Ciekawostki

52 Interesujące Ciekawostki o Ptakach dla Dzieci

Z ponad 10 tysiącami różnymi gatunkami ptaków na świecie nasze życie jest nieustannie dotykane przez te niesamowite stworzenia. Są one jedynymi zwierzętami z supermocą, którą wszyscy chcielibyśmy mieć – zdolnością do latania. Od błyskotliwych kolibrów po drozdy – ptaki są jednymi z najpiękniejszych i najdziwniejszych stworzeń na Ziemi. Poznajcie zaskakujące ciekawostki i ważne informacje o ptakach.

1. Ptaki to jedne z nielicznych stworzeń, które mają zdolność aktywnego lotu, a nie tylko szybowania.

2. Mimo iż ptaki słyną ze zdolności do lotu, to część z nich jest tak zwanymi nielotami, które nie latają. Przykładem takich ptaków jest pingwin, kiwi, czy struś.

3. Ptaki są doskonale przystosowane do lotu. Zawdzięczają to tak zwanymi pneumatycznymi kościom – są puste w środku, a dzięki temu niezwykle lekkie – mocne mięśnie skrzydeł, wolny metabolizm.

4. Opisano około 10 tysięcy gatunków ptaków.

5. Najmniejszym ptakiem świata jest koliber hawajski. Osiąga około 5 cm długości.

6. Największym jest za to struś. Osiąga on nawet 2,7 metra wysokości.

7. Najbliższymi żyjącymi krewnymi gromady ptaków są krokodyle.

8. Dział zoologi zajmujący się badaniem ptaków to ornitologia.

9. Ptaki migrujące potrafią nawigować kierunek swojego lotu na podstawie położenia gwiazdy polarnej.

10. Najpopularniejszą czaplą Polski jest czapla siwa.

11. Młode czaple siwej są zdolne do lotu po 6 lub 8 tygodniach.

12. Czapla biała w Polsce jest gatunkiem skrajnie nielicznym. Miało na to wpływ jej ozdobne pióra. Były one wykorzystywane jako element dekoracyjny.

13. Czapla modronosa to gatunek czapli, który pojawia się w Polsce, jedynie w okresie migracji. Nie gniazduje zaś na terenie naszego kraju.

14. Jedną z najrzadszych gniazdujących czapli w Polsce, jest czapla purpurowa. Stwierdzono na ten moment, że na terenie naszego kraju gniazduje jedynie kilka par tych pięknych ptaków.

15. Na terenie naszego kraju żyje bączek i bąk. Te dwa ptaki nie dość, że mają podobną nazwę, to mają bardzo podobny system obronny. Zaniepokojone przyjmują postawę na baczność i kierują swój dziób do góry. Obserwują potencjalnego napastnika, udając część roślinności. Potrafią tak udawać nawet kilka godzin.

16. W okresie rozrodczym samce bąka wydają najbardziej donośny głos spośród wszystkich ptaków gniazdujących w Polsce. Jest on słyszany nawet z odległości kilku kilometrów.

17. Najdziwniejszy dziób wśród ptaków w Polsce ma warzęcha. Jest on długi, spłaszczony i łyżkowato zakończony.

głowa ptaka

18. Ibisy to ptaki, które naturalnie występują w krajach południowej Europy lub północnej Afryki, zwłaszcza w Egipcie. Jednak sporadycznie na tereny Polski można zaobserwować ibisa kasztanowatego.

19. Bocian biały to nieodłączny symbol polskiej wsi oraz wiosny.

20. Bociany białe to niezwykle towarzyskie ptaki. Zarówno podczas żerowania, jak i przed migracją mogą tworzyć ogromne stada. Przy czym te jesienne spotkania, przez podróżą do Afryki zwane są sejmikami.

21. Bociany wbrew popularnemu przeświadczeniu nie jedzą żab. Polują one na drobne zwierzęta lądowe jak myszy, czy krety. Odżywiają się także owadami, dżdżownicami.

22. Drugą odmianą bociana w Polsce jest bocian czarny. Ma on charakterystyczne czarne upierzenie z zielonym lub fioletowym połyskiem oraz czerwone nogi i dziób.

23. Żuraw to ptak, który jest bardzo liczny w Polsce. Przy czym nie każdego to cieszy, gdyż ich klangor, czyli odgłosy które wydają, są głośne i daleko im do pięknego trelu.

24. Żurawie co dwa lub cztery lata przechodzą całkowite przepierzenie. Na okres około pięciu tygodni całkowicie tracą zdolność do lotu. Po przepierzeniu mogą znów latać.

25. Łyska to bardzo charakterystyczny ptak. Łatwo ją poznać po białej plamie, jaką ma na czole i wygląda trochę jak łysina, biorąc pod uwagę, że reszta upierzenia ptaka jest ciemna.

26. Kokoszka to nie tylko określenie na kurę kokoszkę. Istnieje w Polsce dziki ptak, który nosi nazwę kokoszkę – przy czym wcale nie przypomina on kury.

ptak amazonka

27. Zielonka to ptak, który nie jest zbyt liczny w Polsce. Jest jednak za to bardzo charakterystyczny. Nazwa bowiem bierze się od zielonkawego zabarwienia dzioba i nóg.

28. Derkacze to bardzo charakterystyczne ptaki. Można je usłyszeć z dość dużej odległości, za to ich długość ciała to maksymalnie 28 centymetrów. To sprawia, że łatwo je usłyszeć, ale nie do końca wiadomo, gdzie są.

29. Dropy to najcięższe ptaki zdolne do latania. Niekiedy można zobaczyć je na terenie Polski, gdyż czasami zlatują do nas z krajów sąsiednich.

30. Dorosły samiec drop może ważyć nawet 18 kilogramów. Samica zaś jest dużo mniejsza – maksymalnie waży do 5 kilogramów.

31. Możliwe jest mieszanie się dwóch różnych gatunków ptaków. W miarę często obserwuje się krzyżówkę głuszca i cietrzewia. Taką krzyżówkę nazywa się skrzekotem i jest ona bezpłodna.

32. Podczas okresu godowego samce głuszców wydają serie dźwięków nazywane kłapaniem, trelowaniem, korkowaniem i szlifowaniem.

33.Samica głuszca to głuszyca i jest znacznie mniejsza i mniej barwna od samca.

34. W naturze samiec bażanta gromadzi wokół siebie kilka samic. Związki monogamiczne wśród tych ptaków są dość rzadkie.

35. Przepiórka jest jednym z najmniejszych ptaków w Polsce. Dokładniej jest najmniejszym ptakiem grzebiącym. Mierzy ona – wliczając w to dziób i ogon – zaledwie 18 centymetrów, a waży 150 g.

36. Gołębie miejskie są potomkami dzikich gołębi skalnych. Występowały one pierwotnie u wybrzeży Atlantyku, Morza Śródziemnego i Czarnego.

37. Gołębie miejskie potrafią mieć nawet 5 lęgów rocznie, każdy po dwa jaja.

38. Nazwa słodyczy „ptasie mleczko” wzięło się ze sposobu karmienia młodych gołębi przez rodziców. Gołębie karmią pisklęta mleczkiem z własnego wola.

39. Największym dzikim gołębiem w Polsce jest grzywacz. Długość jego ciała razem z dziobem i ogonem wynosi około 40 centymetrów. Rozpiętość jego skrzydeł to około 75 centymetrów, a waga dochodzi do 600 gramów.

40. Grzywacz to jedyny w naszym kraju gołąb łowny. Sezon polowań na niego obejmuje okres od 15 sierpnia do 30 listopada.

41. Siniak to nie tylko rana na naszym ciele. To także gatunek gołębia występujący w Polsce. Jest na dodatek jedynym gołębiem, który gniazduje w dziuplach drzew.

42. Najmniejszym gołębiem w Polsce jest turkawka.

43. Największą sową występującą w Polsce jest puchacz. Osiąga ponad 7 centymetrów długości ciała, ma ponad 180 centymetrów rozpiętości skrzydeł i ważyć ponad 4 kilogram.

44. Sowy występują nawet w mroźnej Arktyce. Przykładem sowy żyjącej w tamtejszych trudnych warunkach jest sowa śnieżna.

45. Najpospolitszą sową w Polsce jest puszczyk.

46. W Polsce możemy spotkać dość charakterystyczną odmianę puszczyka – puszczyk uralski. Wyróżnia się od małymi czarnymi oczami.

47. Sowa uszatka swoją nazwę wzięła od charakterystycznych pęczków piór na wierzchu głowy, które przypominają uczy.

48. Większość sów prowadzi typowo nocny tryb życia. Jest jednak sowa, która aktywność wykazuje głównie za dnia. Sowa jarzębata.

49. Najmniejszą sową w Polsce jest sóweczka. Mierzy ona niecałe 20 centymetrów, waży do 80 gramów. Rozpiętość jej skrzydeł wynosi za to niecałe 40 centymetrów.

50. Kukułki słyną z podrzucania jaj innym ptakom. I jest to fakt – samice kukułki podrzucają swoje jajka do gniazd innych ptaków. Pisklęta kukułcze wykluwają się wcześniej, niż „przyszywane rodzeństwo”. Kiedy się wyklują wyrzucają jajka lub słabsze rodzeństwo z gniazda.

51. Lelki to ptaki, które swoim umaszczeniem upodabniają się do podłoża, aby uniknąć zagrożenia.

52. Część lelków wykształciła umiejętność echolokacji, czyli umiejętność, którą zwykle przypisuje się nietoperzom.