Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Agacie Christie

Agatha Christie
źródło: Violetriga / Wikipedia

Agata Christie to prawdziwa legenda w świecie książek. Agatha Christie to autorka, którą zna praktycznie każdy miłośnik czytania. Jej dzieła są kultowe i na stałe zapisały się w historii literatury. Jednak Agatha Christie to nie tylko pisarka – to także osoba pełna licznych ciekawostek i tajemnic.

Jej twórczość jest bogata i zróżnicowana, obejmując wiele gatunków literackich, ale to kryminały przyniosły jej największą sławę i uznanie. Jej książki są pełne intryg, tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji, a każda z nich toczy się w fascynującej scenerii, często związanej z Anglią, jej rodzinnym krajem.

1. Fenomen

Agatha Christie to jedna z najbardziej znanych i cenionych autorek literatury kryminalnej na świecie. Jej niesamowite dzieła fascynują czytelników od ponad stu lat. Jednym z najbardziej imponujących faktów związanych z jej twórczością jest to, że uważana jest za najlepiej sprzedającą się autorkę w historii. Jej książki sprzedały się w ponad dwóch miliardach egzemplarzy na całym świecie, co stanowi oszałamiający wynik.

Jednym z powodów takiego sukcesu Agathy Christie jest jej talent do tworzenia skomplikowanych i zaskakujących intryg, które trzymają czytelnika w napięciu do samego końca. Jej postaci są głęboko wyraziste i zapadają w pamięć, co sprawia, że czytelnik łatwo może zidentyfikować się z nimi i przeżyć emocjonującą przygodę.

2. Pułapka na myszy

Warto także zauważyć, że napisała ona również sztukę „Pułapka na myszy”, a ilość jej przedstawień sięgnęła ponad 27 tysięcy, co jest wynikiem znakomitym.

3. Dzieła

Jej dzieła cieszyły się takim uwielbieniem, że wiele z nich doczekało się nawet ekranizacji zarówno telewizyjnych, jak i również filmowych. Warto zauważyć, że powstało także wiele słuchowisk radiowych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

4. Pierwsza powieść

Pierwsza powieść, która doczekała się publikacji to „Tajemnicza historia w Styles”. To kryminalne dzieło powstało w 1920 roku.

5. Początki pracy

Interesujący jest także fakt początku pracy autorki. Otóż jej pierwsza książka, którą próbowała wydać, na samym początku została odrzucona aż przez sześciu wydawców. Patrząc na to, jak rozwinęła się jej kariera, to zdecydowanie mieli czego żałować.

6. Order Imperium Brytyjskiego

Agata Christie to także wiele odznaczeń. Jedno z najważniejszych w jej życiu, to Order Imperium Brytyjskiego. Przyznany został jej za wpływ na literaturę.

7. Zniknięcie

Ciekawy fakt miał w jej życiu miejsce w grudniu 1926 roku. Otóż to właśnie wtedy Agata Christie zaginęła na 11 dni. Do dzisiaj do końca nie wiadomo, dlaczego tak się stało. Według lekarzy odpowiedzialna za to była wykryta u niej amnezja.

8. Technik farmaceutyczny

Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej pracowała w szpitalu jako technik farmaceutyczny, co miało następnie bardzo duży wpływ na jej powieści, gdyż swoją wiedzę na temat trucizn wykorzystała w wielu z nich.

9. Bohater

Najbardziej znanym bohaterem, który został przez nią stworzony, był charyzmatyczny detektyw Herkules Poirot. Poirot to postać niezwykle inteligentna, bystra i wyrafinowana, która występuje w wielu książkach Agathy Christie. Detektyw ten jest mistrzem w rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek kryminalnych i miał niezwykłe umiejętności dedukcyjne.

10. Fenomen

Jej fenomenalny sukces wynika z wielu czynników, a jednym z nich jest fakt, że jej książki zostały przetłumaczone na aż 103 języki. To niezwykle imponujący wynik, który pokazuje, jak uniwersalne i ponadczasowe są dzieła tej autorki.