Australia i Oceania

25 ciekawostek i informacje o Melbourne

Początkowo Melbourne miało nosić nazwę „Batmania” na cześć jednego z ojców założycieli, Johna Batmana. Oto ciekawostki o Melbourne.

1. Cały obszar Wielkiego Melbourne obejmuje 9992,5 km2 i liczy około 4,5 mln mieszkańców.
2. Gmina Melbourne zajmuje powierzchnię 37,7 km2 i liczy ponad 148 tys mieszkańców. Składa się z centrum miasta i wielu wewnętrznych przedmieść, z których każde ma swój odrębny charakter,
3. Mieszkańcy to głównie młodzi profesjonaliści, studenci zagraniczni i starsze pary, które chcą cieszyć się wszystkim, co miasto ma do zaoferowania.
4. W 1856 r. pracownicy Melbourne z powodzeniem wywalczyli pierwszy na świecie 8-godzinny dzień pracy.
5. Melbourne jest znane z nieprzewidywalnej pogody i często można przeżyć cztery pory roku w ciągu jednego dnia.
6. Pierwszy na świecie film fabularny, Story of the Ned Kelly Gang, został nakręcony i zrealizowany w Melbourne w 1906 roku.
7. Melbourne było stolicą Australii przez 26 lat w latach 1901-1927, zanim stolica stała się Canberra.
8. System tramwajów w Melbourne jest największym poza Europą i czwartym co do wielkości na świecie, rozciągającym się na 244 km torów i posiadającym 450 tramwajów.
9. Melbourne’s Luna Park jest najstarszym prywatnym parkiem rozrywki na świecie.
10. Znane na całym świecie australijskie piwo Fosters Lager zostało pierwotnie wyprodukowane w Melbourne przez dwóch Amerykanów.
11. Melbourne jest uważany za nieoficjalną australijską stolicę sportu i jest jedynym miastem na świecie z pięcioma międzynarodowymi obiektami sportowymi.
12. Melbourne jest światowym rekordzistą pod względem najwyższej frekwencji na meczu krykieta, z łączną liczbą 90 800 widzów w 1961 r.
13. Według RSPCA, Melbourne jest oficjalnie stolicą lisów na świecie.
14. Średnio w dzień powszedni z miasta korzysta około 928 tys. osób, a każdego roku Melbourne gości ponad milion międzynarodowych gości.
15. Ogólnie rzecz biorąc, Melbourne cieszy się umiarkowanym klimatem z ciepłym-gorącym latem.
16. Pogoda może być zmienna, więc przygotuj się na wszystko – weź parasol i dodatkowe warstwy wierzchnie, które można nosić lub zdejmować w razie potrzeby.
17. 38% mieszkańców Melbourne urodziło się za granicą Australii w 2013 roku.
18. W 1956 roku Melbourne stało się pierwszym gospodarzem Igrzysk Olimpijskich poza Europą i Ameryką Północną.
19. Restauracja numer jeden w Melbourne – Colonial Tramcar Restaurant – to tramwaj. Restauracja tramwajowa zabierze Cię wokół trasy miasta, mijając większość głównych miejsc, podczas gdy Ty jesz pyszne posiłki przygotowane przez najlepszych szefów kuchni.
20. Pięć z sześciu najwyższych budynków w Australii znajduje się w CBD Melbourne.
21. Od 2011 roku Melbourne jest co roku klasyfikowane przez Economist Intelligence Unit jako najbardziej przyjazne dla życia miasto na świecie.
22. Maksymalna temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano w Melbourne, wynosiła 46,4 stopnia Celsjusza w 2009 roku, a minimalna -2,8 stopnia Celsjusza w 1869 roku.
23. Największy na świecie sufit witrażowy znajduje się w Narodowej Galerii Wiktorii w Melbourne.
24. Zgodnie z ustawą o przestępstwach z 1958 roku, jeśli spotkasz się z Piratem w Melbourne, nie możesz z nim handlować.
25. Melbourne jest domem dla najwyższych włoskich i greckich populacji na świecie poza ich własnymi krajami.

Co myślisz? Jakich ciekawych rzeczy można doświadczyć w Melbourne? Napisz ciekawostki, informacje i fakty o Melbourne w komentarzu na dole.