Ciekawostki

Dog Niemiecki – Charakterystyka, Opis, Żywienie i Cena

dog niemiecki

Bohaterem niniejszego tekstu jest dog niemiecki, który to jest przedstawicielem jednej z największych ras psów na naszym globie. Jest to nie tylko duży pies, ale również dobrze umięśniony zwierzę. Jednocześnie mamy do czynienia z niezwykle spokojnym psem, który nie lubi samotności. Zapraszamy do dalszej lektury, ponieważ pozwoli to dowiedzieć się więcej na temat tych wyjątkowych czworonogów.

Opis i charakterystyka rasy

W przypadku doga niemieckiego mamy do czynienia z harmonijną i masywną budową. Nadaje mu ona szlachetnego wyglądu. Psy te prezentują się z dumą i elegancją. Sylwetka może sugerować, że są to groźne psy, lecz mamy tu jednak do czynienia z powściągliwymi i ostrożnymi wobec obcych zwierzętami.

Tryb życia

Dog niemiecki

Psy omawiane tutaj rasy są niezwykle łagodne dla wszystkich ze swojego otoczenia. Oczywiście warto być ostrożnym w kontekście zabaw z dziećmi. Zawsze bowiem może dojść do przypadkowego incydentu. Warto dodać, że pies ten toleruje inne zwierzęta domowe i nie zaczepia w czasie spacerów innych zwierząt.

Sierść i umaszczenie

Dogi cechują się gęstą, lecz krótką sierścią. Przylega ona do ciała i brak jej podszerstka. Dogi pojawiają się w różnych umaszczeniach, gdyż możemy je spotkać w czarnym i błękitnym z białymi znaczeniami albo też żółtym i pręgowanym wraz z czarną maską.

Rozmiary i waga

Jak już to zostało wspomniane wcześniej niemieckie dogi, są psami olbrzymimi. Zaliczają się do tych zdecydowanie największych psów na świecie. W przypadku dorosłego osobnika mamy do 90 cm w kłębie. Jeżeli stanąłby na tylnych łapach, może przewyższać człowieka. Także waga psa robi wrażenie, bo dochodzi do 90 kg.

Charakter i zachowanie

Nie są to psy zbyt wylewne i raczej ostrożne względem nieznajomych. Jeśli pies jest dobrze przeszkolony i odporny prowokacje to niezwykle trudno wywołać u niego agresywne zachowanie. Dzięki temu jest to doskonały kandydat na stróża posesji, gdyż samą posturą lub ewentualnym donośnym szczekaniem odstraszy niepowołanych gości. Jednocześnie pod okiem dorosłych fantastycznie nadaje się do zabaw z dziećmi. Jest względem nich cierpliwy i wyrozumiały.

Usposobienie, a szkolenie

dog niemiecki

Analogicznie, jak inne psy w typie molosów, to dogi niemieckie nie preferują intensywnej aktywności fizycznej. W zasadzie dla zaspokojenia ich potrzeby ruchu sprawdzą się spacery. Do tego podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu dogi mogą swobodnie poznawać różnorodność otoczenia. Przebywając w domu, zachowują się raczej spokojnie, a przy tym cenią sobie leżenie wygodnie na miękkim posłaniu. W przypadku tej rasy pożądany jest stały schemat dnia, bo nie lubią one zbyt wielkich zmian. Wszystkie dogi niemieckie łatwo poddają się szkoleniu i są oddane opiekunowi. Może nie realizują wszystkich komend tak precyzyjnie, jak chociażby, jak owczarki, lecz realizacja wspólnych zadań daje im niemało frajdy. Przystępując do powyższych praktyk w żadnym wypadku, nie powinniśmy wdrażać rozwiązań awersyjnych. Zatem nie wchodzi w tym przypadku stosowanie metod opierających się o agresję, kary czy krzyk. Jeśli dla danej osoby samodzielne wychowywanie omawianej w tym tekście rasy jest zbyt wymagające, to warto poprosić o wsparcie psiego behawiorysty lub też dobrego trenera.

Ile żyje?

Niestety przedstawiciele rasy Dog niemieckie nie zaliczają się do ras, które są długowieczne. W ich przypadku notuje się przeciętny wiek życia na poziomie 8–10 lat.

Jak dbać o jego zdrowie?

dog niemiecki

W przypadku doga niemieckiego mamy różnego typu przypadłości, które odpowiednio szybko wykrywając, zapewnimy mu dobre zdrowie. Wśród częstszych problemów zdrowotnych związanych z dogami niemieckimi mamy skręt żołądka. Pamiętając o tym, trzeba dbać o przerwy pomiędzy posiłkami. Kolejną przypadłością, która tworzą problemy tym psom jest dermatoza cynkozależna. Jest to problem związany absorpcją cynku, a więc warto zadbać o jego optymalną ilość w diecie czworonoga. Z racji tego, że mamy tu do czynienia z dużymi psami to nierzadko w ich przypadku występuje rozjeżdżanie się łap. Taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce na schodach, parkiecie czy panelach, a więc wszędzie tam, gdzie może być ślisko. Tym samym, aby zapobiec niepotrzebnym urazom, warto w danym pomieszczeniu wstawić dywan bądź wykładzinę. Jeszcze inną alternatywą jest zastosowanie preparatów antypoślizgowych, które są nanoszone bezpośrednio na poduszki łap psa. Wspomniany środek raczej bez większych trudności jesteśmy w stanie nabyć w każdym lepszym sklepie zoologicznym.

Najczęstsze choroby

W poprzednim akapicie było już nieco na temat problemów i chorób, z którymi muszą mierzyć się opiekunowie doga niemieckiego. Teraz warto ten temat nieco rozwinąć i pochylmy się nad schorzeniami najczęściej dopadających tę rasę. Mowa jest tutaj przede wszystkim o:

– wadach serca,

– torbielach tęczówki,

– łysieniu,

– osteoporozie,

– skrętach żołądka,

– dysplazji stawów biodrowych.

Cechy szczególne

Jak już padło to w tym tekście, że dogi niemieckie są niezwykle ciekawymi świata zwierzętami. Taki stan rzeczy objawia się na kilka sposobów. Chociaż był to pies dawniej stworzony z myślą o polowaniach na grubszą zwierzynę, to współcześnie raczej kojarzony jest on z cichym i łagodnym usposobieniem. Dogi są znane z tego, że są szalenie przywiązane do swojej ludzkiej rodziny. Jednocześnie działa to też i w drugą stronę, bo szalenie łatwo da się przywiązać do wspomniane czworonoga.

Jak szczotkować?

W przypadku dogów niemieckich mamy do czynienia z krótką, lecz gęstą sierść. Warte odnotowania jest to, iż nie jest to zbyt mocno wymagająca sierść. Tym samym wystarczy, jeśli będziemy ja szczotkować raz na tydzień. W tym celu doskonale sprawdzi się gumową rękawicę do czesania, która wybornie pomaga w eliminowaniu martwej i wyliniałej sierści.

Wypadanie włosów/sierści

Jak już to zostało, wspomniane psy rasy dog niemiecki mają mało sierści, która regularnie szczotkowana raz na 7-10 dni nie powinna nastręczać wielu kłopotów. Najwięcej zabiegów powinno się wykonywać w porach jej linienia, a mianowicie na wiosnę oraz jesień.

Pielęgnacja

dog niemiecki

Kwestia dbałości o sierść doga niemieckiego została już wyjaśniona. Zatem pora skupić się na innych aspektach. Musimy wiedzieć, że Dogi niemieckie posiadają zwisające uszy, co wymusza na właścicielach regularną ocenę ich stanu. W przeciwnym razie w uszach zaczną zbierać się zanieczyszczenia, co może szybko doprowadzić do pojawienia się infekcji grzybiczych lub bakteryjnych. Omawiając kwestie pielęgnacji dogów niemieckich, warto pamiętać, że nie lubią one wody. To w połączeniu z ich dużą wagą i gabarytami może stać się problematyczne. Stąd też lepiej poszukać alternatyw.

Alergicy

Z uwagi na to, że psy gubią sierść na przestrzeni całego roku, to nawet przy łagodnych objawach alergii na psy nie będzie dobrym pomysłem posiadanie doga niemieckiego w domu.

Hodowla i szczeniaki

dog niemiecki

W przypadku omawianych tu czworonogów musimy pamiętać o przemyślanym i konsekwentnym planie działania. Do tego są to psy wymagające trochę czasu, bo nie znoszą zbyt dobrze samotności. Celem nas jako opiekuna doga powinno być, wychowywanie go tak, aby był nam posłuszny i jednocześnie nie powinien utracić swojego unikalnego temperamentu.

Jak sobie radzi w upały i mrozy

Chociaż psy tej rasy znoszą upały, to raczej za nimi nie przepadają. Warto w te dni zapewnić im zacieniony kat oraz dostęp do wody. W przypadku mrozów szczególnie Arlekiny są najmniej odporne na zimno. Podczas deszczu czy mrozów warto ograniczyć wypuszczanie tych psów na dwór.

Dla kogo?

dog niemiecki

Mamy tu do czynienia z psem, który na pewno nie jest dla wszystkich. W jego przypadku niezbędny będzie doświadczony opiekun. Nie jest to pies dla osób, które są nerwowe czy niecierpliwe. W przypadku dogów nie można bowiem oczekiwać rezultatów szkolenia i nauki w krótkim czasie. Jeśli mieszkamy dość wysoko to z psem lepiej korzystać z windy. Wchodzenie po większej ilości schodów zwiększy ryzyko problemów ze stawami. Nie większego znaczenia dla tego psa czy mieszkamy sami lub z dziećmi. Nie będzie to jednak dobry wybór dla kogoś, kto przywiązuje większą wagę do estetyki oraz czystości, ponieważ pies ten dość intensywnie się ślini.

Jaką karmę wybrać?

Z uwagi na to, iż dogi niemieckie są dużymi psami, to ich karma powinna być dostosowana do takiego właśnie stanu rzeczy. Dedykowana dużym czwórnogom karma zawiera kompletny zestaw składników odżywczych. Mając na uwadze problemy żołądkowe i wzdęcia u tej rasy trzeba podawać im posiłki częściej, ale w mniejszych ilościach.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu

Jak w przypadku w zasadzie każdego zwierzęcia tak też i dogi niemieckie mogą nie przypaść wszystkim do gustu. Wśród najczęściej wymienianych ich mankamentów wskazuje się na:

– krótki czas życia,

– obfite ślinienie,

– wysokie koszty utrzymania,

– słaba odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Pochodzenie rasy

dog niemiecki

Najprawdopodobniej psy rasy dog niemiecki to rodzina mastiffów. Dawniej były one wykorzystywane do polowań, a wraz z przemijającym trendem na tego typu rozrywkę stały się one wziętymi kompanami towarzyszącymi arystokracji niemieckiej. Niejednokrotnie były one swoistym poświadczeniem posiadanego statusu społecznego.

Historia rasy

Wśród kynologów nie ma pełnej zgodności w kontekście pochodzenia tej rasy. Wymienia się tu, chociażby Wielką Brytanię, a w innych przekazach zaś to Niemcy mają zasadniczy wkład w jej rozwój.

Ciekawostki

dog niemiecki

Niezwykle ciekawą sprawą jest dog niemiecki w błękitnym umaszczeniu, który robi naprawdę piorunujące wrażenie. Za taki stan rzeczy odpowiada gen, który rozjaśnia czarne umaszczenie psa.

Kolejną ciekawą sprawą jest to, że jeśli dog niemiecki od małego przebywa z kotem, to może być tak, że to właśnie kot będzie tym dominującym zwierzęciem, a duży pies mu się podporządkuje.

Wśród najbardziej znanych posiadaczy doga niemieckiego można wymienić przedwojennego piosenkarza i aktora Eugeniusza Bodo. Wraz ze swoim arlekinem Sambo, który mu wszędzie towarzyszył, byli intrygującą parą przyjaciół.

Cena w 2023 roku

Szacuje się, że za szczeniaka rasy dog niemiecki trzeba będzie zapłacić od 6000 zł do przeszło 13000 zł. Dokładna kwota, na jaką musi się przygotować przyszły właściciel, jest zależna od wielu czynników w tym np. renomy hodowli, stanu zdrowia rodziców, ale też i umaszczenia samego szczeniaka.