Ciekawostki

Apple: 10 informacji i ciekawostek

produkty Apple

Apple to legendarna firma, która posiada tyle samo miłośników, co i zaprzysiężonych wrogów. Bez względu na to, jak się ją traktuje, trzeba przyznać, że jej wkład we współczesną elektronikę konsumencką jest olbrzymi, dlatego warto zapoznać się z dziesięcioma faktami na jej temat, stanowiącymi nie lada ciekawostkę. Oto 10 ciekawostek o Apple — jednym z najbardziej innowacyjnych producentów elektroniki użytkowej.

1. Początki oraz pierwotna misja

Firmę Apple założyli Steve Jobs i Steve Wozniak 1 kwietnie 1976 roku. Obiecali oni wtedy światu, że stworzą małe komputery, które na dodatek będą przyjazne każdemu użytkownikowi. Jak widać, misję tę realizują z powodzeniem do dziś.

2. Pierwotne logo

Chociaż dzisiejsze tęczowe jabłko zakorzeniło się w świadomości mas, nie każdy wie, że pierwotne logo przedstawiało Isaaca Newtona siedzącego pod drzewem, a nad nim znajdowało się jabłko z popularnej opowieści o odkryciu przez niego grawitacji.

3. Zabawne zarzuty części chrześcijan dotyczące pierwszego komputera Apple

Pierwszy komputer Apple, Apple I, kosztował 666, 66 dolarów. Chociaż radykalni chrześcijanie doszukiwali się tu szatańskich wpływów, historia ceny jest dość prozaiczna. Komputer, który kosztował 500 dolarów, po doliczeniu podatków kosztować musiał około 667 dolarów, więc wyceniono go na 666, 66 dolarów, by łatwiej było wprowadzać tę cenę.

4. Hiperrealistyczne fałszywki

W Chinach funkcjonują fałszywe sklepy Apple, które nie sposób jest odróżnić od oryginału i nawet po nieco dokładniejszym przyjrzeniu się im, ciężko stwierdzić, który z nich jest legalny wedle kategorii zachodniego prawa.

5. Superwyświetlacz nie jest produkowany przez Apple

Produkty Apple zachęcają przede wszystkim zachwycającymi matrycami Retina, jednak te produkuje nie Apple, a… Samsung.

6. Pierwsza masowa cyfrówka

Apple wyprodukowało pierwszy powszechnie dostępny aparat cyfrowy. Był to Apple QuickTake 100, który dziś kosztowałby 1000 dolarów, przeliczając ówczesną wartość dolara.

7. Rozważane nazwy iPhone’a

Dzisiejszy iPhone wcale nie musiał posiadać dzisiejszej nazwy, gdyż pośród propozycji znajdowały się nazwy takie, jak Mobi, Telepod, czy Tripod.

8. Ukryta gra

Pierwszy iPod posiadał wbudowaną grę-niespodziankę, którą dało się uruchomić tylko wtedy gdy znało się sekretną kombinację klawiszy.

9. Zmyłki dla mas

Apple to firma otoczona nimbem tajemnicy. Aby chronić swych sekretów, zatrudnia pracowników i menadżerów przy fałszywych projektach. Gdyby miał miejsce jakiś wyciek, wydawcy skompromitowaliby się, dlatego też niechętnie mówi się w mediach o sekretach Apple.

10. Wrogość pod publikę

Apple często postrzegane jest jako forma wojująca z innymi producentami, jednak w rzeczywistości poza ty, co widoczne jest w mediach, intensywnie z nimi współpracuje, odnosząc liczne korzyści. Bliskie stosunki wiążą ją między innymi z Samsungiem, który produkuje dla Apple wspomniane już wyświetlacze Retina.
Apple to firma pełna tajemnic, otoczona licznymi kontrowersjami, ale też i zachwytem. Nic nie zapowiada tego, by w ciągu najbliższych lat utraciła miano najbardziej innowacyjnego producenta elektroniki użytkowej.