Ciekawostki

Ciekawostki dla Dzieci o Salamandrach

Salamandra

Świat zwierząt pełen jest ciekawych faktów, które mogą zaskoczyć wiele osób. Tak jest między innymi z salamandrą — przedstawicielem płazów. Rozpoznanie jej na fotografiach nie będzie zbyt trudne, ale czy każdy wie, ile ma gatunków i gdzie żyje? A to dopiero początek informacji o niej, które można poznać. Oto 10 najciekawszych ciekawostkach o salamandrach:

1. Płaz ogoniasty

Salamandra jest płazem ogoniastym, należy do rodziny salamandrowatych. W grupie tej występuje 500 gatunków płazów.

2. Jaszczurka ognia

W Polsce występuje salamandra plamista, która bywała nazywana jaszczurką ognia. Wierzono bowiem, że zwierzęta takie jak salamandry są istotami piekielnymi, które narodziły się i żyją w ogniu.

3. Salamandra ognista chińska

Salamandra ognista chińska to największy płaz na świecie. Może osiągnąć do 1,8 metra długości.

4. Żyją w wodzie

Salamandry występują w Europie północnej i środkowej, zachodniej części Azji oraz w północno-zachodniej Afryce. Żyją w wodzie lub w jej pobliżu, na przykład w potokach, stawach, schronienie znajdują na wilgotnym podłożu.

5. Skóra salamandry

Skóra salamandry pokryta jest śluzem — jej wydzielanie pozwala utrzymać wilgotność zwierzęcia, kiedy przebywa ono na powierzchni oraz pomaga w utrzymaniu równowagi solnej w wodzie. Śluz jest wykorzystywany przez salamandry jako środek nawilżający podczas kąpieli.

6. Zdolność do regeneracji

Zwierzęta te mają zdolność do regeneracji utraconych kończyn, w tym ogona i palców u nóg. Proces ten trwa zazwyczaj kilka tygodni.

7. Oddycha przez skórę

Salamandry są zróżnicowaną grupą: niektóre z nich mają dwie nogi, inne cztery. Różnie bywa także, jeżeli chodzi o oddychanie — część z nich ma płuca, inna część skrzela, a kolejna część salamander potrafi oddychać przez skórę.

8. Utrata ogona

Utrata przez salamandry ogona to często ich sposób na ucieczkę przed drapieżnikiem — taki ogon po odpadnięciu wije się, w tym czasie salamandra może zniknąć z pola widzenia napastnika.

9. Długość ciała

Większa część gatunków salamandry to osobniki, których długość ciała wynosi około 15 centymetrów.

10. Ukrywanie się

W ciągu dnia salamandry ukrywają się w miejscach, które są osłonięte i pozbawione działania słońca, takich jak nory gryzoni, pod kamieniami, w spróchniałych pniach, pod płatami ziemi.