Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Andrzeju Wajdzie

Andrzej Wajda
źródło: Piotr Drabik / TharonXX / Wikipedia

Andrzej Wajda to jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii Polski, jak i również niezwykle uznany na terenie całej Europy. To masa doskonałych filmów, które raz po raz zachwycały każdego, kto miał z nimi styczność przynajmniej raz w życiu. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że to masa doskonałych ciekawostek zarówno z jego życia prywatnego, jak i również z zawodowego, które niewątpliwie warto poznać.

1. Magazynier

Początki jego życia nie wskazywały na to, że może stać się tak wielkim reżyserem. Początkowo, aby utrzymać rodzinę, przez długi czas pracował jako magazynier, a następnie jako tragarz i pomocnik bednarza.

2. Malarstwo

Warto także zauważyć, że Andrzej Wajda bardzo mocno interesował się malarstwem. Przez długi czas pobierał on nauki w szkole malarskiej, która mieściła się w Krakowie.

3. Armia Krajowa

Nie każdy wie o tym, że w 1942 roku Andrzej Wajda wstąpił do Armii Krajowej, gdzie jego głównym zadaniem było pełnienie roli łącznika.

4. Pierwsze dzieło

Pierwszym dziełem, z którym można było kojarzyć Andrzeja Wajdę, był film o tytule ”Wszystko na sprzedaż”. Ciekawy jest fakt, że powstał on w hołdzie dla znakomitego aktora, jakim niewątpliwie był Zbigniew Cybulski, z którego śmiercią Wajda nie mógł się pogodzić przez długi czas.

5. Człowiek z marmuru

Mówi się, że zdecydowanym przełomem w jego reżyserskiej karierze, był film “Człowiek z marmuru”. Film ten doczekał się nawet nagrody w prestiżowym plebiscycie na terenie Cannes.

6. Powidoki

“Powidoki” z 2016 roku to ostatnie dzieło tego doskonałego reżysera. Co ciekawe film ten wybrany został na polskiego kandydata do prestiżowego Oscara, jako najlepszy film nieanglojęzyczny.

7. Teatr

Warto zdecydowanie zauważyć fakt, że Andrzej Wajda nie tylko doskonale odnajdywał się jako reżyser filmowy, ale i również świetnie radził sobie na deskach teatralnych.

8. Teatr Powszechny w Warszawie.

W nawiązaniu do powyższej ciekawostki warto zdecydowanie także wspomnieć, że Andrzej Wajda przez rok był dyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

9. Warszawska Rodzina Katyńska

Andrzej Wajda był jednym z głównych inicjatorów powołania Warszawskiej Rodziny Katyńskiej.

10. Czterokrotnie żonaty

Andrzej Wajda aż czterokrotnie był żonaty, a jedną z popularniejszych jego żon, była Beata Tyszkiewicz.