Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Anicie Włodarczyk

Anita Włodarczyk
źródło: Wikipedia

Anita Włodarczyk to polska lekkoatletka, wielokrotna mistrzyni Polski, Europy i Świata, a także rekordzistka i laureatka wielu sportowych konkursów. Uprawia rzut młotem – wymagającą dyscyplinę sportową, w której rozgrywane są zawody na Igrzyskach Olimpijskich.

1. Anita Włodarczyk urodziła się 8 sierpnia 1985 roku w Rawiczu (województwo wielkopolskie).

2. Lekkoatletka trzykrotnie zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich. Pierwsze miejsce uzyskała na Igrzyskach w Londynie (2012 rok), Rio de Janeiro (2016 rok) i w Tokio (2020 rok). Na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku zajęła czwarte miejsce.

3. To nie koniec nagród zdobytych przez Anitę Włodarczyk. Lekkoatletka czterokrotnie została nagrodzona złotym metalem w Mistrzostwach Świata i również czterokrotnie zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w rzucie młotem.

4. Obecny rekord Anity Włodarczyk w rzucie młotem wynosi 82,98 metrów. Lekkoatletka osiągnęła ten wynik w 2016 roku podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w Warszawie.

5. Kobieta od dziecka była bardzo aktywna i trenowała różne dziedziny lekkoatletyki. Sama wywodzi się również ze sportowej rodziny. Matka Anity była koszykarką, zaś ojciec trenował piłkę nożną.

6. Anita Włodarczyk ukończyła studia licencjackie w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a kilka lat później obroniła pracę magisterską związaną z historią konkurencji (rzut młotem) w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Sopocie.

7. Anita Włodarczyk ma 178 centymetrów wzrostu.

8. W swojej młodości lekkoatletka osiągała sukcesy m.in. w żużlu rowerowym, pchnięciu kulą, czworoboju i rzucie dyskiem. Swoją przygodę z rzutem młotem zaczęła w 2002 roku.

9. Po wyznaczeniu rekordu świata w rzucie młotem podczas Mistrzostw Świata w Berlinie, Anita Włodarczyk odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za niezwykłe zasługi dla polskiego sportu.

10. Podczas jednego z wywiadów Anita Włodarczyk przyznała, że nie planuje w przyszłości mieć dzieci.

11. Kobieta przez koleżanki z branży uznawana jest za osobę bardzo otwartą, zabawną i lubiącą dobrą zabawę. W jednym z wywiadów zażartowała nawet, że gdy skończy karierę zacznie… imprezować. Jak sama przyznaje, jej lata młodości zajmowała nauka i wyczerpujące treningi, dlatego nie miała czasu na zabawę z rówieśnikami i innymi studentami.

12. Anita Włodarczyk wystąpiła w teledysku do rapowej piosenki „100%”, która wykonana została przez duet Bilona i Szweda.

13. Młot, którym rzuca lekkoatletka na Igrzyskach Olimpijskich i innych oficjalnych konkursach, waży 4 kilogramy. Ciekawostką jest, że juniorki rzucają nieco lżejszym młotem o wadze 3 kilogramów.

14. Anita Włodarczyk to nie tylko rekordzistka świata pod względem dystansu, na który rzuciła czterokilogramowy młot. Poprzednie 3 rekordy również należały do niej! Pierwszy raz zdobyła tytuł rekordzistki świata już w 2009 roku, który poprawiła niespełna rok później. Na kilka lat wyprzedziła ją niemiecka lekkoatletka Betty Haidler, jednak w roku 2014 zaszczytny tytuł powrócił do słynnej Polki.

15. Anita Włodarczyk ma o sześć lat starszego brata o imieniu Karol. Oboje jednak bardzo cenią sobie swoje życie prywatne.