Porady

3 ważne cechy dobrego plecaka turystycznego

chodzenie po górach

Rynek oferuje wiele plecaków o różnych rozmiarach i funkcjonalnościach. Wybór jest tak szeroki, że łatwo się w pogubić, a jak wiadomo, nieodpowiednio dobrany plecak turystyczny może zepsuć całą wyprawę. Jak zatem wybrać model idealny? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Materiał

Pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie plecaka turystycznego, to przede wszystkim materiał, z którego został wykonany. Powinien być on solidny, a więc wykonany z Cordury lub z Nylonu Diamond Ripstop. Cordura to materiał stosunkowo ciężki, ale gwarantuje za to podwójną solidność. Za to produkty z Diamond Ripstop to kompromis pomiędzy wytrzymałością i odpornością na przetarcia, a lekkością. Jeśli zależy Ci na dodatkowym wzmocnieniu pozostałych części plecaka, to pamiętaj o tym, że wraz z tym wzrasta waga produktu.

Funkcjonalność

Zwróć uwagę na design i formę plecaka. Liczba komór, zapięcia, umiejscowienie kieszeni oraz dodatkowe uchwyty to elementy, które mają ułatwić Ci podróżowanie czy pokonywanie górskich szlaków. Zastanów się, w jakim celu i na jakiego rodzaju wyprawy zamierzasz zabierać ze sobą ekwipunek. Niektóre plecaki turystyczne wyposażone są w uchwyty na czekan czy też boczne kieszenie dla tych, którzy chcą sięgać po drobne przedmioty podczas wyprawy, bez konieczności jego zdejmowania. Przydatny jest również podział na dwie komory — możesz w ten sposób podzielić przedmioty na te często i rzadko używane, tym samym ułatwiając sobie dostęp do odpowiednich rzeczy.

System nośny 

Ostatnim z naszej listy, ale równie ważnym elementem jest system nośny. Wpływa on na komfort noszenia plecaka. Jeśli planujesz zabierać go ze sobą w góry na dłuższe trasy, to zadbaj o jego dopasowanie do tułowia. Na system nośny składają się szelki, pas biodrowy i piersiowy oraz stelaż. Wspomniane pasy powinny być pokryte specjalnym materiałem zapewniającym oddychalność i posiadać możliwość regulacji. Za pomocą szelek, ciężar ekwipunku kumuluje się na ramionach, jednak pas biodrowy ma za zadanie je odciążyć, a także wesprzeć kręgosłup. Jest to element bardzo ważny zwłaszcza w przypadku tras długodystansowych. Z kolei stelaż zapewnia odpowiednie rozmieszczenie ciężaru całego wyposażenia. Do tego wszystkiego dochodzi wentylacja, która sprawia, że pomiędzy tułowiem a plecakiem tworzy się przestrzeń, dzięki czemu nie zbiera się w tam wilgoć i unikasz efektu ”przegrzania się”. Specjalna siatka umieszczona w tej części pozwala czuć komfort podczas całej wyprawy.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci w doborze odpowiedniego plecaka turystycznego. Zanim jednak zdecydujesz się na wyjście w daleką trasę, przymierz plecak i zobacz, jak układa się na plecach i czy jest dla Ciebie wygodny. Sprawdź przede wszystkim, czy jest on dobrze skrojony do Twojego tułowia. Jeśli coś Cię uwiera, przeszkadza czy obciera, to znak, że należy sprawdzić regulację lub rozejrzeć się za innym modelem. Pamiętaj, że na górskich wycieczkach wygoda to podstawa!