Polska

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Poznaniu

Poznań to miasto, które słynie z rogali świętomarcińskich, które wypiekane są z okazji dnia św. Marcina – 11 listopada. Znane są ze swojego wyjątkowego smaku, gdyż są nadziewane białym makiem. Jednak rogale to jedynie mała cząstka kulinarnej strony Poznania. Warto poznać zatem 10 najlepszych atrakcji, nie tylko tych kulinarnych i poznać ciekawostki o Poznaniu. Dziękujemy przewodnikom z City Event Poznań za zdjęcia i inspirację.

Ratusz miejski z koziołkami – wizytówka Poznania

Niewątpliwie Poznań kojarzy się wszystkim z dwoma koziołkami na ratuszu. Zdecydowanie jest to pierwsze miejsce, jakie trzeba odwiedzić przyjeżdżając do Poznania. Warto poczekać do pełnej godziny w południe, gdyż to właśnie wtedy można zobaczyć ową atrakcję. Koziołki bodą się swoimi rogami w miarowy takt wybijania południa. Warto wiedzieć, że z ratuszowej wieży codziennie odgrywany jest poznański hejnał.

Tor saneczkowy nad Maltą

Dla tych, którzy nie chcą jedynie zwiedzać i pragną doświadczyć odrobinę adrenaliny doskonałym wyborem będzie wybranie się na tor saneczkowy nad Maltą. Jezioro Maltańskie jest areną dla kajakarzy podczas wielu międzynarodowych zawodów. Jeśli będzie się miało odrobinę szczęścia i wybierze się odpowiedni termin, to być może będzie można zobaczyć prawdziwy kajakowy wyścig.

Rezerwat Morasko – zobacz jedyne w swoim rodzaju kratery

W Poznaniu jest również miejsce, gdzie spadł ogromny meteoryt, a pamiątką po tym wydarzeniu są widoczne kratery. Taką osobliwą atrakcję można znaleźć w Rezerwacie Morasko. Z pewnością wrażenia są niesamowite, gdyż ponad 260 kilogramowy meteoryt dokonał trwałych zmian w krajobrazie, które są widoczne mimo, że od tego wydarzenia według badaczy minęło prawie 5 tys. lat.

Stary Browar i jego atrakcje

W Starym Browarze w Poznaniu mieści się obecnie sklepy, ale również galeria obrazów. Można także odwiedzić Centrum Tańca Współczesnego. To miejsce, które zachwyca swoją tradycyjną zabudową z widoczną cegłą klinkierową, która dodaje całości charakter. Galeria handlowa ma z pewnością niepowtarzalny klimat.

Muzeum Narodowe w Poznaniu – zachwyć się obrazami najsłynniejszych malarzy

Muzeum Narodowe w Poznaniu to miejsce, które zasłynęło zaginięciem obrazu słynnego malarza Claude’a Monet’a „Plaża w Pourville”, który to został skradziony w 2000 roku i po prostu wycięty z ramy. Został odnaleziony 10 lat później i obecnie również można go podziwiać. Poza tym obrazem w muzeum można zobaczyć wystawę strojów poznańskich czy archiwalnych fotografii.

Muzeum Instrumentów Muzycznych – poznaj dźwięk typowych i nietypowych instrumentów

Wizyta w Muzeum Instrumentów Muzycznych to gratka na skalę Europejską. Z pewnością dzieci zainteresowane muzyką będą zachwycone możliwością odwiedzenia tego miejsca. Tutaj można obejrzeć europejskie instrumenty profesjonalne, europejskie instrumenty ludowe, takie jak np. harmonijka, a także instrumenty pozaeuropejskie i muzykalia. Znajduje się tu pokaźna kolekcja skrzypiec i instrumentów smyczkowych, a także fortepian czy też waltornię.

Zamek Królewski w Poznaniu

Jak w przypadku wielu zamków w Polsce również Zamek Królewski w Poznaniu ma bardzo burzliwą historię. Wielokrotnie niszczony wskutek działań wojennych był odbudowywany, a ostatnia rekonstrukcja miała miejsce sześć lat temu. Pierwotnie był on wzniesiony w XII wieku przez Przemysława II. Jego architekturę można było okewślić określić jako romańską, a obecnie neogotycką i klasycystyczną. Jak każdy zamek również ten w Poznaniu według legend ma swojego ducha. Białą damą przechadzającą się po zamku miała być żona księcia Przemysława II, która wskutek zlecenia męża miała zostać uduszona przez służące. Pod zamkiem miała pojawiać się również postać Czarnego Rycerza płaczącego po zmarłej księżnej. Niewątpliwie odrestaurowany zamek jest nową atrakcją Poznania, którą warto zobaczyć.

Kraków ma swoje Sukiennice, a Poznań Domki Budnicze

Kolejnym miejscem jakie warto zobaczyć są Domki Budnicze, czyli kamienice pochodzące z XVI wieku znajdujące się w zabudowie rynku Starego Miasta. W XIII wieku istniały tu budy śledziowe, a obecnie stanowi atrakcję turystyczną. Na fasadzie kamieniczek po dziś dzień znajdują się herby, które wskazują na działalność jaką zajmowali się kupcy, będący ich właścicielami. Im większą część kamienicy zajmował kupiec, tym świadczyło to o jego większej majętności. Kolorowe kamieniczki pięknie się prezentują, a w arkadach można zakupić pamiątki. Można powiedzieć, że to takie poznańskie Sukiennice.

Bazylika Archikatedralna Św. Piotra i Pawła

Wiele osób wybierając się do Poznania i okolic w celach turystycznych odwiedza również ważne budynki sakralne. Niewątpliwie najważniejszym jest Bazylika Archikatedralna Św. Piotra i Pawła, która otrzymała tytuł bazyliki mniejszej w 1962 r. z rąk papieża Jana XXIII. Znajduje się tam grobowiec Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Zachowana jest część misy chrzcielnej z czasów Mieszka I. To budowla sakralna, która posiada najstarsze elementy i jest nekropolią władców piastowskich. Oczywiście sama świątynia była wielokrotnie odbudowywana i przebudowywana, w związku ze zniszczeniami wojennymi, pożarami i posiada elementy zarówno gotyckie, jak i barokowe. Niewątpliwie jest to kolebka polskiego chrześcijaństwa, dlatego każdy powinien to miejsce odwiedzić.

Wzgórze Przemysła – podziwiaj panoramę miasta

Jeśli szukasz dobrego miejsca widokowego to z pewnością jest to wieża znajdująca się na Wzgórzu Przemysława. Wejście na nią wymaga niemałej kondycji, gdyż trzeba pokonać około 200 schodów. Niemniej jednak dla pięknych widoków niewątpliwie warto. To świetne miejsce również dla dzieci zaciekawionych historią.