza Wisły i Odry i odegrał kluczową rolę w żegludze śródlądowej. Dzięki niemu rozwijał się handel i przemysł, szczególnie drzewny maszynowy i meblarski.

11. Warzelnia Piwa jest nową atrakcją Bydgoszczy, gdzie powraca się do tradycji warzenia piwa mający początek w XV wieku. W trakcie zwiedzania obiektu spotkamy zabytkowe butelki, miedziane instalacje warzelnicze oraz zabytkowe wnętrza. Dodatkową atrakcją jest degustacja piwa oraz opowieści doświadczonego piwowara o technologii powstawania tego trunku.

12. Bazylika Wincentego a Paulo, największa świątynia w Bydgoszczy, monumentalna budowla została zaprojektowana na wzór rzymskiego Panteonu przez polskiego architekta. Charakterystycznym elementem jest żelbetonowa kopuła o średnicy 40 metrów.

13. Tramwaj wodny stał się jedną z ulubionych atrakcji i najpopularniejszych w okresie letnim. Możliwość zobaczenia miasta z perspektywy wody przyciąga co roku rzesze turystów odwiedzających Bydgoszcz. Linie tramwaju Słoneczna i Staromiejska są napędzane energią elektryczną, są wie zatem ciche i przyjazne środowisku.

14. Myślęcinek jest największą naturalną atrakcją. Obszar jest objęty terenem o szczególnych walorach przyrodniczych i rekreacyjno – sportowych a także dydaktycznych. Swoje zainteresowanie oprócz walorów przyrodniczych, park zawdzięcza doskonałej komunikacji z centrum miasta.

15. Fontanna Multimedialna zwana potocznie tańczącą fontanną. Po odrestaurowaniu starego wodotrysku powstała fontanna łącząca w pokazach światło, dźwięk i muzykę. W czasie pokazów woda wyrzucana jest na wysokość prawie 3 metrów z synchronizowany z muzyką i światłem pokaz zapewnia niezapomnianych wrażeń.

16. Łuczniczka jest posągiem naturalnej wielkości, który przywędrował do Bydgoszczy 1910 roku za sprawą bogatego bankiera. Plotki głoszą, że do posągu miała pozować przyjaciółka artysty, inne, że była córką Ferdynanda Lepckiego, twórcy budzącego kontrowersje posągu.

17. Przechodzący prze rzekę powstał na pamiątkę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Fenomenem rzeźby jest fakt, że powstała na linie rozpiętej między brzegami rzeki Brdy. Rzeźbie towarzyszy jaskółka.

18. Południk pomagał kartografom w opracowaniu map płaskich. Przy Hotelu Ratuszowym znajduję się tablica z oznaczeniem tego punktu, kolejny ślad znajdziemy na Starym Rynku. Na wyspie Młyńskiej znajduje się postument w na Wyspie Młyńskiej. Osiemnasty południk przebiega również przez takie miasta jak Sztokholm, Dubrovnik i Kapsztad.

19. Mistrz Twardowski pojawia się codziennie w oknie z jednej kamienic na Starym Rynku. Legenda głosi,, że Twardowski przybył do miasta na kogucie. Faktem jest, że Twardowski odwiedził miast w 1560 roku na zaproszenie burmistrza gdzie zabawiał mieszczanki swoją nieprzemijającą urodą i rubasznym śmiechem.

20. Dla miłośników wycieczek lądowych Bydgoszcz oferuje przejażdżkę stuletnim tramwajem, lub Czerwoną eNką. Chcący na chwile przenieść się w czasy PRL-u kursuje „Ogórek”, niezapomniany Jelcz 043.